چهارشنبه , ۳ ام مرداد ماه سال ۱۴۰۳ ساعت ۳:۱۵ قبل از ظهر به وقت تهران

کدام شغل ها در ایران بالاترین درامد را دارند؟

مجله انلاین دوستان : زمانی که عصر، عصر ارتباطات و تکنولوژی باشد، مشاغل مربوط به ارتباطات و تکنولوژی هم مسلما جز بهترین و پردرآمد ترین شغل های دنیا به حساب می آیند. به حساب می آیند و جایگزین مشاغلی مانند پزشکی و مهندسی که تا سال ها و قرن ها گوی سبقت را از دیگر مشاغل ربوده اند، می شوند. البته شاید چنین جایگزینی در ایران و دیگر کشور های در حال توسعه تا سالیان بعد هم اتفاق نیفتد اما براساس آخرین آماری که وزارت کار آمریکا اعلام کرده، ۲۰ شغل برتر دنیا در سال ۲۰۱۴ معرفی شده که توسعه‌دهنده نرم‌افزار یا همان برنامه نویسی در رتبه اول و تحلیل گر سیستم کامپیوتر در پله بعدی قرار گرفته است. به این ترتیب، دیگر در صدر جدول برترین مشاغل دنیا، پزشکی دیده نمی شود و دندان پزشک ها هم به رتبه سوم نزول کرده اند.

کدام شغل ها در ایران بالاترین درامد را دارند؟
کدام شغل ها در ایران بالاترین درامد را دارند؟

براساس این گزارش، برنامه نویس ها، به طور متوسط ۹۰۰۶۰ دلار در سال در آمد دارند. البته این تنها میانگینی از کل افراد شاغل در این بخش است. به عبارتی ده درصدی که درآمد بالایی در این شغل دارند، حدود ۱۳۸۸۸۰ دلار در سال به دست می آورند. این صدرنشینی شغل برنامه نویسی و حاکمیت عصر اینترنت تا جایی پیش رفته که پیش بینی می شود تا قبل از سال ۲۰۲۲ ، حدود ۱۴۰ هزار شغل جدید مربوط به توسعه نرم‌افزار ایجاد شود.

علاوه بر برنامه نویس ها، آنهایی که تحلیل گر سیستم های کامپیوتری هستند در جایگاه دوم جدول نشسته اند. تحلیل گرها، با طراحی تکنولوژی، مسایل و تحلیل‌های مربوط به آن سر و کار دارند تا جاییکه به آنها دانشمند داده ها هم گفته می شود. البته این شغل هم مانند شغل قبلی آن طور که باید و شاید در ایران و کشورهای همتای آن جا نیفتاده. چرا که اصولا تحلیل گر سیستم کامیپوتری، برای تجارت شرکت های بزرگ، اقدامات خیلی مهم و مفیدی انجام می دهد. این مفید بودن هم تا جایی است که یک فرد می تواند با داشتن این شغل سالانه به طور متوسط، ۸۳۸۰۰ دلار در آمد داشته باشد. البته براساس گزارش وزارت کار آمریکا، غول تحلیلگر های سیستم کامپیوتری، در بالاترین حد درآمدی این شغل، سالانه ۱۲۲۰۹۰ دلار به دست می آورد. با این حال، آن طور که پیش بینی شده، به دلیل رشد تجارت و رقابت بین شرکت ها، تا سال ۲۰۲۲، درآمد این گروه شغلی تا حدود ۲۴.۵ درصد رشد خواهد داشت.

 ۲۰ شغل برتر دنیا

۱  توسعه دهنده نرم‌افزار
۲  تحلیل‌گر سیستم‌های کامپیوتری
۳  دندانپزشک
۴  سر پرستار
۵  داروساز
۶  پرستار رسمی
۷  متخصص فیزیوتراپی
۸  پزشک متخصص
۹  توسعه دهنده وب
۱۰  متخصص بهداشت دهان و دندان
۱۱  تحلیل‌گر امنیت اطلاعات
۱۲  مدیر پایگاه داده‌ها
۱۳  دستیار پزشک متخصص
۱۴  کار درمانگر
۱۵  تحلیل‌گر پژوهش‌های بازار
۱۶  متخصص علوم آزمایشگاهی
۱۷  دستیار متخصص فیزیوتراپی
۱۸  مهندس عمران
۱۹  مهندس مکانیک
۲۰  دامپزشک

///خبر-انلاین

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *