ارسال شده در مجله خبری دوستان - کد مطلب : 199370
سی و سومین جشنواره موسیقی فجر در چهارمین روز دارای حواشی جالبی بود که در ادامه مشاهده می کنید.

به گزارش هنرآنلاین، گروه‌های رستاک و سرشک و ارکستر بادی تهران شنبه‌شب ۲۳ دی‌ماه در قالب جشنواره موسیقی فجر روی صحنه رفتند.

رستاک به سرپرستی سیامک سپهری به اجرای شادیانه های موسیقی اقوام مختلف ایران در تالار وحدت پرداخت.

سیدفرزاد مرادی یکی از خوانندگان و نوازندگان گروه رستاک در ابتدای این برنامه و پس از اجرای یک قطعه دونوازی نی انبان و دمام منظقه بوشهر توسط نوازندگان گروه، خطاب به مخاطبان در تالار گفت: ما همیشه وقتی در جشنواره‌ها حضور پیدا می‌کنیم با چالش جدیدی رو به رو می‌شویم، زیرا عده‌ای دوست دارند ما کارهای قدیمی‌مان را اجرا کنیم و عده‌ای نیز دوست دارند که گروه قطعات جدیدی را اجرا کنند. به هر حال ما امشب تصمیم گرفتیم تا با تلفیقی از این دو نگاه قطعاتی را به شما تقدیم کنیم و امیدوارم این انرژی که امشب از شما در یافت می‌کنیم به شما بازگردانده شود.

قطعات”ای یار” از بندرعباس، “واسونگ” از شیراز، “رعنا” از گیلان، “غربت” از کرمان، “سنین یادگارین” از آذربایجان، “بارون” از لرستان، “بوتورای” از کردستان، “بیو بریمش” از شوشتر و “اله منی” از بلوچستان آثاری بودند که در این کنسرت در کنار قطعات دیگری از مناطق خراسان و کرمانشاه به مخاطبان ارائه شد.

سیامک سپهری سرپرست گروه و نوازنده تار، سید فرزاد مرادی خواننده و نوازنده رباب، سه تار، دیوان، تنبورک و قوپوز، سید بهزاد مرادی خواننده و نوازنده دهل، ضرب و سازهای افکتیو، اکبر اسماعیل پور نوازنده تار و عود، سپهر سعادتی نوازنده کنترباس، حامد بلند همت نوازنده سرنا، نی جفتی، دوزله، نی انبان، قمشه، دونلی و بالابان، صبا جمالی نوازنده قانون، امید مصطفوی نوازنده تمبک، کوزه، زنبورک، دهلک، کاسوره و سازهای افکتیو، مائده دوستی نوازنده کمانچه، یاور احمدی فر نوازنده دف، دایره، دهل و سازهای افکتیو، فرزاد خورشید سوار نوازنده دف، دهل، دم دم باس، دم دم زیر، کوزه و داربوکا، علی عیوض خوانی خواننده کُر، المیرا قنبری خواننده کُر گروه نوازندگان کنسرت را تشکیل می‌دادند.

 

از “سپیده” تا “آزادی” در شب چهارم جشنواره

گروه سرشک به سرپرستی یحیی علوی و خوانندگی مهدی سالاری در تالار رودکی در سئانس دوم قطعاتی انقلابی از بزرگان موسیقی را برای مخاطبان اجرا کردند.

سرشک در دو قسمت به اجرای رپرتوار انتخابی خود پرداخت. در قسمت اول یحیی علوی، سرپرست و نوازنده‌ی سنتور به همراه صمد برقی نوازنده‌ چیره‌دست خراسانی و یوحنا علوی نوازنده‌ی تمبک روی صحنه آمدند و قطعاتی را به صورت بداهه بر اساس موسیقی مقامی خراسان اجرا کردند. از آنجا که هر سه نوازنده‌ این بخش اهل خراسان بودند در سؤال و جواب‌ها و ورود و خروج‌ها بسیار هماهنگ و حس مشترکی داشتند و همین موضوع باعث رضایت حاضرین و تشویق گروه شد.

پس از پایان این قسمت و چند دقیقه‌ای تنفس، این‌بار دیگر اعضای گروه، سیامک برقی (آلتو)، و رشاد شالپوش (عود) روی صحنه آمدند تا آثاری از دوران انقلاب ساخته‌ی بزرگان موسیقی استادان محمدرضا لطفی و پرویز مشکاتیان را برای علاقمندان اجرا کنند. در ابتدا تصنیف “آزادی” از آلبوم “چاووش ۲” ساخته‌ی استاد محمدرضا لطفی اجرا شد و پس از آن تصنیف پرطرفدار او یعنی “سپیده” از آلبوم “چاووش ۶”، و در آخر قطعه‌ی “عاشقان” از این هنرمند فقید اجرا شد. در ادامه‌ی برنامه، سرشک دو اثر خارق‌العاده از استاد پرویز مشکاتیان به نام‌های “ایرانی” و “چندمضراب پنج‌گاه” را نواخت که مورد تشویق حاضرین قرار گرفت.

گروه سرشک در سال ۱۳۷۸ به سرپرستی یحیی علوی در مشهد تشکیل شد. این گروه با هدف حفظ و اشاعه‌ی موسیقی اصیل ایرانی با الگوبرداری از بزرگان موسیقی از جمله فرامرز پایور، پرویز مشکاتیان، محمدرضا لطفی به فعالیت خود ادامه داد. این گروه در شهرهای مختلف ایران و همچنین کشورهایی چون آلمان و امریکا اجرا داشته و مقام نخست گروه‌نوازی و تندیس جشنواره‌ی موسیقی فجر در سال ۹۲ و نیز اجرا در فستیوال جهانی موسیقی محلی در سال ۲۰۱۵ بخشی از کارنامه‌ این گروه است.

 

اجرای ارکستر بادی تهران در نیاوران

ارکستر بادی تهران به رهبری جاوید مجلسی و سرپرستی سینا ذکایی و با حضور پرشور مخاطبان در فرهنگسرای نیاوران روی صحنه رفت. ارکستر بادی در این اجرا ۲۱ قطعه اجرا کرد و قطعات مختلف در سبک‌ها و درونمایه های مختلف اجرا شد.

سینا ذکایی و محمد نراقی نوازندگان فلوت، امیر حسین محمد خانی، مهشاد ناد علیان نوازندگان ابوا، مینلی دانلیان، یلدا احسانی و آنیتا یعقوبی نوازندگان کلارینت، فریدون یعقوب خانی، سعید نیازی و کسری تدین نوازندگان ساکسفون، فرشاد شیخی، آرش رضویان، لیلا بازغی و دینا کهن نوازندگان هورن، علی ضرابی و امیررضا رضایی، نوازندگان ترومپت، سیامک کریم پور و رامین براتی نوازندگان ترومبون، رضا دست فال نوازنده گیتار باس، غلامرضا معرف، امین قیاسی و علی فراهانی نوازندگان پرکاشن و سروش عمومی نوازنده درامز در این اجرا روی صحنه رفتند.

 

اجرای گروه سورنای در شب چهارم جشنواره

گروه سورنای به سرپرستی احسان‌عبدی‌پور در حضور مهمانان ویژه‌ای از جمله سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت ارشاد، فرزاد طالبی رئیس دفتر موسیقی و علی‌اکبر صفی‌پور مدیرعامل بنیاد رودکی روی صحنه رفت.

سورنای برای اجرا در جشنواره موسیقی فجر، رپرتواری شامل قطعات شاد و محزون موسیقی غنی لری را انتخاب کرده بود که عمدتاً از آثار خاطره‌انگیز سال‌های دورتر موسیقی لری بودند.

کنسرت شب گذشته با اجرای قطعه معروف “سوزه سوزه” آغاز شد و در ادامه آثاری نظیر “سیت بیارم”، “کوش طلا”، “آواز علیدوستی”، “بزارن بینابینا هه لاو”، “هه گله”، “کوچکله”،” “هه وله”، “آوازهای ساریخانی و دنگ‌دال” اجرا شد.

در نهایت اجرای “سورنای” با دونوازی سرنا و کمانچه با هنرنمایی احسان‌ عبدی‌پور و محمدرحیم باجلاوند به پایان رسید تا این قطعه بی کلام حسن ختامی بر اجرای زیبای “سورنای” در جشنواره موسیقی فجر باشد.

محمدرحیم باجلاوند (کمانچه و خواننده)، احسان عبدی‌پور (سرپرست و نوازنده سرنا)، محمد قربانی (تار)، بابک پیمانی (تنبک و سازهای کوبه‌ای) و داوود رضایی (کمانچه) اعضای گروه سورنای را در اجرای این کنسرت تشکیل می‌دادند.

گروه سورنای کار خود را از سال ۸۳ آغاز کرد و تاکنون کنسرت‌های متعددی را در جشنواره‌های مختلف برگزار کرده است.

 

موسیقی ترکمن در برج آزادی

گروه موسیقی مقام چلر که سابقه‌ای حدوداً ۳۰ ساله در حوزه موسیقی اصیل ترکمن دارد، شب گذشته در ادامه اجراهای بخش نواحی جشنواره موسیقی فجر در سالن برج آزادی روی صحنه رفت.

اعضای گروه مقام چلر را در این کنسرت طواق سعادتی (خواننده، نوازنده، دوتار و سرپرست گروه)، غفور امانیان (دوتار)، امین سعادتی (دوتار)، رسول سعادیت (کمانچه) و همراه پورقاز (دوتار) تشکیل می‌دادند.

طواق سعادتی، موزیسین پیشکسوت ترکمنی که سال گذشته نیز در جشنواره موسیقی فجر حضور داشت، در کنسرت شب گذشته قطعات “شهید برن اولر اوچین” و “لاله گتیرمش” را به مخاطبان موسیقی ترکمنی تقدیم کرد.

گروه مقام چلر در این کنسرت چند آهنگ بی‌کلام نیز اجرا کرد و همچنین آوازهایی با استفاده از اشعار مختوم‌قلی خواند که با محوریت مضامین اخلاقی سروده شده‌اند. از آن ‌جا که زندگی ترکمن‌ها در طول تاریخ همواره به اسب وابسته بوده است و امروزه هم در بندر ترکمن و گنبد کاووس مسابقات اسب‌دوانی برگزار می‌شود، گروه مقام چلر قطعه‌ای سازی درباره اسب نیز اجرا کرد.

مقام چلر به معنای پویندگان مقام‌های ترکمنی است. این گروه موسیقی در سال ۶۷ تأسیس شده و تا کنون اجراهایی را در جشنواره‌های فجر، مقاومت، نواهای حماسی، میراث فرهنگی و ضنایع دستی و مولودی‌خوانی رضوی به صحنه برده است.

 

اجرای محمد علیزاده در سالن ایرانیان

محمد علیزاده در چهارمین شب از سی و سومین جشنواره موسیقی فجر کنسرتی را در دو سئانس در سالن ایرانیان به صحنه برد.

این اجرا با هنرنمایی اشکان‌ صدیق‌آذر، نوازنده لانچ‌پد آغاز شد و پس از این‌که سایر اعضای ارکستر نیز وی را همراهی کردند، علیزاده با اجرای قطعه “خیلی برام خاطره عزیزت” پا به روی صحنه گذاشت و تماشاگران خود را به وجد آورد. در ادامه نیز بلافاصله اثر “برگرد” را خواند و بعد چند کلامی با مخاطبان خود صحبت کرد.

علیزاده که در شب تولدش روی صحنه می‌رفت و از این بابت بسیار هیجان‌زده بود، رو به حاضرین در سالن ایرانیان گفت: من معلمی داشتم که روزی یک سیلی به من زد و همان سیلی مسیر زندگی‌ام را عوض کرد. ایشان همیشه می‌گفت که زندگی‌ات را بر پایه عشق بنا کن و من این کار را کردم. این ترانه‌ای که می‌خوانم را هم تقدیم به آدم‌هایی می‌کنم که شاید امروز آن‌ها را نداریم اما همیشه در قلبمان هستند.

پس از صحبت‌های علیزاده، داوود اریکه صدای ساکسیفون خود را به صدا درآورد و اورتور قطعه “عشقم این روزا” را نواخت که در حین و پایان اجرا نیز به درخواست محمد علیزاده مورد تشویق حاضرین در سالن قرار گرفت. سپس “کجا میری” و بعد اثر “بی‌حوصله” به مخاطبان تقدیم شد.

چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

در ادامه علیزاده با این صحبت‌ها به استقبال اجرای قطعه “برادر” رفت: عاقلان نقطه پرگار وجودند ولی… عاقل‌ها فکر می‌کنند که خیلی باحال هستند، همیشه سرشان در حساب و کتاب‌ است ولی ما دیوانه‌ها همین‌طوری زندگی می‌کنیم و کاری هم به کسی نداریم. همه هم به ما می‌گویند دیوانه‌ایم اما من یقین دارم که خدا با دیوانه‌هاست نه با عاقل‌ها.

قطعه بعدی این کنسرت اثر قدیمی‌تر “خیلی خوشحالم” بود که علیزاده آن را با نوازندگی پیانو علیرضا اویسی، رهبر ارکستر خود اجرا کرد. پس از اجرای مینیمال این اثر، نوبت به هنرنمایی انفرادی نوازنده‌ها رسید، به طوری که هر یک از آن‌ها نغمه‌ای از ملودی‌های بومی ایرانی را با ساز خود نواختند و توسط محمد علیزاده به تماشاگران معرفی شدند.

اعضای ارکستر محمد علیزاده در اجرای این کنسرت را امیرحسین اویسی (رهبر ارکستر و نوازنده پیانو و کیبورد)، علی‌ شهبازی (گیتار الکتریک)، اشکان موسوی (نوازنده و سولیست ویولن)، بهمن میرزازاده (بوزوکی و گیتار)، محمد شعبانی (پرکاشن)، اشکان صدیق‌آذر (لانچ پد)، علی‌ پورنگهبان (گیتار باس)، ایمان ذاکری (درامز)، داوود اریکه (ساکسیفون، کلارینت و فلوت)، پوریا فیروزی (کیبورد) و کیانوش علی‌محمدی (همخوان و بک‌وکال) تشکیل می‌دادند.

 

سی و سومین جشنواره موسیقی فجر از ۲۰ تا ۳۰ دی‌ماه در ۶ سالن شهر تهران برگزار می‌شود.

————-

 

گزارش تصویری از  چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

www.dustaan.com عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

عکس ها و حواشی چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

اخبار,اخبار فرهنگی, چهارمین روز جشنواره موسیقی فجر

هنرآنلاین

سینماپرس

مهر

پربیننده ترین مطالب روز

به اشتراگ بگذارید!
  تلگرام لینکداین توئیتر پینترست واتس آپ کلوب فیسبوکــ فیسنما

تگ ها

انتشار یافته : ۰
 

شما می توانید دیدگاه خود را در خصوص پست بالا برای نمایش در سایت در کادر زیر وارد کنید.

 

نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد، تایید نخواهند شد.