چهارشنبه , ۴ ام خرداد ماه سال ۱۴۰۱ ساعت ۷:۵۸ بعد از ظهر به وقت تهران

چگونگی تمیز کردن لکه صابون در حمام

برای تمیز کردن کف صابون در حمام فقط یک راه وجود دارد و آن هم این است که هرگز به کسی اجازه ندهید از صابون و آب استفاده کند! کف صابون به دلیل واکنش چربی صابون با مواد معدنی موجود در آب ایجاد شده و روی کف باقی می ماند. اگر کف را با آب تمیز کنید، فقط بیشتر می شود و اگر بگذارید به همان حالت باقی بماند پاک کردن آن سخت تر خواهد بود.
در اینجا می خواهیم چگونگی از بین بردن کف و لکه صابون از سطوحی مثل درهای شیشه های حمام تا لوله و دوش فایبرگلاس را به شما آموزش دهیم.


نظافت منزل از جمله خدماتی می باشد که توسط برخی از شرکت ها و موسسه ها به مشتریان داده می شود. البته چون امروزه با پیشرفت تکنولوژی روبرو شده ایم و بسیاری از سفارش ها و خدمات را می توانیم آنلاین ثبت و دریافت کنیم میتوان برای گرفتن قیمت نظافت منزل نیز از بازارهای آنلاینی مثل سنجاق استفاده کرد.
اگر شما به هر دلیلی فرصت نمی کنید که خودتان کارهای نظافتی منزل یا محل کارتان را انجام بدهید کافیست که به وب سایت یا اپلیکیشن سنجاق مراجعه کرده و سپس سفارش نظافت منزل خود را ثبت کنید و از هزینه نیروهای خدماتی در شرکت نظافتی مطلع شوید. برای ثبت سفارش نظافت منزل کافی است به چند سوال ساده پاسخ دهید.

۱. درهای شیشه ای حمام
مواد شوینده بسیاری وجود دارند که ادعا می کنند کف و ذرات صابون را از درهای شیشه ای پاک کنند. بیشتر آن ها در صورتی که هر هفته یا بیشتر استفاده شوند نتیجه می دهند. بهترین راه این است که دستورالعمل استفاده از محصول را دنبال کرده و به آن ماده فرصت دهید تا روی سطح بماند و آن را پاک کند.
برای تهیه شوینده خانگی جوش شیرین و سرکه سفید را ترکیب کنید. یک فنجان جوش شیرین را در یک کاسه پلاستیکی ریخته و یک چهارم سرکه سفید اضافه کنید تا خمیر شود. اول محلول حالت گاز مانند ایجاد می کند، بعد پارچه میکروفیبر یا اسفنج را روی آن مالیده و با پارچه در شیشه ای را تمیز کنید. بگذارید خمیر به مدت حداقل ۱۵ دقیقه روی شیشه بماند. بعد شیشه را با پارچه میکروفیبر یا آب تمیز کنید. شیشه را شسته و کاملا خشک کنید تا جای لک روی آن نماند.
اگر لکه صابون شدید است، خمیر جوش شیرین و سرکه سفید را تهیه کنید. در یک کاسه دیگر، نصف فنجان یا یک فنجان نمک بریزید. بعد از آغشته کردن این خمیر به اسفنج یا پارچه، پارچه را در نمک فرو برده و شروع کنید به تمیز کردن. نمک سایش این ماده را از بین برده و ذرات لکه را تمیز می کند.
برای نظافت روزانه، یک فنجان سرکه سفید را با یک فنجان آب و یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی، در بطری اسپری مخلوط کنید. بعد از دوش گرفتن، مایع را روی شیشه اسپری کرده و بگذارید چند دقیقه بماند، بعد سطح را با آب داغ بشویید. با کمک یک تی اب را تمیز کنید و شیشه را کاملا خشک کنید.
یکی از سخت ترین بخش های شستشوی درب تمیز کردن زیر و بم آن است. می توانید با کمک یک شوینده یا محلول ساخته شده در خانه و یک مسواک کهنه، این لایه ها را تمیز کنید. صبر کنید تا شوینده لکه ها را از بین ببرد، بعد با آب شسته، و یک دستمال یا دستمال کاغذی را دور مسواک بگیرید تا تمام رطوبت را جذب کند.

۲. بخش های فایبرگلاس وان
لوله ها و اجزای فایبرگلاس حمام مقاوم و مقرون به صرفه هستند. اما لکه های صابون روی آن می نشیند و از آنجایی که فایبرگلاس در مقابل شوینده های قوی و اسفنج های زبر مقاوم نیست، نمی توان از آنها استفاده کرد.
شوینده های مخصوص فایبرگلاس در بازار وجود دارد، همچنین می توانید شوینده خانگی تهیه کنید.
برای شستشوی هفتگی، یک فنجان جوش شیرین را با یک چهارم فنجان سرکه سفید مخلوط کنید. زمانی که این ماده از کف کردن دست برداشت، خمیر را روی زمین و دیواره ها را مالیده و با اسفنج نرم و پارچه میکروفیبر تمیز کنید. بگذارید ده دقیقه بماند و بعد با آب بشویید. سطح را حوله نرم کاملا خشک کنید.
اگر سطح را خوب تمیز نکرده اید و لکه ها شدید است، حداقل یک قاشق غذاخوری هیدروژن پراکسید را به خمیر جوش شیرین و سرکه سفید اضافه کنید. مواد را روی سطح فایبرگلاس مالیده و بگذارید ۱۵ تا ۳۰ دقیقه بماند. بعد شسته و خشک کنید.
برای لکه های به مانده روی قفسه ها یا زمین، کمی بوره را برداشته و کمی آب لیمو را به آن اضافه کنید تا خمیر ایجاد شود. خمیر را روی لکه قرار داده و بگذارید ۱۵ دقیقه بماند و بعد با دستمال میکروفیبر تمیز کنید. سطح را خوب شسته و خشک کنید.

 

۳. دوش و شیرآلات فلزی
لکه های کف صابون و آب روی دوش و شیرآلات حمام می نشینند. همیشه حین شستشو دستور سازنده را دنبال کنید، اما در اینجا نکاتی را به شما معرفی می کنیم که در از بین بردن کف صابون و لکه آب موثر هستند.


شیرآلات کروم و استیل 
سرکه سفید بهترین روش برای تمیز کردن لکه آب و کف صابون از فلزات است. برای تمیز کردن سر دوش یک کیسه پلاستیک را با سرکه پر کرده، سر دوش را توی کیسه قرار داده و با کش آن را در جای خود قرار دهید. بگذارید دوش یک ساعت توی سرکه بماند و بعد کیسه را بردارید. آن قسمت را با آب شسته و با دستمال نرم یا حوله خشک کنید.

شیرآلات برنجی و برنز
بهتر است برای شستشوی شیرآلات برنج یا برنزی از آب استفاده کنید. مخصوصا اگر لازم باشد قطعات دائم تعویض شوند. از آنجاییکه شوینده ها می توانند به این مواد آسیب برسانند پس بهتر است به دستورات سازنده توجه کنید. و اگر در این باره شک دارید بهتر است کمی از محصول را روی قسمتی از قطعه استفاده کنید تا ببینید آیا به این قطعه آسیب می رساند یا نه.
اگر می خواهید برای پاک کردن لکه های صابون از محلول خانگی استفاده کنید، سرکه و آب را به مقدار برابر ترکیب کنید. برای از بین بردن لکه های شدید، خمیر جوش شیرین را با سرکه سفید یا آبلیمو مخلوط کنید. بعد از یک پارچه نرم یا اسفنج استفاده کنید. بگذارید سطح خشک شود، بعد با یک پارچه خشک و نرم آن تمیز کنید.

۴. کاشی سرامیک
تمیز کردن لکه صابون از روی کاشی سرامیک و لوله های چینی سخت است. برای از بین بردن این لکه ها از شوینده های آماده یا مخلوط خانگی جوش شیرین و سرکه سفید استفاده کنید.
اگر این لکه های صابونی زیاد هستند، می توانید از سنگ پای خیس استفاده کنید. هرگز سنگ پای خشک را استفاده نکنید چون زبری آن به سطح خش وارد می کند. و هرگز آن را روی لوله فایبرگلاس یا دوش به کار نبرید.
هم سنگ پا را خیس کنید و هم سطح کاشی یا چینی را. سنگ را به آرامی روی سطح بمالید. هر بار قسمت کوچکی را تمیز کرده و با آغشته شدن سنگ به لکه، سنگ را با آب بشویید و با یک مسواک زبر آن را تمیز کنید. بعد قسمت دیگر را تمیز کنید. بعد لوله را با سرکه سفید تمیز کنید تا ذرات باقی مانده صابون از بین برود، بعد آن را با آب شسته و با پارچه نرم خشک کنید.

 

۵. کاشی سنگ طبیعی
سنگ های طبیعی حمام را زیباتر می کنند. اما بسته به سنگ و نوع عایق آن، لکه های صابون و تمیز کردن آن می تواند شدید باشد.
بیشتر شوینده های موجود در بازار برای سنگ های طبیعی مناسب نیستند. چون ممکن است زبر بوده، به سطح سنگ آسیب رسانده و آن را لکه کند.
به جای آن، از یک شوینده مخصوص سنگ طبیعی استفاده کنید. دستورالعمل استفاده از آن ماده شوینده و نظافت با آن را دنبال کنید. اگر ماده شوینده هر هفته استفاده شده و از شکل گرفتن لکه ها پیشگیری کنید، نتیجه کارتان بهتر خواهد بود.

۶. پرده های پارچه و پلاستیکی دوش
برای تمیز کردن پرده های پلاستیکی یا پارچه ای حمام، سرکه سفید و آب را به میزان برابر مخلوط کنید. برای تمیز کردن وان، ظرف های پلاستیکی بزرگ، یا محفظه ماشین لباسشویی، این مواد را به طور برابر ترکیب کنید تا سطح لک شده را کاملا بپوشاند. بگذارید این ماده حداقل هشت ساعت یا یک شبانه روز روی سطح بماند. پرده را به همراه چند حوله در ماشین لباسشویی انداخته و با آب گرم و پودر لباسشویی بشویید.
برای تمیز کردن پرده های پارچه ای، دستورالعمل روی برچسب راهنمای پرده را دنبال کرده و در ابتدای شستشو کمی سرکه سفید را به مخزن اضافه کنید. در این صورت ذرات صابون تمیز می شود. پرده را آویزان کرده و یا چند دقیقه در خشک کن بگذارید تا چروک آن از بین برود. زمانی که هنوز کمی تر است آن را آویزان کنید تا خشک شود.

 

 

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.