یکشنبه , ۲۲ ام فروردین ماه سال ۱۴۰۰ ساعت ۱:۵۶ قبل از ظهر به وقت تهران

می دانید قیمت ها نسبت به اسفند ۹۸ چقدر افزایش داشته؟

قیمت ها در نوروز امســال تفاوت زیادی با ســال های گذشــته دارد. تغییرات قیمت ها آن قدر سریع و لحظه ای شده است که یک کالا در یک مغــازه به دلیل تفــاوت در زمان تولید، قیمت متفاوتی با کالاهای مشابه در فروشگاه های دیگر دارد! در بعضی از اقلام حتی مشکل فراتر از قیمت رفته است.مردم  برای کالاهایی مثل روغن و مرغ، در صف های طولانی می ایستند و  به رغم هشدار ستاد مقابله با کرونا و مسئولان بهداشتی درباره خطر تجمع و افزایش آمار مبتلایان به کرونا، مسئولان اقتصادی و سازمان های نظارت کننده بر بازار در عمل، کاری نمی کنند! حدود سه هفته پیش ، در همین صفحه، معاون وزیر صمت و رئیس سازمان حمایت از مصرف کنندگان در گفت و گو با خراسان قول داد که مشکل کمبود روغن به زودی رفع می شود. اما اکنون اگر به بازار بروید ،جای خالی روغن را احساس می کنید. این روزها به دلیل نزدیک شدن به روزهای آخر سال، بسیاری از مردم در بازار و خیابان به رسم هرسال مقداری از مایحتاج خود را تامین می کنند و اگر پولی در جیب مانده باشد، برای خانه و فرزندان خرج می کنند. در حالی که همگی از قیمت ها شوکه هستند؛ فکر می کنید گوشت، مرغ، روغن، حبوبات و… نسبت به اسفند سال گذشته چقدر گران تر شده است؟ این گزارش را بخوانید.

 

 افزایش ۱۵۰ درصدی قیمت برنج!
برنج ایرانی در زمستان سال گذشته ،کیلویی ۲۳ هزار تومان و خارجی نزدیک به ۱۰ هزارتومان فروخته می شد و تا پایان سال ۹۸ ثبات قیمتی داشت. این اقلام خوراکی به ترتیب با کیلویی ۲۴ هزار تومان و ۱۰ هزار تومان سال ۹۹ را شروع کردند. در تابستان امسال سیر صعودی قیمت برنج شروع شد و برنج ایرانی به کیلویی ۲۵ هزار تومان و خارجی به ۱۵ هزار تومان رسید. شالیکاران هم در فصل برداشت ،قیمت فروش را به‌دلیل هزینه‌های بالای تولید افزایش دادند که باعث جهش بعدی نرخ برنج در بازار شد. برنج ایرانی در دی ماه امسال ،بسته به کیفیت تا کیلویی ۳۷ هزار تومان و برنج خارجی تا ۲۵ هزار تومان فروخته شد. در دو ماه گذشته هم قیمت برنج با توجه به نوسان قیمت ارز و نوسان بازار، بالا و پایین رفته است. برنج اکنون هم در همین حدود قیمتی قرار دارد.
مرغ هم پرواز کرده است
قول بدهید که شوکه نشوید. ۱۰ فروردین ماه ۹۹ قیمت هر کیلو مرغ به ۱۰ هزارتومان رسیده بود. آن هم در حالی که بسیاری از فروشگاه ها، مرغ را با قیمت کمتر از آن می فروختند. با گسترش ویروس کرونا و افزایش عرضه در برابر تقاضا شوک عجیبی به بازار مرغ وارد شد. تعطیلی مجالس و مهمانی ها، بسیاری از تولیدکننده ها را که برای عید نوروز افزایش جوجه ریزی داشتند ، مجبور به عرضه بیشتر کرد. این شرایط باعث شد هر کیلو مرغ به ۸ تا ۱۰هزارتومان هم برسد اما اکنون مرغ قطعه قطعه شده در برخی فروشگاه ها تا ۴۰هزارتومان فروخته می شود. در حالی که قیمت مصوب آن ۲۰۴۰۰تومان است!
 شیر و لبنیات باز هم گران شد!
روز گذشته خبر افزایش دوباره قیمت شیر با واکنش هایی همراه بود. شیر پاستوریزه در اسفند سال گذشته لیتری ۶ هزار و ۱۰۰ تومان فروخته می شد. اما از ابتدای تابستان امسال، افزایش قیمت این قلم از سبد معیشتی شروع شد و در آخر تابستان به لیتری ۸‌هزار تومان رسید. واحدهای صنعتی لبنی می‌گویند دامداران شیر را گران می‌فروشند. دامداران هم می‌گویند نهاده‌های دامی را با این که با ارز دولتی وارد می‌شود ،باید از بازار آزاد تهیه کنند و همین موضوع هزینه تولید را افزایش داده است و نرخ مصوب دولت زیر قیمت تمام شده است. دولت هم نرخ مصوب شیر در دامداری‌ها را به ۴ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش داد که طبیعتا روی قیمت انواع محصولات لبنی تاثیر گذاشت. هم‌اکنون شیر پرچرب پاستوریزه یک لیتری، بسته به برند عرضه‌کننده بین ۹ تا ۱۵ هزار تومان فروخته می‌شود!
قیمت حبوبات هم باد کرده است
شاید حبوبات را بتوان پرچم دار افزایش قیمت در حوزه کالاهای تولید داخل در ماه های گذشته دانست. به عنوان مثال، لوبیاچیتی در اواخر سال گذشته کیلویی ۲۰ هزار تومان فروخته می شد اما این قلم پر مصرف اکنون ۳۳ تا ۳۸هزارتومان به دست مردم می رسد!  عدس نیز در انتهای سال ۹۸ به کیلویی ۱۴‌هزار و ۵۰۰‌تومان رسید و اکنون حدود ۲۸هزارتومان فروخته می شود!
گوشت و ماهی ،هرروز نجومی تر از دیروز!
«فروش گوشت قرمز قسطی و با چک»؛ این تیتر، یک نمونه از خبرهایی است که این روزها روان مان را آزار می دهد.  قیمت گوشت قرمز گوسفندی طی دو هفته اخیر حدود ۱۰ هزارتومان افزایش یافته و به ۱۲۵هزارتومان رسیده است. این در حالی است که در بعضی قصابی ها گوشت تا ۱۴۰هزارتومان هم قیمت دارد! در حالی که گوشت قرمز گوسفندی سال گذشته حدود ۸۸هزارتومان به دست مردم می رسید.  بازار ماهی هم دست کمی از مرغ و گوشت ندارد. مثلا ماهی شوریده اسفند سال گذشته حدود ۳۳هزارتومان بود و اکنون تا ۹۲هزارتومان هم فروخته می شود. ماهی قزل آلای رنگین کمانی حدود ۳۳هزارتومان بود و اکنون به ۶۰هزارتومان رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *