کد خبر: 250050تاریخ انتشار : ۱۸:۰۹:۴۸ - دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷

یکپارچگی ایران در برابر توطئه‌های آمریکا، دیدار ترامپ و پوتین و اینکه روسیه چه موضعی در قبال حضور ایران در سوریه اتخاذ خواهد کرد به اضافه اتهام زنی به ایران درباره ناآرامی‌های جنوب عراق از جمله محور‌های خبری برخی روزنامه‌های عربی در مورد ایران است.

خبرگزاری تسنیم: نگاهی به عناوین برخی روزنامه‌های عربی از ابتدای هفته جاری حاکی از این است که موضوع تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، ناآرامی‌های جنوب عراق و اتهام زنی به تهران و نیز تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر شکست توطئه‌های آمریکا از جمله مهم‌ترین محور‌های این منابع در پوشش اخبار ایران است.

در این میان برخی منابع از توافق هسته‌ای تحت عنوان معامله قرن با ایران در زمان باراک اوباما یاد کرده و آن را مورد انتقاد قرار دادند.

موضوع انتقال ۳۰۰ میلیون یورو از آلمان به ایران از دیگر مطالبی است که برخی منابع عربی به آن اشاره داشتند.

در همین ارتباط روزنامه الاخبار در مطلبی با عنوان ” آیت الله خامنه‌ای در حمایت از دولت روحانی: توطئه‌های آمریکا شکست خواهد خورد” نوشت: در شرایطی که مسئولان و نهاد‌های مختلف ایران نیازمند یکپارچه کردن تلاش‌ها و همکاری در برابر موج فشار‌های روزافزون آمریکا هستند، حسن روحانی رئیس جمهور ایران به دیدار رهبر این کشور رفت و ایشان در این دیدار بر شکست توطئه‌های آمریکا تاکید کردند.

www.dustaan.com گمانه زنی درباره دیدار پوتین و ترامپ +تصاویر

روزنامه الشرق الاوسط در مطلبی با این عنوان که آیت الله خامنه‌ای نقشه راه برای مقابله با تحریم‌ها را خواستار شد، نوشت: رهبر ایران با پیشدستی ده روزه در برابر تحریم‌های قریب الوقوع آمریکا علیه کشورش دولت را به نقشه راه برای رویارویی با این تحریم‌ها فراخواند و از روحانی و وزیران دولت خواست در یک نشست فوق العاده به بررسی ناآرامی‌های اقتصادی اخیر در کشور بپردازند.

روزنامه الحیات با اشاره به تظاهرات در جنوب عراق و کشته شدن چند نفر از تظاهرات کنندگان مدعی دخالت نیرو‌های هوادار ایران در این خصوص شد و نوشت: با وجود استقرار تعداد زیادی نیرو‌های امنیتی، تظاهرات خشم در جنوب عراق برای هفتمین روز ادامه یافت، درحالی که برخی اطلاعات حاکی از کشته شدن چند تظاهرات کننده به دست گروه‌های مسلح نزدیک به ایران در نجف است.

الحیات در مطلبی دیگری ادعا کرد: هنوز زود است از شکست ایران در سوریه صحبت کرد، اما برخی شاخص‌ها چنین توقعی را ایجاد می‌کند یا دست کم اینکه تهران از مشارکت در جنگ سوریه بسیار کمتر از سرمایه گذاری فراوانی که انجام داد، به دست خواهد آورد و در این شرایط به نظر می‌رسد جام زهر در حال ظاهر شدن است.

روزنامه البیان در مطلبی با عنوان “معامله قرن با ایران در زمان اوباما انجام شد” نوشت: تسهیلاتی که باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا به ایران داد، فقط به عدم تجاوز از حد قانونی غنی سازی اورانیوم یا اجازه بازرسی از تاسیسات هسته‌ای این کشور محدود نمی‌شود بلکه می‌توان آن را معامله قرن نامید، زیرا اوباما از اختیارات خود فراتر رفته و وارد مسائل قضایی و حاکمیتی آمریکا شد و به ملت آمریکا دروغ گفت و اعلام کرد دلیل معامله با ایران این است که این اقدام در روی کار آمدن میانه رو‌ها در این کشور موثر خواهد بود در حالی که نزدیک‌ترین افراد به اوباما این موضوع را تکذیب کردند.

این روزنامه در مطلب دیگری با عنوان “دخالت آشکار” مدعی شد، حزب الله لبنان بزرگترین بازوی مسلح ایران در خارج از این کشور است که نقش آن از مرز‌های لبنان فراتر رفته و به سایر کشور‌های عربی از جمله یمن رسیده است.

این روزنامه ادعا کرد اظهارات ناآرام و توام با ترس سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله در مورد حمایت از یمن هیچ فایده‌ای نخواهد داشت و حوثی‌های ایرانی را از سرنوشت حتمی نجات نخواهد داد، اما بی تردید سبب خدشه دارد شدن روابط لبنانی- عربی می‌شود و به منافع لبنان و ملت این کشور آسیب خواهد رساند.

روزنامه النهار لبنان وابسته به جریان غربگرای ۱۴ مارس نوشت: با توجه به پیروزی‌های نظامی روسیه در سوریه به تدریج این اطمینان حاصل می‌شود که چه بسا مسکو مجبور نباشد در خصوص سوریه به نفع واشنگتن امتیازاتی بدهد، اما این احتمال برای تضمین منافع ایران در سوریه کافی نیست و همین موضوع یکی از دلایل سفر علی اکبر ولایتی مشاور رهبر ایران به مسکو و دیدار با ولادیمیر پوتین بود، اما با وجود تاکید ولایتی بر اینکه روابط با مسکو راهبردی سخت بتوان اظهارات ضد و نقیض مسکو در مورد آینده حضور ایران در سوریه را نادیده گرفت.

پایگاه خبری العهد نیز در مطلبی با عنوان “یک سناتور آمریکایی با حمله به ایران مخالف است” نوشت: تیم کین سناتور حزب دموکرات مجلس سنای آمریکا با اشاره به اینکه حمله آمریکا به عراق به بهانه وجود سلاح کشتار جمعی اشتباه بزرگی بود و سرنگونی نظام حاکم عراق پیامد‌های بسیار خطرناکی به جا گذاشت، اعلام کرد، بیم آن می‌رود که آمریکا در آستانه جنگ “غیرضروری” دیگری با ایران باشد و همان نشانه‌هایی که در جنگ با عراق وجود داشت، اکنون نمایان شده است.

www.dustaan.com گمانه زنی درباره دیدار پوتین و ترامپ +تصاویر

این سناتور آمریکایی ابراز امیدواری کرد که آمریکا از این مسیر “احمقانه” بازگردد.

روزنامه رای الیوم نیز در مقاله‌ای به قلم عبدالباری عطوان سردبیر این روزنامه با اشاره به دیداری که قرار است امروز بین ترامپ و پوتین در هلسینکی انجام شود، نوشت: خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه در مقابل مهار حضور ایران در این کشور؛ آیا پوتین این معامله را در نشست هلسینکی قبول خواهد کرد؟

 

www.dustaan.com گمانه زنی درباره دیدار پوتین و ترامپ +تصاویر

پایگاه خبری العربی الجدید نیز در همین ارتباط در مطلبی با عنوان ” نشست ترامپ و پوتین: معامله قرن واقعی در سوریه: نوشت: روسیه چه در بحران سوریه و چه در پرونده توافق هسته ای، اهرم‌هایی برای اعمال فشار بر ایران در اختیار دارد “.

این منبع در مطلب دیگری با عنوان “بحث و جدل در آلمان بر سر بلوکه کردن دارایی‌های ایران” نوشت: موضوع درخواست ایران مبنی بر برداشت ۳۰۰ میلیون یورو از بانک تجارت اروپایی- ایرانی در آلمان و انتقال آن به تهران به شکل نقدی سبب بحث وجدل سیاسی در آلمان شده است به ویژه اینکه دولت آمریکا به ادعای اینکه این پول‌ها هزینه اقدامات تروریستی خوهد شد، مانع از آن بوده و با آن مخالف است.

 

www.dustaan.com گمانه زنی درباره دیدار پوتین و ترامپ +تصاویرپربیننده هابه اشتراگ بگذارید!
گوگل پلاس

برچسب ها

انتشار یافته : ۰

نظر خود را درباره پست بالا در کادر زیر وارد کنید.

نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد، تایید نخواهند شد.