چهارشنبه , ۲۹ ام دی ماه سال ۱۴۰۰ ساعت ۸:۳۰ قبل از ظهر به وقت تهران

ماجرای عکس جنجالی از«سفر محرمانه تیلرسون به افغانستان»

رکس تیلرسون وزیر امور خارجه امریکا در سفری چند ساعته و از پیش تعیین نشده به افغانستان جنگ زده رفت و با رئیس جمهور افغانستان دیدار کرد.

انتشار دو عکس متفاوت از دیدار وزیر خارجه آمریکا با رئیس‌جمهور افغانستان، سبب گمانه‌زنی‌های بسیاری درباره سفر دو ساعته «رکس تیلرسون» به این کشور جنگ زده شده است.


خبرگزاری فارس: سفر از پیش اعلام نشده و چند ساعته وزیر خارجه آمریکا به افغانستان با حاشیه‌هایی مواجه شده و گمانه‌زنی‌ها درباره محل دیدار او با رئیس‌جمهور این کشور ادامه دارد.

عکس جنجالی از«سفر محرمانه تیلرسون به افغانستان»

عکس دفتر رئیس جمهور افغانستان از دیدار با تیلرسون

«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا که پس از سفر به عربستان عازم قطر شده بود، در سفری از قبل اعلام نشده وارد افغانستان شد.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، او در این سفر با رئیس‌جمهور افغانستان دیدار و درباره «مقابله با تروریسم» و استراتژی جدید دولت دونالد ترامپ در قبال جنوب آسیا صحبت کرد.

نیویورک تایمز در گزارشی با این عنوان به انتشار دو عکس از دیدار «اشرف غنی» با «رکس تیلرسون» پرداخت: «یک دیدار. دو عکس و سوالات بسیار».

در ابتدای گزارش این رسانه آمریکایی آمده است: «آیا این دیدار کابل بود. کابل نبود. یک ساعت(در محل دیدار) بود یا نبود».

نیویورک تایمز حضور رکس تیلرسون در کشور افغانستان را «سفر محرمانه دو ساعته» توصیف کرد.

این روزنامه نوشت: «به فاصله اندکی پس از اعلام علنی و عمومی سفر محرمانه دو ساعته رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به افغانستان، سفارت آمریکا و دفتر رئیس‌جمهور افغانستان بیانیه‌های درباره مفید بودن دیدارشان در کابل منتشر کردند. مشکل اینجا است که این دیدار، در کابل صورت نگرفت بلکه در یک اتاق بدون پنجره در پایگاه نظامی به شدت مستحکم نظامی آمریکا در بگرام انجام شد».

عکس جنجالی از«سفر محرمانه تیلرسون به افغانستان»

نیویورک تایمز ادامه داد: «در ظاهر به نظر می‌رسید که این اطلاعات غلط برای پنهان کردن مکان واقعی دیدار انجام شد اما انتشار عکس‌های متفاوت توسط آمریکایی‌ها و افغانستانی‌ها سبب لو رفتن مکان دیدار شد».

در عکسی که وزارت خارجه آمریکا از دیدار تیلرسون و غنی منتشر کرده، بالای سر آنها، یک ساعت به همراه یک سیستم اطفای حریق دیده می‌شود اما در عکس منتشر شده توسط دفتر اشرف غنی، اثری از آنها نیست.

ساعتی که در عکس وزارت خارجه آمریکا دیده می‌شود، ساعتی دیجیتال دیده می‌شود که «زولو تایم» را نشان می‌دهد؛ زولو تایم اصطلاحی نظامی برای «ساعت هماهنگ جهانی» است.

ساعت هماهنگ جهانی یا یوتی‌سی(UTC) یک استاندارد زمان اتمی برای تعیین ساعت‌ها و اختلافات زمانی در سراسر جهان است.

نیویورک تایمز می‌نویسد: «با توجه به ازسرگیری فعالیت‌ها و تقویت طالبان، نگرانی‌های امنیتی برای سفر مقام عالی رتبه‌ای مانند آقای تیلرسون، قابل توجیه هستند. ماه گذشته در جریان سفر جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا به افغانستان، بیش از ۵۰ راکت به فرودگاه کابل و اطراف آن اصابت کرد»

ماجرای عکس جنجالی از«سفر محرمانه تیلرسون به افغانستان»

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *