ارسال شده در مجله خبری دوستان - کد مطلب : 266931

بازار آزاد سکه و ارز سرانجام پس از چند روز روند افزایشی، به کاهش نرخ‌ها تن داد به گونه‌ای که امروز (شنبه) بهای هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با ۱۹۵ هزار تومان عقبگرد به چهار میلیون و ۲۷۰ هزار تومان رسید و بهای ارز‌های عمده نیز در بازار نزولی شد.

www.dustaan.com کاهش قیمت سکه و ارز؛ دلار 13 هزار تومان، سکه 4 میلیون و 270

به گزارش ایرنا، بهای سکه هفته گذشته را به دلایل فشار عوامل روانی بر بازار از سویی و نیز توقف معاملات سکه آتی در بورس کالا افزایشی پشت سر گذاشت؛ هرچند پس از اوج گیری قیمت‌ها در چهاردهم شهریور، در روز پنجشنبه کمی نرخ‌ها را تعدیل کرد.

با این وجود، دو بخشنامه بانک مرکزی به بازار کمک کرد تا بخشی از کسری ناشی از نبود اسکناس در بازار را جبران کند؛ نخست اینکه بانک‌ها مجاز شدند برای تامین ارز خدماتی مورد نیاز شهروندان وارد میدان شده و ارز بفروشند و دیگر اینکه صرافی‌ها اجازه یافتند ارز را به صورت اسکناس از محل منابع ارزی خریداری شده و همچنین درآمد‌های ارزی صادراتی خریداری شده از سامانه نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) به متقاضیان بفروشند.

با این دو اقدام، ارز مورد نیاز شهروندان برای امور خدماتی همچون درمان، مسافرت و دانشجویی تامین شد و به این ترتیب نرخ‌ها نیز بنای کاهش را در بازار آزاد گذاشتند.

بر این اساس تا ساعت ۱۴ امروز نرخ هر یورو در سامانه نظارت سنا که میانگین فروش ارز در شبکه صرافی‌ها و معاملات قطعی انجام شده در سامانه نیماست، ۹۵ هزار و ۳۳۳ ریال، هر دلار آمریکا ۱۳۰ هزار و ۸۱۹ ریال، هر یوآن چین ۱۱ هزار و ۳۸۶ ریال و هر درهم امارات ۲۱ هزار و ۱۴۶ ریال اعلام شده است.

رضا ترکاشوند دبیرکل کانون صرافان ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اعلام کرد: از امروز صرافان ارز مورد نیاز به ۲۳ مورد ارز خدماتی مجاز را ارایه می‌کنند و عرضه به میزان کافی انجام می‌شود ضمن آنکه بانک‌ها نیز بخشی از نیاز ارزی هموطنان را تامین می‌کنند.

** عقبگرد قیمت‌ها در بازار سکه
امروز در بازار سکه بهای انواع مسکوکات طلا و حتی طلای خام کاهش یافته بخ طوری که هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۷۰ هزار تومان کاهش، چهار میلیون و ۸۶ هزار تومان و هر نیم سکه با ۹۰ هزار تومان عقبگرد، ۲ میلیون و ۹۴ هزار تومان عرضه می‌شود؛ همچنین ربع سکه با کاهش ۳۰ هزار تومانی به یک میلیون و ۹۳ هزار تومان رسیده است.
هر قطعه سکه گرمی نیز با ۱۰ هزار تومان کاهش، ۶۱۲ هزار تومان عرضه می‌شود.

در بازار‌های جهانی هر اونس طلا ۹ سنت کاهش داشته و بهای آن ۱۱۹۵ دلار و ۸۶ سنت اعلام شده است؛ به تبع آن هر گرم طلای خام ۱۸ عیار نیز با پنج هزار و ۳۱۰ تومان کاهش، ۳۴۹ هزار و ۷۰ تومان به فروش می‌رود.

** عرضه ۲ میلیارد یورو ارز در نیما
براساس آخرین آمار بانک مرکزی، مجموع معاملات خرید ارز بابت واردات و فروش ارز صادراتی در سامانه «نیما» در بازه زمانی ۱۶ مرداد تا ۱۷ شهریورماه به ۲ میلیارد و ۱۱۳ میلیون یورو رسید.
در این بازه زمانی، مجموع تامین ارز برای واردات یک میلیارد و ۲۴ میلیون یورو و مجموع فروش ارز حاصل از صادرات، یک میلیارد و ۸۹ میلیون یورو بوده است.

جدیدترین نرخ دلار در بازار به شرح زیر است:

شهر تهران ١٣٠٠٠ تا ١٣١٠٠

شهر مشهد ۱۳۰۵۰ تا ۱۳۱۰۰

حواله دلار ۱۲۹۵۰ تا ۱۳۰۰۰

سلیمانیه عراق ۱۲۹۰۰ تا ۱۲۹۲۰

هرات افغانستان ۱۲۷۸۰ تا ۱۲۸۳۰

درهم دوبی ۳۴۵۰ تا ۳۴۹۰

دلار دوبی ۱۲۷۰۰ تا ۱۲۸۰۰

سکه ۴۳۱۰،۰۰۰ تا ۴۳۳۰،۰۰۰

مثقال ۱۵۱۸،۰۰۰ تا ۱۵۲۰،۰۰۰
مطالب مرتبط :

پربیننده ها

به اشتراگ بگذارید!
گوگل پلاس

برچسب ها

انتشار یافته : ۰

نظر خود را درباره پست بالا در کادر زیر وارد کنید.

نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد، تایید نخواهند شد.