جمعه , ۴ ام خرداد ماه سال ۱۴۰۳ ساعت ۶:۱۴ بعد از ظهر به وقت تهران

محصولات آرایشی ارگانیک را بشناسید

اگر قصد خرید محصولات آرایشی ارگانیک را دارید ، طبیعی است دچار سردرگمی شوید. برای شناخت تفاوت بین محصولات طبیعی، وگان، هربال، سبز، سالم و … این مطلب را از دست ندهید. این مطلب راهنمای شما برای هر کلمه‌ای است که در دنیای جذاب و بزرگ ارگانیک‌ها می‌شنوید ومی‌خوانید.

محصولات آرایشی ارگانیک را بشناسید

ارگانیک یا گیاهی؟

محصولات ارگانیک یعنی آن دسته از محصولاتی که کاملا دور از مواد شیمیایی، آفت کش و کودهای مصنوعی تولید شده‌اند و در روندی کاملا طبیعی تبدیل به مواد خوراکی و در بخشی تبدیل به لوازم آرایشی و بهداشتی می‌شوند.
اما ارگانیک‌ها همیشه گیاهی نیستند. پس تکلیف محصولاتی که منشا طبیعی و حیوانی دارند (مثلا موم زنبور عسل) چه می‌شود؟ آیا این محصولات دیگر

 

ارگانیک به حساب نمی‌آیند؟

برای توضیح این مسئله دسته بندی کلی مواد ارگانیک (خوراکی و غیر خوراکی) را با هم مرور می‌کنیم.
برای تولید لوازم آرایشی و بهداشتی و مراقبتی ارگانیک این مراحل باید طی شود:
مواد اولیه محصول کاملا ارگانیک باشد؛ چه گیاهی، چه معدنی و حیوانی.
از هیچ کود و حشره کش گیاهی در تولید محصول استفاده نشود.
عطر، رنگ شیمیایی و اسانس و تست حیوانی در روند تولید محصول ممنوع است.
مواد باید در ظروف تخریب پذیر بسته بندی شوند.
استانداردهای ارگانیک جهانی، باید محصول را تایید کنند.

 

دسته‌بندی محصولات آرایشی و بهداشتی ارگانیک

بر این اساس با دسته بندی‌های مختلف محصولات آرایشی و بهداشتی ارگانیک بیشتر آشنا می‌شویم:
۱‌- محصولات طبیعی
موادی که در مناطق بکر و دست نخورده مانند جنگل‌ها، اعماق دریا و در دل کوه‌ها وجود دارند یا در مناطقی کاملا محافظت شده و دور از سموم شیمیایی پرورش داده شده‌اند.
۲‌- وگان یا گیاهی
در تولید این مواد از هیچ فراورده حیوانی استفاده نشده است. در بسیاری ازموارد، محصولات ارگانیک با وگان اشتباه گرفته می‌شوند. ممکن است محصولی ارگانیک باشد ولی وگان نباشد مثل عسل ارگانیک. البته این نکته را در نظر داشته باشید که روی بسته بندی محصولات ارگانیک گیاهی، عبارت وگان (گیاهی) نوشته می‌شود.
۳‌ -هربال
استفاده از گیاهان دارویی یا هربال برای اثرات دارویی و ثمربخشی طبی آن‌هاست. سعی می‌شود محصولات هربال طبیعی یا ارگانیک باشند. هرچند ممکن است گیاهان هربال به صورت سالم هم کشت شوند .
۴‌- سالم
محصول کشاورزی سالم به دسته‌ای از محصولات گفته می‌شود که کمترین میزان فلزات سنگین، آفت کش‌ها و سموم و … را داشته باشند. محصولات سالم، کاملا ارگانیک نیستند ولی سعی می‌شود ضررهای ناشی از مواد شیمیایی در تولید آن‌ها به حداقل برسد.
۵‌- سبز
محصولات سبز به گروهی از محصولات گیاهی و حیوانی یا حتی مصنوعی گفته می‌شود که در حداقل دشمنی و جنگ با کره زمین هستند. این محصولات به زمین آسیب نمی‌زنند و با حداقل تخریب و آسیب رسانی می‌شود از آن‌ها استفاده کرد.

 

آیا محصولات ارگانیک کاملا بی خطرند؟

بر اساس استاندارد ارگانیک استرالیا (ACO)، در روند تولید محصولات ارگانیک ممکن است یک یا دو بخش از مواد تشکیل دهنده ارگانیک باشد و طبق آن، محصول ارائه شده به بازار، استاندارد محصولات ارگانیک را دریافت کند. به همین دلیل تنها با وجود برچسب ارگانیک نمی‌توان به صورت قطعی محصولی را کاملا بی خطر و بی ضرر از مواد شیمیایی و نگهدارنده‌ها دانست.
منبع: مجله خانومی

۱/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *