جمعه , ۴ ام خرداد ماه سال ۱۴۰۳ ساعت ۵:۰۱ بعد از ظهر به وقت تهران

کشف سرگرمی‌ های خانگی به جای رفتارهای خطرناک در چهارشنبه‌ سوری

سخنگوی سازمان اورژانس کشور خبر داد که از ابتدای اسفند تا یک‌شنبه ۲۴ اسفند، ۲۲۷ نفر بر اثر حوادث ناشی از چهارشنبه سوری مصدوم شده‌اند و اولین قربانی آن، یک دختر شش ساله بوده که فوت شده است(منبع‌خبر: باشگاه خبرنگاران‌جوان). هر سال با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال پیش از خوشحالی برای شروع سالی جدید، اضطرابی در دل مردم و به ویژه پدر و مادرها می‌افتد که چگونه می‌توانند فرزند خود را در شلوغی‌ها و این شب‌های پر سر و صدای سال در خانه نگه دارند و امنیت جسمانی او را تامین کنند. ذات این جشن با شادی تنیده شده اما گذر سال‌ها و تحریف مراسم و سنت‌های معمول آن را به شبی وحشتناک تبدیل کرده است و برخی از افراد به خصوص نوجوانان و جوانان تاوان آن را با از دست دادن زیبایی یا نقص عضو خود می‌پردازند. در ادامه چند توصیه به والدین در همین باره خواهیم داشت.

کشف سرگرمی‌ های خانگی به جای رفتارهای خطرناک در چهارشنبه‌ سوری

    ترساندن بچه‌ها، فایده‌ای ندارد!
به نظر می‌رسد سیاست نشان دادن صورت‌های سوخته و خانه‌های آتش گرفته که هر سال از تلویزیون در این روزها وشب ها پخش می‌شود، خاصیت بازدارنده‌ای ندارد و ما همچنان شاهد رفتارهای خطرناک توسط افراد در سه‌شنبه آخر سال هستیم. نکته مهم در ابتدا آگاه سازی کودکان و نوجوانان توسط آموزش و پرورش و ارائه راه‌های منطقی‌تر و سالم‌تر برای تفریح کردن است. در غیر این صورت تنها با ممانعت، ترساندن و ارائه  نکردن راه‌حل جایگزین، بعید است که این رفتارهای ضد اجتماعی متوقف شود.
    به دنبال تخلیه انرژی شان باشید
سخت گیری بیش از اندازه اشتباه‌ترین کار ممکن است چراکه فرزندان این قبیل افراد مجبور به پنهان کاری می‌شوند و در نتیجه ممکن است با خرید مواد محترقه به صورت پنهانی  با جاسازی  آن ها در جیب، کمد یا زیرزمین زمینه خطر بیشتری را فراهم کنند. از طرف دیگر تهیه مواد محترقه و وسایل آتش بازی از دستفروشان ریسک کار را بیشتر می‌کند و کودک و نوجوان را در معرض خطر بیشتری قرار می‌دهد. پس بهتر است به جای پاک کردن صورت مسئله از در دوستی و توافق با فرزند خود وارد شوید. در قدم اول تلاش کنید تا با هم فکری هم، سرگرمی‌های خانگی و جذاب برای گذراندن ساعت‌های این شب را کشف کنید. ترجیحا بازی‌ها و سرگرمی‌هایی را انتخاب کنید که انرژی کودک را تخلیه کند و تمایلی برای بیرون رفتن نشان ندهد. شاید خوب باشید به پشت بام بروید و … . با این حال، کنترل بعضی بچه‌ها به خصوص نوجوانان به این راحتی‌ها نیست و نمی شود  این موضوع را کتمان کرد. در این مواقع، حداقل با یکدیگر به خرید مواد محترقه مجاز اقدام و او را در هنگام خرید همراهی کنید. این کار باعث نظارت بیشتر شما می‌شود و فرزندتان را کمتر در معرض ترقه‌ها و نارنجک‌های دست ساز و خطرناک‌تر قرار می‌دهد. حتما فرزندتان را  درباره مکان هایی که می تواند وسایل آتش بازی را با نظارت و همراهی کامل شما استفاده کند راهنمایی کنید. مثلا انتخاب مکان‌های خلوت و کم رفت‌و‌آمد، اجتناب از پرت کردن وسایل منفجره به سوی دیگران، استفاده نکردن  از وسایل آتش‌زا برای اشتعال بیشتر و قرار ندادن مواد آتش زا در وسایل فلزی و شیشه‌ای نکات بسیار مهمی هستند چرا‌که در هنگام انفجار این تکه‌ها به اطراف پخش می‌شوند و می‌توانند آسیب‌های جدی به افراد نزدیک در آن محیط وارد کنند. امیدوارم با نظارت بیشتر و زیر نظر داشتن رفتارهای  فرزندان تان در این  روزها و شب های پایانی سال با آرامش بیشتری به استقبال سال نو بروید و از بهار طبیعت، لذت بیشتری ببرید.
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *