کد خبر: 157555تاریخ انتشار : ۱۰:۲۵:۵۴ - دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶

یکی از شرکت های وابسته به گوگل، در حال کار بر روی پروژه ای جدید بریا مبارزه با حشرات مضر می باشد.
خبرگزاری تسنیم:  یکی از شرکت‌های زیرمجموعه «گوگل» با آزاد کردن ۲۰ میلیون پشه  که به یک باکتری خاص آلوده شدند به جنگ حشرات مضر رفت.

براساس گزارش میل‌آنلاین، شرکت «وریلی»(Verily) با رهاکردن ۲۰ میلیون پشه آلوده به یک باکتری خاص در شهر «فرنسو»(Fresno) ایالت کالیفرنیا سعی دارد به مرور زمان زمینه نباودی کامل حشرات مضر را فراهم کند.

طبق این گزارش، متخصصان این پروژه مدعی هستند که به این شیوه می‌توانند با از بین بردن حشرات مضر و خطرناک و جلوگیری از گسترش آنان، بیماری‌های خطرناکی که از این طریق منتقل می‌شوند را کنترل و در نهایت موجب نجات جان انسان‌ها شوند.

 مبارزه با حشرات مضر به سبک گوگل

گوگل برای ریشه‌کن کردن  این حشرات مضر، برخلاف روش‌های پیشرفته امروزی بر پایه مهندسی ژنتیک عمل نکرده است بلکه با استفاده از یک باکتری طبیعی حشرات را وادار می‌کند تا تخم ناقص بگذارند.

در این روش، پشه‌ها به باکتری طبیعی موسوم به «ولباکیا» (Wolbachia)  آلوده می‌شوند.

حشراتی که با این باکتری‌ها آلوده می‌شوند به جنگ حشرات مهاجم و ناقل بیماری می‌روند.

پروژه «Debug Frenso» که در شهر «فرنسو» کالیفرنیا اجرا شد اولین پروژه مطالعاتی در آمریکا در این زمینه است که حشرات مضر را به واقع استریل می‌کند.

حشرات به اصطلاح استریل شده یا مفید در برخورد با حشرات مضر دیگر قادر به تولید مثل کامل نیستند و به این ترتیب ادامه نسل آنها ممکن نخواهد بود و به مرور زمان جمعیت این پشه‌ها روز به روز کاهش می‌یابد تا این که به طور کامل منقرض شوند.

سالانه میلیون‌ها انسان توسط حشرات و مخصوصا پشه‌ها به بیماری‌های مختلف مبتلا و بسیاری جان خود را از دست می‌دهند.

0

 

پربیننده ترین مطالب روز
https://www.dustaan.com/?p=157555


به اشتراگ بگذارید!
گوگل پلاس فیسبوکــ کلوب فیسنما وطن لینک

برچسب ها


انتشار یافته : 0