گیاهی ترین SEO Pooyan!
چهارشنبه , ۹ ام مهر ماه سال ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۶ قبل از ظهر به وقت تهران

دسیسه شوم‌ نا مادری رنگ خون گرفت

پسری در نوجوانی به خاطر حرف های نامادری اش دست به قتل زد.این پسر به قصاص نفس محکوم شده بود که بخشیده شد و حالا نامه ای به قضات دادگاه نوشته و از آن ها کمک خواسته است.

پیش‌نویس خودکار

 

پدرکشی
پنجم مرداد ۹۲ مسعود  ۱۷ ساله پدر ۴۰ ساله اش به نام محمد را در خانه شان در سه‌راهی آدران کشت و جنازه اش  را در خودروی پدرش پنهان کرد تا آن را در خیابانی خلوت رها کند. این پسر که از نیمه شب تا ۱۱ ظهر در خیابان‌های شهر سرگردان بود خودروی حامل جنازه را که خراب شده بود  برای تعمیر به نمایندگی خودرو برد و همان جا پشت فرمان خوابش برد. همین خواب کوتاه کافی بود تا کارگران نمایندگی خودرو به ماجرا مشکوک شوند و پلیس را مطلع کنند.پسر نوجوان در پلیس آگاهی تهران به قتل اعتراف کرد و گفت : تحت تاثیر حرف های نامادری ام مریم دست به قتل پدرم زدم. گمان می کردم با مرگ پدرم همه اموال او به من می رسد و من و نامادری ام مریم و خواهر و برادر دیگرم می توانیم به راحتی با هم زندگی کنیم. بدخلقی های پدرم با من و نامادری ام  موجب شد چنین تصمیمی بگیرم.من پدرم را کشتم و می خواستم جنازه اش را سر به نیست کنم تا پلیس ردی از او به دست نیاورد.به دنبال اعتراف های پسر نوجوان نامادری ۳۷ساله وی نیز بازداشت شد و به معاونت در قتل اعتراف کرد.

 

عشق ممنوعه
پسر نوجوان و نامادری اش به بازسازی صحنه جرم پرداختند و پرونده شان با صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.
وقتی کمیسیون پزشکی قانونی در گزارشی اعلام کرد مسعود هنگام ارتکاب جرم ماهیت جرم را درک می کرد و به رشد عقلی رسیده بود وی در شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد. مسعود گفت: وقتی پدرم با مریم ازدواج کرد خیلی کوچک بودم. من با مریم رابطه خوبی  داشتم . اما مریم و پدرم با هم اختلاف داشتند.دعواهای همیشگی آن ها کلافه ام کرده بود.به همین دلیل فریب حرف های نامادری ام را خوردم و خام حرف های او شدم. من به مریم علاقه‌مند شده بودم. او به من قول داده بود اگر پدرم را بکشم رضایت اولیای دم را  که پدربزرگ و مادر بزرگم و دو فرزند خردسال پدرم و مریم هستند، جلب می‌کند تا به زودی آزاد شوم و با هم زندگی کنیم.او از من خواست تا پدرم را بکشم و بعد از قتل اثر انگشت او را بگیرم تا بتواند اموال پدرم را به نام خودش سند بزند. ولی حالا مریم خودش هم گرفتار شده و پدر بزرگ و مادربزرگم برایم قصاص خواسته اند.سپس مریم  روبه روی قضات ایستاد و منکر اتهام معاونت در قتل شد. وی به قضات دادگاه گفت: مسعود دروغ می گوید.
من با شوهرم اختلاف داشتم اما هرگز راضی به مرگ او نبودم. من خودم مسعود را بزرگ کردم ولی حالا به دروغ می‌گوید من با حرف هایم او را اغفال کرده ام. او خودش، تحت تاثیر مصرف مواد مخدر پدرش را کشت ولی  حالا با دروغگویی می خواهد پای مرا هم به پرونده بکشاند.قبول دارم دل خوشی از همسرم نداشتم اما مسعود را برای کشتن پدرش اجیر نکردم.در پایان جلسه قضات مسعود را به قصاص و مریم را به جرم معاونت در قتل به  ۱۵سال زندان محکوم کردند.قضات دادگاه همچنین مسعود و مریم را به ۹۹ ضربه شلاق محکوم کردند. این حکم در شعبه ۳۷دیوان عالی کشور تحت بررسی موشکافانه قرار گرفت و تایید نشد. بدین ترتیب پرونده برای رسیدگی دوباره به شعبه هم عرض فرستاده شد.

 

محاکمه دوباره
مسعود که ۲۱ ساله شده بود  در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد. در جلسه دوم مسعود به تشریح جنایت پرداخت. وی گفت: آن روز پدرم و مریم بار دیگر با هم درگیر شدند و مریم قهر کرد و  همراه دختر و پسرش به خانه مادرش رفت. عصر وقتی پدرم از محل کار به خانه برگشت خواهر و برادر خردسالم  را به خانه آورد ولی مریم به خانه نیامد. احساس تنهایی می کردم. به همین دلیل همان روز تصمیم گرفتم نقشه ای را که قبلا با مریم کشیده بودیم عملی کنم. تعداد زیادی قرص خواب آور داخل غذا ریختم .پدرم و خواهر و برادرم غذای مسموم را خوردند ولی خودم ترسیدم و غذا را  نخوردم. وقتی آن ها  به خواب عمیقی رفتند بالای سر پدرم رفتم  و به صورتش گاز اشک آور پاشیدم و با میله آهنی  پنج  ضربه به سرش زدم و او را  با طناب زردی خفه کردم. من بعد از کشتن پدرم در هفت صفحه از  یک دفترچه اثر انگشت  او را گرفتم  و دفترچه را در آشپزخانه گذاشتم. به تنهایی جنازه را در صندوق عقب ماشین پدرم گذاشتم تا آن را به خارج از شهر منتقل کنم اما در بین راه ماشین خراب شد و من گرفتار شدم. مریم نیز  که با قرار وثیقه آزاد بود  منکر معاونت در قتل شد و گفت: مسعود دروغ می گوید که با حرف هایم او را فریب دادم. او رابطه خوبی با پدرش نداشت و به همین دلیل هم شوهرم را کشت.  در پایان جلسه هیئت قضایی مسعود را به قصاص و ۹۹ضربه شلاق و مریم را به ۱۵سال زندان و ۹۹ضربه شلاق محکوم کردند.

 

رهایی از قصاص
این حکم در دیوان عالی کشور مهر تایید خورده  و قطعی شده بود که مسعود توانست با پرداخت دیه رضایت اولیای دم را جلب کند و به زندگی برگردد.
وی قرار است به زودی در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران از جنبه عمومی جرم محاکمه شود.مسعود نامه ای به قضات دادگاه نوشت و از آن ها کمک خواست. مسعود نوشته در نوجوانی اشتباه کرده و دست به چنین کاری زده است و در این مدت به اندازه کافی تنبیه شده و آبرویش رفته است. حالا اگر آزاد شود می خواهد گذشته را جبران کند.

 

تحلیل کارشناس
نکات مهم در ازدواج دوم
دکتر امان ا… قرایی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه

از نگاه جامعه شناختی وقتی در یک جامعه اولویت ها و معیارهای ازدواج تغییر می کند پدیده ها و آسیب های بی شماری را ابتدا به خانواده و سپس به جامعه تحمیل می کند. در این میان برخی مردان و زنان به دلایل مختلف تصمیم به ازدواج دوم می گیرند که در این ازدواج مردان یا زنان جوانی را انتخاب می کنند که این موضوع نیز از نگاه جامعه شناسی قابل بحث و بررسی است زیرا آسیب ها و اتفاقات ناگواری را به جامعه وارد می کند.در برخی موارد ممکن است نامادری و ناپدری های جوان مشکلات اخلاقی را در محیط خانواده به بار آورند و به فرزندان همسران خود نگاه آسیب زا داشته باشند. این قبیل ازدواج ها ، ازدواج های آسیب زا به شمار می‌روند که نظام خانواده را تحت تاثیر اتفاقات هولناک و تلخ قرار می دهند. با توجه به این که در گذشته معیارها و ملاک هایی برای ازدواج وجود داشت و بر اساس آن زندگی تشکیل می‌شد کمتر شاهد اتفاقات تلخ در خانواده بودیم در حالی که امروزه در برخی ازدواج های دوم دیده می شود مردان و زنان مجرد برای انتخاب همسر ممکن است ملاک هایی مانند پول، زیبایی، شغل و… را مد نظرشان قرار دهند که در این شرایط با افراد جوانی ازدواج می کنند و بیشتر این افراد در پی رفع خلأهای گذشته شان هستند و باز به دلیل انتخاب نادرست همسر دوم دچار آسیب های خانوادگی می شوند.
دیده شده برخی از نامادری ها و ناپدری های جوان به فرزندان همسران خود تجاوز می کنند یا آن ها را مورد آزارهای روحی، روانی و جسمی قرار می دهند و اغلب این فرزندان طرح این مسائل را از خانواده خود پنهان می کنند ولی عواقب تلخی در انتظارشان است زیرا با عقده حقارت بزرگ و با ورود به جامعه مرتکب رفتارهای نامشروع و ضداخلاقی می شوند.با توجه به این که ازدواج در دوره جدید تغییر کرده است و کمتر زوج هایی را می توان یافت که شبیه به یکدیگر باشند بنابراین تغییر در شیوه ازدواج معضلی است که سبب می شود نامادری و ناپدری های جوان برای ازدواج دوم انتخاب شوند. معیار همسرگزینی و کنش عقلایی معطوف به هدف موجب شده که دست به انتخاب هایی بزنند که تحولات ناگواری را در نظام خانواده ایجاد می کند.
نقش آموزش و پرورش، فرهنگ سازی با برنامه های متنوع و… نیز در این راستا حائز اهمیت است و در اصل باید گفت خود مردان و زنان مقصران اصلی هستند که در ازدواج دوم مرتکب انتخاب های اشتباه می شوند و آسیب ها را به نظام خانواده تحمیل می کنند. دوراندیشی از سوی این زنان و مردان قاعده مهمی است که باید مد نظر قرار داد. اغلب دختران و پسران فراری و بزهکار ثمره خانواده هایی هستند که از سوی نامادری و ناپدری مورد ظلم و ستم روحی و روانی و جسمانی قرار گرفته اند و در مسیر خلاف زندگی خود را به تباهی می کشانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *