پنجشنبه , ۲ ام اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۱ بعد از ظهر به وقت تهران

معمای گلوله حل می شود ؟

شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور حکم پرونده محمدعلی نجفی را نقض و اعلام کرد، تحقیقات در پرونده ناقص است و باید نظر کارشناسی درباره نحوه شلیک گلوله‌ها گرفته شود.

پیش‌نویس خودکار

محمدعلی نجفی پیش از این در دادگاه کیفری استان تهران محاکمه و در قتل عمدی میترا استاد گناهکار شناخته و به قصاص محکوم شده بود. البته اولیای دم مقتول از اجرای حکم گذشت کردند. با این حال پرونده برای رسیدگی نهایی به دیوان عالی کشور ارسال شد.

خبرنگار جنایی رکنا از دادگاه کیفری یک استان تهران کسب خبر کرد. قضات شعبه ۴۱دیوان عالی کشور با توجه به نقص تحقیقات اولیه در پرونده قتل میترا استاد خواستند تا هیئتی از کارشناسان اسلحه شناسی درباره شلیک مرگبار اظهار نظر کنند.آن ها اعلام کردند در این پرونده فقط یک کارشناس اسلحه شناسی اظهار نظر کرده و نظرش را به صورت قطعی اعلام نکرده است وی فقط اعلام کرده یقینا شلیک غیر مستقیم بوده است ولی به نظر می رسید نظر وکیل متهم مبنی بر کمانه کردن گلوله و برخورد آن با بدن قربانی به واقعیت نزدیک تر باشد. از این رو لازم است هیئتی از کارشناسان پس از رفع نواقص پرونده،درباره شلیک اظهار نظر قطعی کنند.
نجفی در جلسه دادگاه درباره زمان وقوع حادثه گفته بود: آخرین روز مهیار را برای رفتن به جلسه امتحان بیدار کردم. بعد از رفتن مهیار،میترا بار دیگر شروع به جرو بحث و فحاشی کرد. او به حمام رفت و چون چند روز بود به ساختمان جدید نقل مکان کرده بودیم و من به طور اتفاقی اسلحه سازمانی را از داخل چمدان لباس ها به کمد منتقل کرده بودم آن را برداشتم و وارد حمام شدم. من یک بالشت همراه بردم تا میترا در بدو ورود اسلحه را نبیند ولی وقتی او مرا با اسلحه دید با هم سینه به سینه شدیم. او دستش را روی شانه ام گذاشت و تقاضای بخشش کرد که من به عقب هل داده شدم و یک تیر شلیک شد. من دستم را به سمت بالا گرفتم و میترا دستم را گرفته بود که تیرهای بعدی شلیک شد.با شلیک آخرین تیر میترا دستم را رها کرد و به سمت عقب رفت و در وان افتاد. در سومین جلسه دادگاه که فیلم بازسازی صحنه جرم نمایش داده شد کارشناس اسلحه شناسی به تشریح دو فرضیه درباره شلیک گلوله پرداخت و گفت: تیر غیرمستقیم شلیک شده و به نظر می رسد آخرین تیر بعد از برخورد با کف دست قربانی از پشت دست خارج شده و سپس در سینه وی نشسته و احتمالا چون قربانی بدنی ورزشکار داشته گلوله در بدنش دفرمه شده و در پهلوی وی جامانده است. در ادامه وکیل وی ادعای قتل شبه عمد را مطرح کرد و گفت: طبق نظر کارشناس اسلحه شناسی، شلیک مستقیم صورت نگرفته و دفرمه شدن گلوله نمی تواند ناشی از عضلانی بودن بدن قربانی باشد بلکه گلوله احتمالا پس از برخورد به سقف کمانه کرده، به دست مقتول خورده و سپس در سینه او نشسته است.از این رو تقاضای تبرئه موکلم از اتهام قتل شبه عمد را دارم.وکیل نجفی حتی در آن جلسه مدعی شد که چند محل اصابت بیشتر بر دیوارهای حمام به چشم می خورد که نشان می دهد شلیک بی هدف بوده و بعد از برخورد به نقطه دیگر به بدن مقتول وارد شده است. اما سرپرست دادسرای جنایی در واکنش به این ادعاها در پاسخ به این سوال که آیا ۹ گلوله شلیک شده است، گفت: این موضوع صحت ندارد. وکیل متهم سعی بر القای برخی مطالب دارد. کارشناس ارشد اسلحه گفته سه گلوله شلیک شده است که به دیوار و سقف خورده و کمانه کرده است اما وکیل برعکس می گوید که یک‌ گلوله به کمد و یکی هم به دست مقتول خورده که می شود پنج گلوله. اگربخواهیم مکان ها را بررسی کنیم باید کمانه ها را ضرب در دو کنیم و ضربه به دست ها هم حساب شود که می شود ۹ و این درست نیست. اکنون سوال این است که با توجه به رضایت خانواده شاکی و رهایی نجفی از قصاص، پیگیری پرونده چه اهمیتی دارد. پاسخ آن است که در صورت تغییر اتهام از قتل عمد به غیرعمد قاضی فقط می تواند تا سه سال حبس از جنبه عمدی جرم برای متهم صادر کند در حالی که این مسئله در قتل عمد تا ۱۰ سال است. درپایان آخرین جلسه که سی و یکم تیر برگزار شد، قضات وارد شور شدند و با توجه به مدرک های موجود در پرونده، شهردار سابق تهران را به قصاص و زندان محکوم کردند. به این ترتیب باید تحقیقات درباره نحوه شلیک بار دیگر انجام شود و پس از آن محمدعلی نجفی دوباره پای میز محاکمه برود. این در حالی است که نجفی اکنون در زندان به سر می‌برد».

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *