دوشنبه , ۳ ام اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ ساعت ۱:۰۴ قبل از ظهر به وقت تهران

چگونگی ثابت نگه‌ داشتن وزن و تناسب اندام

شاید شما هم این جمله را شنیده باشید که«کم کردن وزن در برابر ثابت نگه‌داشتن آن کار دشواری نیست».

چگونگی ثابت نگه‌ داشتن وزن و تناسب اندام

تقریبا اغلب خانم‌ها بیشتر از کم‌کردن وزن، دنبال از دست ندادن تناسب اندام‌شان هستند. حتی کسانی که با تلاش زیاد، چربی خود را آب می‌کنند بعد از چند ماه دوباره به همان وزن قبلی خود باز‌می‌گردند.
در ادامه به شما چند روش ساده برای این‌که تناسب اندام‌تان را همیشه حفظ کنید، پیشنهاد می‌دهیم.
 غذایی را به طور کامل حذف نکنید 
افرادی که دارای تناسب اندام در طول سال‌های متمادی هستند، هیچ غذایی را به طور کامل از رژیم‌شان حذف نمی‌کنند بلکه مصرف آن را محدود می‌کنند.
حذف دایمی یک خوراکی، شما را برای خوردن آن حریص‌تر می‌کند. پس سعی کنید به‌صورت محدود(مثلا یک بار در ماه) مواد غذایی پر کالری را مصرف کنید.
  غذایتان را در خانه بپزید
زمانی‌که در رستوران غذا می‌خورید دو اتفاق می‌افتد:
اول این‌که نسبت به زمانی‌که در خانه هستیدحجم غذای بیشتری می خورید  دوم این‌که غذای موجود در رستوران نسبت به غذایی که خودتان در خانه می‌پزید ( به علت حجم روغن بیشتر) کالری بیشتری  دارد پس تا می‌توانید غذای بیرون نخورید.
  شام تان را زود بخورید
مصرف شام در ساعات اولیه شب باعث می‌شود راحت‌تر بخوابید همچنین فرصت کافی برای سوزاندن وعده شام را تا آخر شب به شما خواهد داد.
پس یادتان نرود اگر به دنبال تناسب اندام همیشگی هستید از شام خوردن در ساعات پایانی شب خودداری کنید.
  خود را هر ‌هفته وزن کنید
وزن کردن هفتگی سبب می‌شود حواس‌تان به میزان غذا خوردن‌ و تحرک روزانه‌تان باشد و اگر دچار اضافه وزن شدید، بیشتر ورزش کنید و غذا خوردن خود را اصلاح کنید اما از وسواس هر ‌روز وزن کردن خود  بپرهیزید زیرا وزن  در طول روز میزان متغیری دارد.
  صبحانه بخورید
حذف صبحانه می‌تواند منجر به پرخوری شود. اگر در وعده صبحانه پروتئین مصرف کنید به شما کمک می‌کند تا مدت زمان بیشتری سیر بمانید و این برای داشتن تناسب اندام کمک بزرگی خواهد بود.
  مدام ورزش کنید 
فکر نکنید ورزش فقط برای کسانی‌ است که اضافه وزن دارند اگر دوست دارید سال‌های طولانی  اندامتان متناسب بماند، باید ورزش به جزیی جدایی ناپذیر از زندگی‌تان تبدیل شود. حتماً لازم نیست ورزش‌های سنگین انجام دهید. ۳۰ دقیقه فعالیت هوازی سه بار در هفته برای شما کافی است.
  میان‌وعده کم‌کالری بخورید
شاید باورتان نشود که یک میان وعده پرکالری چقدر می‌تواند تناسب اندام شما را به هم بریزد. حواس‌تان به  مصرف میان وعده‌های‌تان باشد. به جای بستنی، شکلات و شیرینی از مواد غذایی سالم چون مغزها، میوه‌ها و سبزیجات استفاده کنید.
  بیشتر بجوید
غذای‌تان را کامل بجوید؛ زیرا این کار در کنترل وزن شما موثر است و به شما کمک می‌کند سریع‌تر احساس سیری کنید.
   به اندازه کافی و منظم بخوابید
خواب کم و نامنظم، متابولیسم شما را کاهش می‌دهد و باعث می شود غذایی را که می خورید دیرتر بسوزانید پس حتماً به میزان ۷ تا ۸ ساعت در شبانه روز بخوابید .
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *