دوشنبه , ۱۱ ام مهر ماه سال ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۹ قبل از ظهر به وقت تهران

آموزش شستشوی فرش با دست در خانه

فرش یکی از بهترین گزینه ها برای پوشاندن کف است. چون هم ارزان تر است و هم برخلاف کفپوش های سرامیک، به راحتی روی آن راه می روید، فرزندتان روی آن بازی می کند، پاهایتان یخ نمیزند و مهم تر از آن سر نمی خورید. چگونه باید فرش های خانگی را تمیز کنیم تا هم ظاهر و مقاومت آن حفظ شود و هم بدون ابزار لازم و با کمترین هزینه تمیز شود. در این مقاله این موضوع را آموزش می دهیم.

اگر می‌خواهید از یک متخصص کمک بگیرید می‌تونید در قدم اول می‌توانید برآورد قیمت قالیشویی را در شهر خودتان داشته باشید. مثلا اگر به دنبال یک قالیشویی در تهران باشید می‌توانید درخواست قالیشویی ثبت کنید و پس از زمانی کوتاه پیشنهاد متخصصان فعال در بازار را مشاهده کنید. از آنجایی که این متخصصین در بازار صاحب امتیاز و سابقه و کارنامه هستند با در نظر گرفتن همین موارد و نظرات مشتریان قبلی ایشان، می‌توانید انتخابی آگاهانه تر را تجربه کنید.

آموزش شستشوی فرش با دست در خانه

اگر فرش خانه تان لکه شود، می توانید با کمترین هزینه و بهترین کیفیت آن را تمیز کنید.

جوش شیرین
جوش شیرین بوی بد و گرد و خاک را به خود جذب می کند. ۵ قاشق غذاخوری جوش شیرین را روی فرش بپاشید. بعد از نیم ساعت جوش شیرین را با جاروبرقی تمیز کنید. در این صورت الیاف فرش تمیز و مرتب می شود. حتی یک فرش سفید را هم می توان با سیب زمینی نشاسته دار تمیز کرد.

آمونیاک
آمونیاک یک لکه بر ارزان است. ۱۰ میلی لیتر آمونیاک را با ۱ قاشق چای خوری پودر شوینده و ۵۰۰ میلی لیتر آب مخلوط کنید. محلول را روی لکه مالیده و با برس تمیز کنید. بعد با پارچه خشک تمیز کرده و خشک کنید.

آب لیمو
برای تمیز کردن لکه های مقاوم مثل لکه جوهر، آب لیمو را به مدت ۱ تا ۲ ساعت روی لکه قرار دهید. بعد با یک اسفنج و آب گرم آن نقطه را تمیز کنید تا فرش چسبناک نشود. فرش را در دمای معمولی خانه خشک کنید.

مایع لباسشویی
مایع لباسشویی برای لکه های مختلف (چای، قهوه و شراب) مناسب است. اما مراقب باشید و آن را مستقیما روی لکه نمالید، بلکه ۵ گرم از آن را با نیم لیتر آب مخلوط کنید. محلول را روی لکه بمالید، بشویید و سپس تمیز کنید. بعد با یک پارچه خیس آن را مالیده و فرش را تمیز کنید.

سرکه
با کمک سرکه می توان لکه فرش را تمیز کرد. اگر نمی دانید چطور در خانه فرش را تمیز کنید، ۲ قاشق غذاخوری سرکه را با ۰.۷ لیتر آب مخلوط کرده و با برس لکه را تمیز کنید. بوی سرکه پس از تمیز کردن فرش از بین می رود.

آموزش شستشوی فرش با دست در خانه

آب سرد
با کمک یک برس و آب یخ می توانید در عرض چند دقیقه خون، گرد و خاک، ادرار حیوانات و غیره را تمیز کنید. با حرکات دایره ای لکه را تمیز کنید و بعد برس را در آب فرو ببرید. پس از انجام آن باید فرش را جایی بگذارید تا کاملا خشک شود.
حتی یک فرش تمیز را که برف روی آن ریخته باید کاملا تمیز کرد.

آیا می توان بدون جاروبرقی فرش را تمیز کرد؟
حتما. چون در دوران گذشته جاروبرقی وجود داشت اما فرش ها را تمیز نگه می داشتند. جاروبرقی گرد و خاک و ذرات ریز را تمیز می کند و آن ها را از بین می برد. اغلب لکه ها با چای دم کرده از بین می روند. تفاله چای را روی لکه ریخته و بگذارید ۱ تا ۲ ساعت بماند. بعد با جارو جمع کنید. لکه از بین رفته و فرش بوی خوبی خواهد داشت.
بدون وجود جاروبرقی می توان به راحتی لکه های روی فرش را تمیز کرد. یک لکه چرب یا روغنی با یک دستمال خیس خورده در بنزین یا سرکه تمیز می شود. بعد می توانید روی آن جوش شیرین بریزید و با جارو تمیز کنید.

لکه های روی فرش را چگونه تمیز کنید؟
هر صاحبخانه ای باید برای تمیز کردن لکه های روی فرش بدون ماده شوینده راه هایی را بلد باشد. اگر روی فرش چای یا قهوه ریختید، باید آن را با پارچه خشک کنید. بعد با آب و مایع ظرفشویی تمیز کنید. اگر لکه خشک شد، اول باید روی آن گلیسیرین مالیده و بگذارید یک شب بماند. سپس آن را با آب و صابون تمیز کنید.
لکه خون روی فرش نیز مثل الیاف دیگر با آب سرد تمیز می شود. اگر لکه خشک شد، یک دستمال خیس روی آن بگذارید و پس از نرم شدن لکه با پارچه خیس و آب سرد آن را تمیز کنید. بهتر است لکه های خاک و گل را بگذارید خشک شود و سپس تمیز کنید. سپس با قطعه مخصوص آن را تمیز کنید.
برای تمیز کردن لکه موم یا پارافین باید روی آن یخ بگذارید (البته مراقب باشید قسمت های دیگر را لکه نکند). پس از اینکه موم خنک شد، به آسانی برداشته می شود. یا اینکه یک پارچه جذب کننده روی آن گذاشته و اتو بزنید. آدامس چسبیده روی فرش را هم می توان با یخ تمیز کرد.
راه دیگر این است که ۱ قاشق چای خوری ماده شوینده (ماده شوینده ظروف)، ۱ قاشق چای خوری سرکه، ۱ لیتر آب گرم را با هم مخلوط کنید. در این صورت می توانید لکه های میوه، ادرار، سالاد، شکلات را تمیز کنید. تنها باید نقطه لکه شده را تمیز کنید.
با آمونیاک می توان آدامس را تمیز کرد: پنبه را به آمونیاک آغشته کرده و روی یک نقطه از فرش امتحان کنید. بعد آن را روی نقطه آغشته به آدامس بمالید. آدامس مانند سنگ سفت شده و جدا می شود.

آموزش شستشوی فرش با دست در خانه

چگونه می توان با ابزار طبیعی رنگ فرش را احیا کنیم؟
هر فرش باید سالی یک تا دو بار تمیز شود. برای این کار باید از چند روش استفاده کنید:
⦁ با کمک آمونیاک. ۲ قاشق چای خوری آمونیاک را با یک لیتر آب ترکیب کرده و برس را با آن خیس کنید. بعد از تمیز کردن آن را با پارچه خشک کرده و تمیز کنید.
⦁ ۱ قاشق غذاخوری نمک و ۲ قاشق چای خوری اسید سیتریک به ازای هر لیتر آب را با هم مخلوط کنید. با یک برس فرو برده در محلول لکه را تمیز کنید.

انواع فرش ها و تکنیک های متفاوت شستشو 
روش های معرفی شده در بالا برای تمام فرش ها مناسب نیستند. هر نوع فرش از جنس و بافت مختلف تهیه می شود، پس باید با روش متفاوتی تمیز شود. در هنگام شستشوی فرش در خانه باید مرقب باشید که این روش ها به جنس و رنگ آن بستگی دارند.

۱. فرش با الیاف بلند
شستشوی فرش با الیاف بلند متفاوت است. فرش پشم و موی طبیعی در صورت لکه شدن حتی با جاروبرقی هم تمیز نمی شود. این فرش ها با برس هم تمیز نمی شوند چون الیاف شان آسیب می بیند. بهترین راه تمیز کردن لکه با الیاف بلند استفاده از صابون فوم است. این فوم الیاف را تمیز کرده و آلودگی را از بین می برد. بعد فرش را جاروبرقی کنید و در صورت داشتن بخارشو الیاف را خوب تمیز کنید.

۲. فرش هایی با الیاف کوتاه
اغلب فرش ها الیاف کوتاه دارند که می تواند با روش تر و خشک تمیز کرد. در اغلب موارد تمیز کردن فرشی که الیاف کوتاه دارد آسان است و لکه به سرعت تمیز می شود.
اگر می خواهید رنگ و جلای همیشگی فرش را ایجاد کنید، مخلوط آب و شامپو و چند قطره آمونیاک را در بطری اسپری بریزید. پیش از تمیز کردن فرش در خانه، ۱ میلی لیتر عصاره درخت چای را به سطح اضافه کنید تا ضدعفونی شود. کل سطح را تمیز کنید، در دمای اتاق خشک کنید و جاروبرقی بکشید.

۳. فرش هایی با الیاف طبیعی
این فرش ها باید به ظریف ترین شکل ممکن تمیز شوند. ابریشم رطوبت را تحمل نمی کند، بنابراین می توانید آن را با جاروبرقی تمیز کنید. فرش پشمی، پشم گوسفند و خز را با جوش شیرین و برس نرم تمیز کنید. الیاف طبیعی بیشتر در معرض آلودگی قرار دارد، چون هم ممکن است گرد و خاک زیر آن انباشته شود و هم اینکه در صورت رطوبت زیاد یا شستشوی خیس، قارچ و کپک ایجاد می شود.

۴. فرش هایی با الیاف مصنوعی
گرچه فرش هایی با الیاف مصنوعی کیفیت خوبی دارد اما معمولا پس از ۵ تا ۶ سال ظاهر نامرتب و رنگ و رو رفته می گیرند. گذاشتن وسایل سنگین روی آن فرورفتگی ایجاد می کند. البته رنگ این فرش از بین نرفته و آسیب نمیبیند. جاروبرقی کردن دو بار در هفته و استفاده از محلول سویا و برس می تواند آن را تمیز نگه دارد.

۵. فرش روشن و تیره
یک فرش با رنگ روشن با آب لیمو تمیز می شود. بهتر است فرش را با مایع ظرفشویی تمیز کنید. محلول مایع ظرفشویی قوی می تواند ۱ تا ۲ ساعت روی سطح مانده و آن را تمیز کند.
اگر می خواهید زودتر به نتیجه برسید، بهتر است از شوینده های بازاری استفاده کنید. اول آن را روی یک نقطه غیر قابل دید امتحان کنید و بعد ۵ دقیقه روی نقطه روشن فرش قرار دهید. با کمک نشاسته و جوش شیرین نمی توان فرش های تیره را تمیز کرد، چون با تمیز کردن فرش لکه های سفید به جا می گذارند. بهترین روش استفاده از الکل آمونیاک است که در آب حل شده و با برس روی فرش آغشته می شود. لکه ها از بین رفته و فرش نرم تر می شود.

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.