سه شنبه , ۸ ام فروردین ماه سال ۱۴۰۲ ساعت ۸:۱۰ بعد از ظهر به وقت تهران

عبور از‌ وزیر ‌پرسپولیسی

رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا در شرایطی از امروز وارد مرحله یک‌چهارم نهایی می‌شود که از ایران فقط دو تیم استقلال و پرسپولیس توانستند خودشان را از مرحله گروهی بالا بکشند؛ استقلال امروز به مصاف پاختاکور می‌رود و پرسپولیس هم فردا با السد، یکی دیگر از تیم‌های مدعی قهرمانی در آسیا، رقابت می‌کند.

عبور از‌ وزیر ‌پرسپولیسی

از آنجا که بعد از این مرحله، رقبا طبق قرعه‌کشی مشخص می‌شوند، این احتمال می‌رود که نمایندگان ایران در صورت برتری در این دیدار، در یک‌چهارم نهایی به هم بخورند و دربی ایرانی این‌بار در لیگ قهرمانان آسیا رقم بخورد. با‌این‌حال و پیش از رسیدن به آن مرحله، هر دو تیم استقلال و پرسپولیس محکوم به موفقیت هستند؛ آنها در آخرین بازی خود حسابی درخشیدند و در مجموع با هفت گل از سد نمایندگان عربستان و امارات عبور کردند تا اسمشان را در حد مدعی مطرح کنند. حالا که کار به اینجا کشیده و قدرت دو تیم تهرانی در آسیا قرار است محک بخورد، دوباره داستان «بابا مسعود» در فضای مجازی شکل گرفته است؛ «بابا مسعود» کلید‌واژه‌ای است که یکی از مجریان شبکه یک آن را در تلویزیون مطرح کرد و اشاره مستقیمش به نقش مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش، در قهرمانی‌های پرسپولیس بود! او ادعای هواداران باشگاه استقلال در فضای مجازی را به تلویزیون کشاند و با زیر‌سؤال‌بردن قهرمانی سرخ‌های تهران، موفقیت این باشگاه را زیر سؤال برد. اگرچه مجری مذکور از کار در شبکه یک برکنار شد، ولی همچنان واژه «بابا مسعود» در ادبیات هواداران دو تیم استقلال و پرسپولیس موجود است. به‌تازگی هواداران استقلال، بعد از برتری درخشان تیمشان برابر الاهلی، کنایه‌ای به موفقیت‌های پرسپولیس در لیگ داخلی زده‌اند و از انتقام‌گیری در لیگ قهرمانان آسیا خبر داده‌اند؛ جایی که به گمان آنها دیگر «بابامسعود»ی نیست که بخواهد به پرسپولیسی‌ها کمک کند. روز گذشته یکی از هواداران استقلال حتی کنایه‌ای به آذری‌جهرمی، وزیر جوان دولت روحانی و یکی از هواداران باشگاه پرسپولیس زد و به او هشدار داد دیگر خبری از نفوذ بابا مسعود نیست. آذری‌جهرمی هم با اشاره به درخشش پرسپولیس در دیدار برابر الشارجه، به این موضوع اشاره کرد که زدن سه گل در یک نیمه در رقابت‌های آسیایی از «بابا مسعود» بر‌نمی‌آید! حالا که سطح کری‌خوانی به این واژه ختم می‌شود، به نظر می‌رسد دو باشگاه و بازیکنانشان هم بی‌نصیب نمانده‌اند؛ در‌واقع هم بازیکنان پرسپولیس و هم استقلال برای رهایی از شایعه‌های موجود در‌پی رسیدن به موفقیت در لیگ قهرمانان آسیا هستند تا به حریف و هوادارانشان ثابت کنند در اشتباه هستند. اول نوبت به استقلالی‌ها می‌رسد؛ آنها در دو، سه فصل اخیر که لیگ با قهرمانی پرسپولیس به اتمام رسیده، همواره به این شایعه دامن زده‌اند که وزارت ورزش هوای پرسپولیس را دارد و در قهرمانی‌های این تیم دخیل است. آنها بحث بعد از ۱۴۰۰ را مطرح می‌کنند که با تغییر دولت بتوانند در لیگ ایران موفق شوند. حالا اگر بازیکنان و اعضای استقلال بخواهند ادعای هوادارانشان را ثابت کنند، آسیا بهترین فرصت را در اختیارشان گذاشته است. اگر آنها همان‌قدر مدعی‌اند که در ایران نیرویی بازدارنده نمی‌گذارد به موفقیت برسند، در آسیا چنین خبری نیست. شاید همین موضوع، انگیزه مضاعفی برای استقلال باشد تا با موفقیت در آسیا بتواند برای رقیب شاخ‌و‌شانه بکشد. البته هر هوادار فوتبالی در ایران می‌داند جنگیدن در لیگ قهرمانان آسیا بسیار دشوار است و با بضاعت مالی تیم‌های ایرانی، شانس رسیدن به قهرمانی آنها بسیار اندک است. با وجود این، استقلالی‌ها رقیب را (پرسپولیس) زیر سؤال می‌برند که چرا فقط موفقیت‌هایشان محدود به لیگ ایران است و در آسیا توفیقی به دست نمی‌آورند؟ حالا آنها خودشان در بوته آزمایش قرار گرفته‌اند؛ در‌واقع اگر استقلالی‌ها ادعا دارند در ایران از پرسپولیس حمایت می‌شود و جدال برابری در کار نیست، باید در آسیا توانایی‌هایشان را ثابت کنند.
موضوع برای اردوگاه رقیب هم یکسان است؛ پرسپولیس چهار فصل متوالی است که جام قهرمانی را بالای سر می‌برد، ولی هر بار از سوی هواداران استقلال به این متهم است که قهرمانی‌هایشان چندان پاک نیست و با نیرویی خارج از فوتبال رقم می‌خورد. پرسپولیسی‌ها همواره این نگاه را فاقد احترام دانسته و از استقلالی‌ها خواسته‌اند دنبال بهانه‌جویی نباشند. این تیم اگرچه در فصول گذشته به فینال لیگ قهرمانان آسیا هم رسیده، ولی برای هواداران استقلال، به‌فینال‌رسیدن و قهرمان‌نشدن ارزشی ندارد؛ آنها می‌گویند اگر پرسپولیس آن‌قدر که هوادارانش ادعا دارند تیم خوبی است، باید در آسیا هم قهرمانی بیاورد. پرسپولیس تا به اینجا در لیگ قهرمانان آسیا درخشیده؛ آنها در گروهی که از آن به‌عنوان گروه مرگ یاد می‌شد، به‌عنوان صدرنشین صعود کرده‌اند و حالا باید فردا به مصاف السد قطر، رقیب نام‌آشنایشان بروند. پرسپولیسی‌ها اما برای فرار از اتهامی که عده‌ای از هواداران استقلال متوجه آنها کرده‌اند، می‌خواهند هرطور شده در آسیا هم موفق شوند تا نشان دهند هیچ نیرویی بیرون از زمین فوتبال در موفقیت آنها دخیل نیست. لازمه انجام چنین فرایندی، بردن و پیروزی در بازی‌های پیش‌رو است. آنها شاید یک‌بار برای همیشه این فرصت را دارند تا خودشان را از اتهام مطرح‌شده درباره حمایت‌های مسعود سلطانی‌فر رها کنند؛ رهایی‌ای که البته به گمان هواداران استقلال فقط با قهرمان‌شدن در آسیا حاصل می‌شود. خوب یا بد، «بابا مسعود» تبدیل به انگیزه‌ای ناخواسته برای دو تیم استقلال و پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا شده است تا با رسیدن به موفقیت، حرف و ادعاهای مطروحه درباره رقیب را به اثبات برسانند.

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *