سه شنبه , ۹ ام خرداد ماه سال ۱۴۰۲ ساعت ۱:۱۷ قبل از ظهر به وقت تهران

عوارض و مضرات نگه داشتن عطسه چیست؟

نگه داشتن یا حبس عطسه خطرات بسیاری را از جمله انوریسم مغز، توقف ضربان قلب و پارگی گوش به دنبال دارد.عطسه از ابتلا به بیماری یا انواع مختلف آسیب دیدگی که ممکن است به بینی شما وارد شود، جلوگیری می کند. دانشمندان می‌گویند عطسه کردن در تنظیم مجدد بینی به حالت عادی موثر است.

پیش‌نویس خودکار

یک عطسه می‌تواند قطرات مخاط را از بینی با سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت بیرون بریزد! هنگام عطسه، بدن بر سیستم تنفسی فشار ایجاد می‌کند. این سیستم شامل سینوس ها، حفره بینی و بخش پایینی گلو و ریه‌هاست.

نگه داشتن عطسه باعث افزایش فشار در سیستم تنفسی به میزان حدود ۵ تا ۲۴ برابر می‌شود. کارشناسان می‌گویند: نگه داشتن این فشار اضافی در داخل بدن باعث صدمات احتمالی می شود که می‌تواند جدی باشد. برخی از این آسیب‌ها عبارت اند از:

 

پاره شدن پرده گوش

وقتی قبل از عطسه فشار زیادی را که در سیستم تنفسی شما ایجاد می‌شود نگه دارید، مقداری هوا به گوش خود می‌فرستید.

این هوای تحت فشار در لوله‌ای به نام لوله استاش در گوش‌ها قرار می‌گیرد. این فشار ممکن است باعث پارگی گوش و کاهش شنوایی شود.

 

عفونت گوش میانی

عطسه به پاک سازی بینی از هر چیز دیگری که مربوط به آن نیست، کمک می‌کند. انتقال مجدد هوا به داخل گوش می‌تواند باکتری یا مخاط آلوده را به گوش میانی منتقل کند و باعث عفونت شود.

 

آسیب به رگ‌های خونی چشم، بینی یا گوش

کارشناسان می‌گویند هر چند که نادر است اما افزایش فشار ناشی از نگه داشتن عطسه باعث می‌شود، رگ‌های خونی در معابر این اعضا فشرده و پاره شود.

 

آسیب دیافراگم

دیافراگم پرده عضلانی است که بالای حفره شکم قرار دارد. به طور معمول، ممکن است بعد از نگه داشتن عطسه به دلیل هوای اضافی که تحت فشار قرار دارد، در سینه احساس درد کنید.

 

آنوریسم

آنوریسم به بزرگ شدن یا بیرون‌زدگی دیواره یکی از سرخرگ‌های بدن به واسطه ضعف دیواره آن گفته می‌شود.

فشار ناشی از نگه داشتن عطسه می‌تواند منجر به پارگی آنوریسم مغز شود که آسیب خطرناکی است و می‌تواند منجر به خون ریزی در اطراف مغز شود.

 

شکستن دنده‌ها

این عارضه در برخی از افراد و اغلب افراد مسن، بر اثر نگه داشتن عطسه گزارش شده است.

نگه داشتن عطسه می‌تواند باعث حمله قلبی شود؟

عطسه کردن و نگه داشتن عطسه باعث نمی‌شود قلب متوقف شود اما ممکن است به طور موقت بر ضربان قلب تأثیر بگذارد.

۱/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *