پنجشنبه , ۲۴ ام خرداد ماه سال ۱۴۰۳ ساعت ۲:۱۶ قبل از ظهر به وقت تهران

علایم وجود لخته خون در بدن

علایمی مانند سرفه بی‌دلیل، تورم دست و پا و تنگی نفس می‌تواند نشانه ای از لخته خون در بدن باشد.

علایم وجود لخته خون خطرناک در بدن

لخته خون مجموعه‌ای از  سلول‌ها و پروتئین‌ها در خون است. لخته خون در صورت آسیب‌دیدگی، خونریزی را کند می‌کند و معمولا بعد از بهبودی حل می شود اما اگر لخته ایجاد شده حل نشود یا در صورت نیاز نبودن به وجود  بیاید، می‌تواند رگ‌های خونی را مسدود کند. در این صورت ممکن است مشکلات جدی ایجاد کند و حتی منجر به مرگ شود. اگر شکستگی استخوان یا کشیدگی شدید عضله را تجربه کرده باشید احتمال تشکیل لخته خون در بدن‌تان وجود دارد.اطلاعات بیشتر را در ادامه مطلب مطالعه کنید:

 گاهی ممکن است علت تشکیل لخته مشخص نباشد. احتمال تشکیل لخته در شرایط زیر افزایش می‌یابد:
۱- افرادی که عمل جراحی را پشت سر گذاشته‌اند
۲- کسانی که مجبورند ساعت‌های زیادی بنشینند
۳- افرادی که اضافه‌وزن یا چاقی دارند
۴- افرادی که دیابت یا کلسترول بالا دارند
۵- سالمندانی که سن‌شان بالای ۶۰ سال است
  علایم وجود لخته خون
ضربان قلب بالا| اگر لخته خونی در قلب وجود داشته باشد، پایین بودن سطح اکسیژن در ریه‌ها ممکن است باعث تپش قلب شود. در این شرایط  قلب سعی می‌کند کمبود اکسیژن را جبران کند در نتیجه سریع‌ترمی‌تپد.
تنگی نفس| اگر به ‌طور ناگهانی متوجه شدید که نفس کشیدن عمیق برای‌تان دشوار شده است، باید آن را نشانه‌ای از وجود لخته خون در ریه‌ها بدانید. به این شرایط آمبولی ریوی گفته می‌شود.
سرفه بدون  دلیل| اگر گاهی دچار حملات غیرمنتظره سرفه خشک  همراه با تنگی نفس، درد قفسه سینه و افزایش ضربان قلب می‌شوید، این مشکلات ممکن است نشانه آمبولی ریوی باشد. همچنین ممکن است سرفه همراه با خون و مخاط را تجربه کنید.
درد قفسه سینه| اگر هنگام تنفس عمیق درد قفسه سینه داشته باشید، ممکن است دچار آمبولی ریه باشید. تفاوت آمبولی ریه با حمله قلبی این است که تنفس، آمبولی ریه را تشدید می‌کند. در هر دو صورت باید به سرعت با اورژانس تماس بگیرید.
وجود لکه‌های قرمز یا قرمز تیره روی پوست| اگر این لکه‌ها بدون دلیل ظاهر شود می‌تواند از علایم لخته شدن خون در پا باشد.
درد بازو یا پا| درد ناشی از لخته خون به‌راحتی می‌تواند با گرفتگی عضلات اشتباه گرفته شود. اما درد ناشی از وجود لخته معمولاً هنگام راه رفتن یا خم شدن پاها به سمت بالا احساس می‌شود.
تورم در یک اندام| تورم ناگهانی در مچ  پاها می‌تواند نشانه وجود لخته باشد. این شرایط یک موقعیت اضطراری است زیرا هر لحظه ممکن است لخته  به سمت اعضای حیاتی بدن شروع به حرکت کند.
رگه‌ها و خطوط قرمز روی پوست| رگه‌ها و خطوط  قرمزی که به ‌طور ناگهانی روی پوست ظاهر می‌شود ممکن است طبیعی نباشد. در صورت مشاهده چنین رگه‌هایی بهتر است به‌دنبال مراقبت های پزشکی باشید.
استفراغ| استفراغ  می‌تواند نشانه لخته شدن خون در روده‌ها باشد. به این حالت ایسکمی مزانتریک گفته می‌شود. این رویداد که با درد همراه است یک وضعیت تهدید کننده زندگی است و می‌تواند با نارسایی  قلب، ضربان قلب نامنظم یا حمله‌ قلبی ایجاد شود. تشخیص سریع و درمان برای نجات روده و زندگی بیمار ضروری است.
نابینایی جزئی یا کامل چشم| از بین رفتن بدون درد دید یکی از چشم‌ها معمولاً نشانه انسداد مرکزی شبکیه است. این شرایط، اورژانسی است به‌خصوص اگر با سرگیجه  و  مشکلات تعادل همراه باشد.
  چگونه از بروز لخته پیشگیری کنیم؟
برای کاهش احتمال تشکیل لخته خون موارد زیر را در نظر داشته باشید:
  وزن مناسب داشته باشید؛ درست غذا بخورید و ورزش کنید.
   به‌خصوص پس از یک سفر طولانی یا عمل جراحی برای مدت طولانی ننشینید.
  اگر پشت میز نشین هستنید، حداقل هر دو ساعت یک‌ بار برخیزید و حرکت کنید. هنگامی که نشسته‌اید پاها و انگشتان پا را حرکت بدهید.
  برای کمک به جریان خون از جوراب‌های فشاری یا ضد لختگی استفاده کنید.
  در صورت نیاز به مصرف داروهای ضد لخته به نام داروهای ضد انعقاد با پزشک‌تان مشورت کنید.
منابع: ba-bamail.com، webmd.com
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *