سه شنبه , ۱۲ ام مهر ماه سال ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۱ قبل از ظهر به وقت تهران

چند نکته مهم و جالب درباره متفاوت ترین مراسم اسکار

بامداد دیروز نود و سومین مراسم آکادمی هنرها و علوم سینمایی با اهدای جوایز اسکار به برندگان پایان یافت و سال سینمایی جهان پس از تاخیری دو ماهه به پایان رسید. در این مراسم که برای دومین سال متوالی و پس از «انگل»، شاهد موفقیت‌های سینماگران آسیایی بود، یک فیلم ساز چینی و یک بازیگر کره‌ای جوایزی دریافت کردند. چهار نکته شاخص اسکار ۹۳ را در ادامه می‌خوانید:

 

 

چند نکته مهم و جالب درباره متفاوت ترین مراسم اسکار

تاریخ‌سازی فیلم ساز زن چینی
مهم ترین برنده جوایز اسکار ۲۰۲۱ کلویی ژائو بود. کارگردان «سرزمین آوارگان» (Nomadland) به نخستین زن رنگین‌پوست تاریخ تبدیل شد که جایزه اسکار بهترین کارگردانی را دریافت می‌کند. او همچنین دومین زنی است که در طول ۹۳ سال مراسم آکادمی، به اسکار بهترین کارگردانی دست  یافته است. کاترین بیگلو کارگردان «مهلکه» (The Hurt Locker) در سال ۲۰۰۸، اولین زنی بود که طلسم انتخاب زنان را در این رشته از جوایز آکادمی شکست. کلویی ژائو که در مراسم دیروز طلسم‌شکن ظاهر شد، ملیت چینی دارد و در ۳۹ سالگی به این افتخارات دست یافته است. او با دو فیلم قبلی‌اش «ترانه‌هایی که برادرانم به من آموختند» و «سوارکار» که در پنج سال اخیر ساخته، در سینمای مستقل آمریکا برای خودش اسم‌ و رسمی به هم زده و جوایز فراوانی را از جشنواره‌های کن، ونیز، ساندنس و تورنتو به دست آورده است.
توفیق نتفلیکس و آوارگان
جشن اسکار ۲۰۲۱ در حالی به پایان رسید که مانند اغلب سال‌های یک دهه اخیر، هیچ فیلمی نبود که جوایز اسکار را درو کند. موفق‌ترین فیلم سال «سرزمین آوارگان» با سه جایزه مراسم اسکار را ترک کرد و شش فیلم دیگر از جمله «پدر»، «یهودا و مسیح سیاه»، «صدای متال»، «بلک باتم ما رینی»، «منک» و «روح» هرکدام دو جایزه گرفتند. «پدر» با دریافت یک جایزه بازیگری مرد و یک جایزه فیلم نامه اقتباسی، کیفیت جوایز بالاتری را نشان داد. به گزارش مهر، در این میان نتفلیکس با دریافت هفت جایزه، موفق‌ترین استودیوی سال شناخته شد؛ اگرچه هیچ‌کدام از جوایز این پلتفرم، در رشته‌های بازیگری و بهترین فیلم به آن نرسید. آثار این استودیو ۳۶ نامزدی در ۲۳ رشته کسب کرده بودند که شانس آن را بسیار بالا برده بود. «منک» با ۱۰ نامزدی، پیشتاز فیلم‌های نتفلیکس بود.
جوایز بازیگری برای کهنه‌کارها
جوایز بازیگری نقل اول به دو بازیگر کهنه‌کار رسید. آنتونی هاپکینز ۸۳ ساله برای بازی در «پدر» رقبای جوان‌تر خود مثل گری اولدمن، چادویک بوزمن، ریز احمد و استیوین یون را شکست داد و برای دومین بار به اسکار رسید. او یک اسکار دیگر برای بازی در «سکوت بره‌ها» در کارنامه دارد که درست ۳۰ سال پیش دریافت کرده است. به گزارش صبا، هاپکینز با کسب این جایزه، رکورد مسن‌ترین بازیگر مرد برنده اسکار را که در اختیار کریستوفر پلامر ۸۲ ساله بود، شکست. فرانسیس مک‌دورمند بازیگر زن ۶۳ ساله برای «سرزمین آوارگان» در حالی برای سومین بار به این جایزه دست یافت که آن را سه سال پیش نیز برای «سه بیلبورد بیرون ابینگ، میزوری» نیز گرفته بود. نخستین اسکار او نیز به بازی در فیلم «فارگو» در سال ۱۹۹۷ بازمی‌گردد. مک‌دورمند دیروز برنده اسکار بهترین فیلم نیز شد و به عنوان یکی از تهیه‌کنندگان «سرزمین آوارگان» روی صحنه رفت.
ناکامان اسکار ۲۰۲۱
«منک» و «دادگاه شیکاگو ۷» از جمله آثاری بودند که در مراسم دیروز توفیق چندانی نیافتند. فیلم دیوید فینچر در حالی که با ۱۰ نامزدی، با اقتدار پیشتاز فهرست نامزدها بود، تنها با دو جایزه فنی بهترین فیلم برداری و بهترین طراحی تولید بدرقه شد. فیلم «دادگاه شیکاگو ۷» نیز که در شش بخش نامزد شده بود، مراسم اسکار ۲۰۲۱ را دست خالی ترک کرد. این فیلم اثر آرون سورکین در حالی با کم‌توجهی رأی‌دهنده‌های آکادمی اسکار مواجه شد که در جوایز انجمن بازیگران آمریکا، جایزه بهترین گروه بازیگران را دریافت کرده بود و به نظر می‌رسید در این بخش صاحب شانس قابل توجهی باشد.
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.