چهارشنبه , ۳۰ ام خرداد ماه سال ۱۴۰۳ ساعت ۵:۱۳ قبل از ظهر به وقت تهران

رویارویی چهارشنبه سوزان با صحنه های وحشت

سینی چای را انداختم و جیغ زنان به طرف اتاق دویدم، دود سیاهی به راه افتاده بود. هیچ چیز را نمی دیدم، وحشت زده فریاد می کشیدم و پسرم را صدا می زدم، او خون آلود روی زمین افتاده بود به طوری که گویی نفس های آخر زندگی اش را می کشد! با صدای مهیب انفجار، همه همسایگان و اهالی به سمت خانه آمدند. کاری از دستم برنمی آمد، فقط گریه می کردم و جیغ می کشیدم «به پسرم کمک کنید!»

رویارویی چهارشنبه سوزان با صحنه های وحشت

نجات از مرگ
چند دقیقه بعد نیروهای اورژانس از راه رسیدند و پیکر غرق در خون پسر ۲۳ ساله ام را به بیمارستان بردند! خوشبختانه حادثه انفجار ترقه به خیر گذشت و پسرم زنده ماند اگرچه از نواحی صورت و دست هایش آسیب زیادی دید اما خدا باز هم به من رحم کرد. چرا که از هفت سال قبل زمانی که همسرم به دلیل سکته قلبی جان سپرد من به سختی پسرم را بزرگ کردم! آن شب (چهارشنبه آخر سال) نیز در حال ساخت ترقه کنار آبگرمکن منزل بود که ناگهان ترقه ها منفجر شدند و روزگارم سیاه شد. شیشه های پنجره ها فرو ریخت و فرش خانه ام سوخت اما باز هم خدا به من رحم کرد که…
این ها بخشی از اظهارات زن میان سالی است که پنج شنبه گذشته و در حاشیه بازدید ترقه بازان از آثار و صحنه های باقی مانده از محل های انفجار بازگو کرد.
این زن که مدعی بود هنوز نتوانسته بخشی از هزینه های بیمارستان را پرداخت کند، ادامه داد: پسرم اکنون کارگری می کند ولی حادثه وحشتناک آن شب تلخ، هیچ گاه از خاطرم بیرون نمی رود و همانند کابوسی ترسناک، وجودم را می لرزاند.
رویارویی چهارشنبه سوزان با صحنه های وحشت
حادثه در باغ ویلا
در این میان مردی متین و موقر نیز که چشم همسرش در یک حادثه ترقه بازی آسیب دیده بود به خبرنگار خراسان گفت: آن شب به اتفاق دوستانم و به صورت خانوادگی به باغ ویلا رفته بودیم. برای کودکان تعدادی ترقه خریده بودیم که ناگهان پسر کوچک دوستم ترقه ای را روی زمین انداخت که انفجار آن همه ما را غافلگیر کرد. چشم همسرم آسیب دید و ما نگران و وحشت زده به دنبال درمان بودیم! اگرچه به لطف خداوند آسیب جدی به چشم همسرم وارد نشد اما حادثه ای وحشتناک را تجربه کردیم به طوری که من به همه اطرافیانم همواره توصیه می کنم هیچ گاه این رفتارهای هنجارشکنانه را کم اهمیت جلوه ندهند و به شوخی نگیرند!
چشمی که از دست رفت
گزارش اختصاصی خراسان حاکی است، جوان ۲۲ ساله دیگری که بینایی یکی از چشمانش را بر اثر انفجار ترقه در چهارشنبه آخر سال از دست داده است نیز با بیان این که عاملان این حادثه وحشتناک را نمی بخشم درباره چگونگی وقوع حادثه گفت: آن شب از سر کار به منزل بازمی گشتم که ناگهان از درون یک خودرو نارنجک دست ساز پرت کردند که برای انفجار آن یکی از چشم هایم آسیب دید و مدتی بعد نیز فهمیدم که دیگر چشمم بینایی خود را از دست داده است! حالا به خاطر تفریح احمقانه چند جوان باید عمری را با این شرایط سپری کنم! و…
در مسیر ندامت
به گزارش خراسان، این اظهارات در حالی بیان می شد که صبح پنج شنبه گذشته ۳۴ تن از عاملان ترقه بازان به سوی تقاطع سرافرازان و بولوار نماز مشهد هدایت شدند تا از آثار باقی مانده و صحنه های دلهره آوری بازدید کنند که بر دیوار شهر رخ نمایی می کرد. آن ها در کنار پلیس و معاون دادستان در امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم، نظاره گر صحنه های تلخی بودند که ترقه بازی و انفجار نارنجک های دست ساز برای اهالی محل ایجاد کرده بود.
این جوانان که در مسیر ندامت، تابلوهایی را نیز برای انتقاد از هنجارشکنی در دست داشتند، خجالت زده  از آن چه بر در و دیوار اماکن عمومی و خصوصی می دیدند سردرگریبان فرو می بردند تا اهالی نیز از گناه آنان درگذرند!
رویارویی چهارشنبه سوزان با صحنه های وحشت
طرحی برای پیشگیری از جرم
در همین حال معاون دادستان مرکز خراسان رضوی که در کنار جوانان نادم قرار گرفته بود، در گفت وگویی کوتاه به خراسان گفت: از چهارشنبه آخر سال ۹۶ طرحی را برای پیشگیری از وقوع جرم در مشهد به اجرا گذاشتیم که نتیجه آن بسیار موفقیت آمیز بود و روند رو به رشد جرایم در چهارشنبه آخر سال را به شدت کاهش داد. قاضی سید هادی شریعت یار افزود: بررسی های کارشناسی نشان می داد: برخی از جوانانی که به خاطر رفتارهای نامتعارف یا هنجارشکنی مانند ترقه بازی یا حمل مواد منفجره دست ساز دستگیر می شدند سابقه دار نبودند و تنها تحت تاثیر جوسازی یا هیجانات دوران جوانی دست به رفتارهایی زده که خود نیز بلافاصله پشیمان شده اند! به همین دلیل برای این گونه افراد پرونده قضایی و کیفری تشکیل نمی دادیم و با گرفتن تعهد آزاد می شدند که دیگر این رفتارهای هنجارشکنانه را تکرار نکنند.
بازدید از آثار جرم 
این مقام ارشد قضایی در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد تصریح کرد: با وجود این، مشخصات کامل افرادی که شاکی خصوصی نداشتند یا جرم ارتکابی آنان در حد «گذشت» بود، در کلانتری های محل به ثبت می رسید تا چنان چه در آینده همین جرم را مرتکب شدند با آنان برخورد قضایی شود. قاضی شریعت یار اضافه کرد: در عین حال و برای متنبه شدن این جوانان از اقدامات خطرناکی که انجام می دادند، طرح بازدید از آثار وقوع جرم را به اجرا گذاشتیم تا این جوانان از مراکز درمانی و صحنه های ارتکاب جرم بازدید کنند و با چشم خود ببینند که افراد مصدوم در مراکز درمانی چه زجری می کشند و چه حالی دارند! یا آثاری را در برابر چشمان اهالی محل مشاهده کنند که چه به روز در و دیوار و محله آورده و چگونه آسایش و آرامش را از مردم سلب کرده اند!
این مقام قضایی با تاکید بر این که پلیس به عنوان همراه و حافظ امنیت در کنار این جوانان نادم قرار می گیرد نه به عنوان «بدرقه متهم» خاطرنشان کرد: متاسفانه در اجرای طرح بازدید از صحنه های جرم، برخی از خبرگزاری ها با عناوینی مانند «گرداندن متهمان چهارشنبه سوری» از اجرای این طرح نام برده  اند که صحیح نیست چرا که برای این جوانان پرونده قضایی تشکیل نشده است تا آینده آن ها به خاطر اشتباهی هیجان گونه در معرض تهدید قرار نگیرد.
۱/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *