کد خبر: 223446تاریخ انتشار : ۱۱:۳۳:۱۴ - شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

رسانه های سوری روز جمعه اعلام کردند که کردهای سوریه یکی از فرماندهان برجسته داعش و از افراد مرتبط با حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به شهرهای نیویورک و واشنگتن را دستگیر کرده اند.

www.dustaan.com «خرس سوری» از فرماندهان داعش دستگیر شد

نیروهای دمکراتیک سوریه یکی از فرماندهان برجسته گروه تروریستی- تکفیری داعش به نام ‘محمد حیدر زمار’ معروف به ‘خرس سوری’ را دستگیر کردند.

به گزارش ایرنا، رسانه های سوری روز جمعه اعلام کردند که کردهای سوریه یکی از فرماندهان برجسته داعش و از افراد مرتبط با حملات ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ به شهرهای نیویورک و واشنگتن را دستگیر کرده اند.

این رسانه ها اعلام کردند که ‘اریک باهون’ سخنگوی وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) دستگیری ‘زمار’ را تایید کرده است.

** ‘خرس سوری’ کیست؟

‘محمد حیدر زمار’ سال ۱۹۶۱ میلادی در شهر حلب سوریه به دنیا آمد. وی به آلمان مهاجرت کرد و در سال ۱۹۸۲ تابعیت آلمانی گرفت.

وی در آلمان درس خواند و به شغل مکانیکی مشغول بود و درحالی که در دوره متوسطه درس می خواند، در میان اسلامگرایان شهر هامبورگ و برخی از مساجد آن جایگاه ویژه ای داشت.

در هامبورگ مدتی راننده کامیون بود ولی از سال ۱۹۹۱ به کمک ‘محمد مامون درکزنلی’ دیگر شهروند سوری، با گروه های مسلح اسلامگرا آشنا شد.

در ابتدای دهه هشتاد قرن گذشته به کمک درکزنلی به اردن سفر کرد و با گروه های مسلح آنجا آشنا شد.

یک ماه در اردن ماند ولی به دلیل حضور گسترده گشتی ها و نیروهای مرزبانی سوریه نتوانست وارد این کشور شود زیرا در آن دوره اخوان المسلمین علیه نظام سوریه قیام کرده بودند.

زمار به آلمان بازگشت و با گروه های ‘الطلیعه’ و ‘القاعده’ ارتباط پیدا کرد و در سال ۱۹۹۱ برای جنگ به افغانستان و اردوگاه جلال آباد و سپس از سال های ۱۹۹۲تا ۱۹۹۵ به چچن، کوزوو، بوسنی و هرزگوین رفت.

در سال ۱۹۹۶ به دعوت شخصی ‘اسامه بن لادن’ رهبر القاعده به افغانستان بازگشت و در سال ۱۹۹۷ از افغانستان به آلمان بازگشت و دولت آلمان وی و فعالیت هایش در مسجد ‘القدس’ هامبورگ را زیرنظر گرفت.

وی در این مسجد و دیگر مساجد هامبورگ جوانان عرب را به ‘جهاد’ و پیوستن به گروه های مسلح دعوت می کرد.

وی توانست ‘محمد عطا’ ، ‘زیاد الجراح’ و ‘مروان الشحی’ را جذب و در سال ۱۹۹۸ به افغانستان و سپس آن ها را با نظارت ‘خالد الشیخ’ که گفته می شود طراحی حملات ۱۱سپتامبر را برعهده داشته است، برای آموزش خلبانی به آمریکا فرستاد.

در سال ۲۰۰۱ میلادی زمار در مغرب بازداشت و به سوریه بازگردانده شد.

وی حدود چهار سال در بازداشتگاه شعبه فلسطین در دمشق بازداشت بود و در اواخر سال ۲۰۰۶ به زندان صیدنایا منتقل شد.

دادگاه امنیت کشور در سال ۲۰۰۷ زمار را براساس قانون ۴۹ سال ۱۹۸۰ که اعضای اخوان المسلمین را به اعدام محکوم می کند، به اعدام محکوم کرد که بعدها به ۱۲ سال زندان کاهش یافت.

براساس برخی گزارش ها، زمار در سال ۲۰۱۴ براساس مبادله اسیران با گروه تروریستی احرار الشام از زندان سوریه آزاد شده است.

در آن سال ها گروه تروریستی احرار الشام درحال مبارزه با داعش برای بیرون راندن آن از استان حلب و مناطق تحت اشغال آن بود ولی زمار به احرار الشام نپیوست و مدتی بعد در میان نیروهای داعش مشاهده شد.

در ۲۰ فوریه ۲۰۱۴ شاخه رسانه ای داعش ویدیویی را از استان حلب منتشر کرد که ۱۲ تن از اعضای این گروه تروریستی در کنار سران قبایل حلب در حال شنیدن سخنرانی ‘ابوعلی الانباری’ حاکم داعش در سوریه بودند.

در این ویدیو زمار زیر پرچم داعش نشسته بود و یک تفنگ کلاشینکف مدل AK در کناروی مشاهده می شد.

هرچند که در این ویدیو مشخص نبود که زمار به گروه تروریستی داعش پیوسته است ولی گزارش های بعدی نشان داد که وی از اعضای برجسته داعش است.

براساس اعلام وزارت دفاع آمریکا ‘محمد حیدر زمار’ حدود یک ماه پیش توسط نیروهای دمکراتیک سوریه در شرق این کشور دستگیر شده است و دستگاه های اطلاعاتی آمریکا تلاش می کنند جزییات دستگیری و وضعیت وی را جویا شوند.


پربیننده ترین مطالب روزبه اشتراگ بگذارید!
گوگل پلاس

برچسب ها

انتشار یافته : 0

نظر خود را درباره پست بالا در کادر زیر وارد کنید.

نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد، تایید نخواهند شد.