شنبه , ۵ ام اسفند ماه سال ۱۴۰۲ ساعت ۵:۵۲ قبل از ظهر به وقت تهران

میوه، سبزیجات، شیرینی، گوشت و مرغ در صدر گرانی ماهانه

تازه ترین داده های مرکز آمار ایران از شاخص قیمت مصرف کننده نشان می دهد که قیمت ها در بهمن ۹۹ نسبت به دی ۹۹، ۲.۵ درصد، در بهمن ۹۹ نسبت به بهمن ۹۸، ۴۸.۲ درصد و در ۱۲ ماهه منتهی به بهمن ۹۹ نسبت به ۱۲ ماهه منتهی به بهمن ۹۸ (نرخ تورم) به ۳۴.۲ درصد رسیده است. به این ترتیب روند تورم ماهیانه پس از سه ماه، مجدد صعودی شد. این رقم بعد از رسیدن به ۷ درصد در مهرماه، در بازه زمانی آبان تا دی به ترتیب به ۵.۲، ۲ و ۱.۸ درصد کاهش یافته بود.

 

 

پیش‌نویس خودکار

رکوردداران تورم ماهیانه
به گزارش خراسان در این زمینه، در حالی خوراکی ها در بهمن امسال نسبت به دی با رشد ۵.۲ درصدی مواجه شده اند که این رقم در دی نسبت به آذر تنها ۰.۹ درصد بوده است. در بین کالاهای خوراکی بیشترین افزایش ماهیانه قیمت، مربوط به گروه «قند و شیرینی» (قند و شکر)، گروه «سبزیجات» (خیار، بادمجان، لوبیا سبز و کدو سبز)، گروه «میوه و خشکبار» (موز، انار)، و گروه «گوشت قرمز و ماکیان» (مرغ ماشینی، گوشت گوسفند و گوشت گاو) بوده است.از سوی دیگر و بر خلاف خوراکی ها، کالاهای غیرخوراکی نسبت به دی ماه کاهش تورم ماهیانه داشته اند. به طوری که تورم ماهیانه آن ها از ۲.۳ به ۱.۱  درصد رسیده است.
در این میان، گروه «هتل و رستوران» (کرایه تالار پذیرایی و غذاهای آماده)، گروه «تفریح و فرهنگ» (گل طبیعی و لوازم تحریر) و «پوشاک و کفش» بیشترین رشد قیمت ماهیانه را به خود اختصاص داده اند. ضمن این که دو کالای گاز مصرفی «متوسط قیمت یک متر مکعب گاز مصرفی» و گوشی تلفن همراه نسبت به ماه قبل ارزان تر شدند.
بار تورم ماهیانه روی دوش دهک های پایین
به موازات تورم بالاتر خوراکی ها در بهمن ، دهک های پایین تر که خوراکی ها بخش بزرگ تری از سبد هزینه آن ها را پر می کند، تورم بیشتری را تحمل کردند. بر این اساس، روند تورم ماهیانه در دهک ها نشان می دهد که این رقم از ۳ درصد برای دو دهک اول، به ۱.۹ درصد در دهک دهم رسیده است.
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *