کد خبر: 152664تاریخ انتشار : ۹:۳۶:۰۶ - دوشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

 هلموت کهل صدراعظم سابق آلمان و ملقب به پدر اتحاد آلمان در حالی که در چند سال اخیر وضعیت چندان مناسبی نداشته و بار ها نیز در بیمارستان بستری شده بود، بلاخره در سن ۸۷ سالگی تسلیم مرگ شد.

به گزارش انتخاب، حیثیت کهل به خاطر یک رسوایی بزرگ مربوط به نحوه تامین منابع مالی حزبش در دهه ۹۰ میلادی به شدت لطمه خورد. حزب دموکرات مسیحی آلمان در دوران رهبری او با استفاده از یک حساب بانکی مخفی کمک های مالی غیرقانونی دریافت می کرد. پس از افشای این خبر آنگلا مرکل خواهان کناره‌گیری کهل شد.

هلموت کهل پس از آن که در چند سال پیش سکته کرد به زحمت می توانست صحبت کند و اغلب روی ویلچر بود.

هلموت یوزف میشائل کهل سیاست‌مدار محافظه‌کار آلمانی، صدراعظم آلمان از ۱۹۸۲ تا ۱۹۹۸ و دبیرکل اتحاد دموکرات مسیحی آلمان از ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۸ بود.

وی در ۳ آوریل ۱۹۳۰ در شهر لودویگسهافن آلمان در یک خانواده کاتولیک بدنیا آمد. فعالیت‌های سیاسی‌اش را از ۱۶ سالگی شروع کرد و به اتحادیه دموکرات مسیحی آلمان پیوست. کوهل در سال ۱۹۷۳ میلادی، در سن ۴۳ سالگی به ریاست این حزب انتخاب شد و در رأس یک ائتلاف حزبی با حزب دموکرات آزاد آلمان در سال ۱۹۸۲، صدر اعظم این کشور شد.

۱۶ سال صدراعظمی وی، درازترین دوران صدراعظمی آلمان پس از بیسمارک است و هم‌چنین دوران پایان جنگ سرد و اتحاد دو آلمان نیز است. کهل یکی از مهم‌ترین معماران اتحاد دو آلمان است. به همین دلیل به وی لقب پدر اتحاد آلمان داده می‌شود.

کهل به همراه فرانسوا میتران رئیس جمهور فرانسه از بنیان‌گذاران پیمان اتحادیهه اروپا (موسوم به پیمان ماستریخت) است که منجر به تأسیس اتحادیه اروپا شد. تحت رهبری او آلمان به واحد پول اروپا یورو پیوست.

 

پربیننده ترین مطالب روزhttps://www.dustaan.com/?p=152664


به اشتراگ بگذارید!
گوگل پلاس فیسبوکــ کلوب فیسنما وطن لینک

برچسب ها


انتشار یافته : 0