چهارشنبه , ۳۰ ام خرداد ماه سال ۱۴۰۳ ساعت ۴:۱۹ قبل از ظهر به وقت تهران

بیت کوین در لبه پرتگاه؟

بعد از ریزش ۱۰.۵ درصدی بیت کوین ظرف چند دقیقه و ماندگاری طولانی مدت آن در روند نزولی و کانال ۳۰ هزار دلار برخی تحلیل گران در خصوص ریزش بیشتر آن هشدار می دهند

بیت کوین در لبه پرتگاه؟

بیت کوین که در هفته های اخیر در یک کانال نزولی قرار گرفته، هنوز نتوانسته است از بار فشار عرضه خارج شود و مسیر صعودی خود را از سر بگیرد. بیت کوین اوایل امسال با رسیدن به محدوده ۶۵ هزار دلاری به یک قله تاریخی جدید رسید. محبوب ترین رمزارز جهان اما در روزهای اخیر به نصف آن مقدار رسیده و حالا نگرانی ها از ریزش بیشتر آن به ویژه در بین معامله گران محتاط تر شدت گرفته است. قیمت بیت کوین از آن موقع یک ریزش بسیار شدید را تجربه کرد که چین ممنوعیت و محدودیت های بسیار گسترده ای را روی فعالیت فعالان ارزهای دیجیتالی در این کشور وضع کرد. نکته عجیب تر اما این جاست که اواخر وقت روز شنبه در حالی که بیت کوین روی قیمت ۳۲ هزار دلار نوسان می کرد، ظرف چند دقیقه شاهد ریزش سنگین قیمت ارزهای مجازی و به خصوص بیت کوین بودیم به گونه‌ای که بیت کوین در چند دقیقه نسبت به روز گذشته خود ۱۰.۶ درصد سقوط کرد. البته پس از حمام خون روز شنبه که بیت کوین به حدود ۳۰ هزاردلار رسید، این ارز مجازی در روز یک شنبه مجدد بازگشت و قیمتی تا ۳۳ هزار دلار را بازیابی کرد. بیشتر آلت کوین ها هم به بازیابی موقتی قیمت بیت کوین، واکنش خوبی نشان دادند و ارزش کل بازار رمزارزها بعد از چندساعت ریزش عجیب، عدد ۱۰۰ میلیارد دلار را پس گرفت. نوسان مثبتی که نباید به آن دل خوش کرد!
جنگ بین خریداران و فروشندگان
قیمت بیت کوین مدتی است که عمدتا بین ۳۰ هزار و ۴۰ هزار دلار نوسان دارد. به اعتقاد تحلیل‌گران، نوسان بیت‌کوین بین این دو مرز به واسطه درگیری بین خریداران و فروشندگان است. خریداران قدرتمند سعی دارند قیمت بیت‌کوین را به زیر ۳۰ هزار دلار سوق دهند و فروشندگان می‌خواهند قیمت را به بالای ۳۰ هزار دلار بکشانند. این رقابت مدتی است که ادامه دارد و به نوعی فرسایشی شده است. حدود اول تیر بود که قیمت بیت کوین به زیر ۳۰ هزار دلار سقوط کرد، اما در همان روز قیمت به بالای ۳۰ هزار دلار بازگشت و نوسان قیمت بیت کوین بین ۳۰ هزار دلار و ۴۰ هزار دلار ادامه یافت. با وجود این که قیمت بیت کوین اختلاف زیادی با رکورد همه دوران این ارز دیجیتال دارد، دامنه نوسان قیمتی آن نسبتا بزرگ است. طبق الگوی کلی، دامنه نوسان در قیمت‌های بالا زیاد بود و این مسئله که قیمت این ارز دیجیتال در سطوح قیمتی کنونی نوسان‌های قیمتی با دامنه بزرگ را ثبت می‌کند، جالب توجه است. این که قیمت بیت کوین به زیر مرز ۳۰ هزار دلار سقوط خواهد کرد یا بالای ۴۰ هزار دلار پایدار خواهد شد، به درگیری بین خریداران و فروشندگان بستگی دارد.
بازار رمزارزها دستکاری می شود؟
علاوه بر نوساناتی طولانی مدت در محدوده ۳۰ تا ۴۰ هزار واحد، این روزها بیشتر سرمایه گذاران در خصوص دستکاری بازار رمرزارزها توسط ایلان ماسک هشدار می دهند. توئیت های مدیرعامل تسلا در چند ماه گذشته هربار، بازار رمزارزها را به هم ریخته یا بعضی ارزها را چندبرابر کرده است. مثلا حدود یک ماه پیش و در روز ۱۴ خرداد قیمت مهم‌ترین ارز دیجیتال جهان به دنبال یک توئیت از ایلان ماسک، مالک تسلا، به شدت سقوط کرد. ایلان ماسک در توئیتر خود یک پیام درباره جدا شدن دو زوج از یکدیگر را ارسال کرد و در انتهای آن هشتگ بیت‌کوین و تصویر قلب شکسته قرار داد و بزرگ ترین رمزارز جهان با همین یک توئیت حدود ۶ درصد سقوط کرد. نمونه دیگر از این دستکاری به اردیبهشت همین امسال برمی گردد. بنیان گذار اسپیس ایکس و تسلا در توئیتی نوشت: با توسعه دهندگان دوج کوین همکاری خواهم کرد تا کارایی آن را در هنگام استفاده از تراکنش ها افزایش دهیم. همین یک پیام باعث شد تا ارزش دوج کوین طی ۲۴ ساعت بیش از ۵۰ درصد رشد کند! دیروز الکس مشینسکی، بنیان‌گذار و مدیرعامل سلسیوس که قبلا هم در خصوص ریزش بیت کوین هشدار داده بود در مصاحبه ای گفت: ایلان ماسک قصد کمک به جامعه ارز دیجیتال را ندارد و تنها به دنبال دستکاری بازار است. او اضافه کرد: ماسک در بازار ارز دیجیتال مانند یک گردشگر است. او به دنبال مبادله ماشین‌های تسلا با بیت کوین است. این معامله به نفع کیست؟ شما وقتی تسلا می‌خرید ارزش آن کمتر از پول پرداختی شما می‌شود، اما ارزش بیت کوین هر لحظه زیاد می‌شود. یعنی این به نفع ایلان است و به ضرر شما! وقتی قیمت به سرعت خیلی بالا می‌رود، بازار مجبور به اصلاح است. توئیت‌های من در مارس و فوریه را ببینید که گفتم بازار می‌ریزد و اصلاحی در راه است. من ۳۰ هزار دلار را پیش بینی کردم. حالا سرمایه گذارهای رمزارزها می دانند که این بازار علاوه بر خطرات نوسانات نامحدودش با یک دستکاری هم همراه است. دستکاری قیمتی که به وسیله توئیت های ایلان ماسک اتفاق می افتد و قابل پیش بینی هم نیست.
قیمت بیت کوین نصف می شود؟
پس از ریزش چندماه پیش و روند نزولی طولانی مدت، تحلیل‌گران جی پی مورگان از احتمال سقوط آزاد قیمت بیت کوین خبر دادند. مدل سنجی صورت گرفته توسط تحلیل گران بانک جی پی مورگان که بزرگ ترین بانک آمریکاست، خبرهای بدتری برای دارندگان بیت کوین دارد: چشم انداز کوتاه مدت بیت کوین بسیار چالش برانگیز است و داده های استخراج شده از شبکه بیت کوین نشان می دهد که احتمالا کماکان قیمت های پایین تری از قیمت فعلی در انتظار بیت کوین خواهد بود. تحلیل گران جی پی مورگان در بخش دیگر گزارش خود با بیان این که بازار ارزهای دیجیتالی مستعد ریزش بیشتری است، از انباشت مقدار قابل توجهی بیت کوین در صرافی ها خبر داده است که در صورت ایجاد یک ترس جدید، می تواند آغازگر یک موج فشار جدید و ریزش سنگین قیمت ها در بازار شود. به عقیده آن ها، در صورتی که بازار روند احیای خود را آغاز نکند، در سناریوی بدبینانه احتمال رسیدن بیت کوین به تراز ۲۰ هزار دلاری و حتی پایین تر از آن در محدوده ۱۵ هزار دلاری وجود دارد. گزارش کاملا منفی جی پی مورگان در خصوص بیت کوین در شرایطی منتشر می شود که تحلیل گران همین بانک در روند پرشتاب صعودی رمزارزها در بهار، از احتمال رسیدن قیمت بیت کوین به رکورد قیمتی ۱۵۰ هزار دلار خبر داده بودند.

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *