سه شنبه , ۴ ام مهر ماه سال ۱۴۰۲ ساعت ۳:۳۰ بعد از ظهر به وقت تهران

افت سنگین دلار و سکه در بازار

افت ۵ هزار تومانی دلار و بیش از ۲ میلیونی سکه با مشخص تر شدن نتیجه انتخابات آمریکا؛ قیمت دلار و سکه تا کجا می ریزد؟

افت سنگین دلار و سکه در بازار

با قطعی تر شدن شکست ترامپ در انتخابات آمریکا، نرخ دلار در بازار آزاد با سقوط ۵ هزار تومانی مواجه شد و به زیر ۲۵ هزار تومان رسید ،حتی عددهای غیررسمی از ۲۲ هزار تومان حکایت داشت . حباب دو میلیون تومانی سکه نیز پودر شد و نرخ آن به حدود ۱۱ میلیون تومان کاهش یافت.

چهارشنبه گذشته وضعیت عجیبی در بازار ارز رخ داد. خبرگزاری تسنیم به نقل از فعالان بازار گزارش داد که صبح آن روز و بعد از انتشار نتایج اولیه انتخابات آمریکا مبنی بر بالا بودن احتمال پیروزی ترامپ، بازار ارز روند صعودی به خود گرفت و تا کانال ۳۰ هزار تومان هم قیمت خورد. اما از بعداز ظهر چهارشنبه و در حالی که اخباری مبنی بر پیشی گرفتن بایدن از ترامپ منتشر شد، به یک باره اوضاع وارونه شد و اکثر دلالان بازار، به صف های فروش نشستند. گزارش ها در این باره حاکی از این است که با تداوم این نتیجه، نرخ دلار در ظهر پنج شنبه با ۴ هزار تومان کاهش به کانال ۲۶ هزار تومان رسید. اقتصاد نیوز نیز دیروز گزارش داد که به محض پیش افتادن نماینده دموکرات ها در یکی از ایالت های مهم، نرخ ارز در تهران و در معاملات پشت خطی به زیر ۲۵ هزار تومان سقوط کرد. کانال های فضای مجازی نیز  از رسیدن نرخ معاملات فردایی به حدود ۲۴ هزار و ۷۰۰ تومان خبر دادند که نشان می دهد این نرخ ها که از اواخر شهریورماه سابقه نداشته است، حداقل فعلاً قصد بازگشت به بالا را ندارند.
در این حال گمانه زنی ها در فضای مجازی مبنی بر این که روند نزولی دلار در بازار تا کجا ادامه خواهد داشت، بیشتر شده است. مروری بر نظر چند فعال اقتصادی در این زمینه تاکنون نشان می دهد که افق ۲۰ هزارتومان برای کاهش نرخ وجود دارد. به عنوان مثال چندی پیش خبرآنلاین به نقل از حمید حسینی، دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق این رقم را به شرط شوک روانی و سیاسی به بازار محتمل دانسته بود. مهدی سوری، کارشناس بازارهای مالی نیز در گفت وگویی با تجارت‌نیوز خطاب به کسانی که قصد سرمایه‌گذاری در بازار ارز را داشتند توصیه کرده بود که ریسک دلار ۲۰ هزار تومانی را بپذیرند.
البته همه این گمانه ها با فرض حباب روانی ۱۰ هزارتومانی برای دلار شکل گرفته است. ریشه این حباب روانی به این موضوع بر می گردد که رفتار تحریمی بایدن در قبال ایران با قبل تفاوت خواهد داشت. موضوعی که برخی تحلیل های واقع بینانه درباره آن ابراز تردید می کنند. البته طبیعی است که این برهه، دوران تاثیرگذاری بر محاسبات تحریمی آمریکایی ها نیز است و به نظر می رسد مجلس با این نگاه، طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» را به جریان انداخته است.
شایان ذکر است در پی سقوط نرخ دلار به محدوده ۲۵ هزارتومان، نرخ سکه نیز عقب نشینی گسترده ای داشت. به طوری که به حدود ۱۱ میلیون تومان رسید.
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *