شنبه , ۵ ام اسفند ماه سال ۱۴۰۲ ساعت ۲:۱۳ بعد از ظهر به وقت تهران

ماجرای ویدئوی پلمب مغازه ای با ادعای ارزان فروشی چیست؟

در روزهای منتهی به سال جدید، اگر سری به بازار زده باشید حتما با اصطلاح هایی مثل «حاجی ارزونی»، «ارزون سرا»، «ارزونکده» و … مواجه شده اید که سر در بعضی مغازه‌ها دیده می‌شود. به تازگی ویدئویی در فضای مجازی از یکی از همین «ارزون سرا»ها منتشر شده که در آن می بینیم سوپرمارکتی در یکی از مناطق شهر یزد به دلیل ارزان فروشی و تجمع مردم، توسط اداره بهداشت پلمب شده است؛ اما این اولین باری نیست که مغازه ای به دلیل ارزان فروشی پلمب می شود. پیش از این هم در سال گذشته یک فروشگاه مواد غذایی در تبریز به دلیل ارزان فروشی و ایجاد ترافیک پلمب شده بود. به همین دلیل امروز به موضوع ارزان فروشی پرداخته ایم و به سوالاتی از این قبیل که آیا این مغازه های به اصطلاح ارزان فروش، واقعا اجناس را ارزان می فروشند و قانون درباره ارزان‌فروش‌ها چه می‌گوید؟ پاسخ داده ایم که در ادامه آن ها را می خوانید. البته در گفت و گویی با رئیس دانشگاه علوم پزشکی از دلایل پلمب سوپرمارکت در یزد هم نوشته ایم. این نکته را هم بگوییم که آن چه این جا می خوانید فرضیه هایی است که درباره ارزان فروشی ها مطرح است و در روزگاری که تورم به شدت بالاست، برای این که در دام برخی از شیادان نیفتید شگردهایی را که احتمال می دهیم برخی برای سرکیسه کردن شما از آن استفاده کنند، بر شمرده ایم.

ماجرای ویدئوی پلمب مغازه ای با ادعای ارزان فروشی چیست؟

 

            دلیل پلمب سوپرمارکت در یزد
برای دانستن دلیل اصلی پلمب سوپرمارکت در یزد که در شبکه های اجتماعی ادعا شده به دلیل ارزان فروشی و تجمع بوده، به سراغ رئیس دانشگاه علوم پزشکی یزد رفتیم. دکتر میر جلیلی دلیل پلمب این مغازه را رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی اعلام کرد و گفت: «در هفته های اخیر به دلیل رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی در این سوپرمارکت دو بار به آن ها تذکر دادیم و متاسفانه بازهم شاهد تخلفات بهداشتی در آن بودیم و به همین دلیل این مغازه پلمب شد و ربطی به ارزان فروشی ندارد.» او در ادامه هم اظهار کرد: هرجای استان هم که شاهد رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی باشیم که احتمال شیوع کرونا را افزایش می دهد، با آن برخورد می کنیم ، پلمب این واحد نیز تنها به دلیل رعایت نکردن پروتکل ها  بوده است.
            استراتژی سود کم، فروش بیشتر
همین ابتدا بگوییم که همیشه هم این گونه نیست که عده ای قصد فریب شما را داشته باشند و مغازه هایی پیدا می شوند که صادقانه اجناس را ارزان تر از دیگر مغازه ها به مشتریان شان عرضه می کنند. این مغازه ها عمدتا مملو از جمعیت هستند و مردم اعتماد بیشتری به آن ها دارند. یکی از مهم ترین دلایل این فروشندگان برای ارزان فروشی، این است که فروشنده با پایین آوردن سود، مشتری های بیشتری جذب می کند و می تواند فروشش را بالا ببرد و با فروش بیشتر حتی از زمانی که سود بالاتری برای خود در نظر می گیرد، درآمد بیشتری عایدش می شود.
            بنجل فروشی!
البته همان طور که گفتیم همه ارزان فروشی ها هم ارزان فروش نیستند و برخی از آن هاادای    ارزان فروشی را در می آورند. یکی از مهم ترین دلایلی که برای ارزان فروشی می توان در نظر گرفت، فروش اجناس بی کیفیت است. اجناسی که به آن ها بنجل هم می گویند و به همین دلیل است که برای فروشنده می صرفد آن ها را با قیمت ارزان تر بفروشد و سود خوبی هم نصیبش شود.
            اجناس در شرف اتمام تاریخ مصرف
یکی دیگر از دلایلی که برخی ارزان فروش ها را به آن متهم می کنند این است که آن ها اجناس در شرف فساد را با قیمت های بسیار ارزان تر از قیمت واقعی می خرند و به همین دلیل آن ها را با قیمت ارزان تری نسبت به دیگران در اختیار مشتریان قرار می دهند که می تواند سلامت مردم و خریداران آن ها را نشانه بگیرد. به همین دلیل توصیه می کنیم حتما قبل از خرید هر کالایی، تاریخ مصرف محصول را مشاهده کنید تا از سلامت محصولی که می خرید مطمئن شوید.
            ارزان فروختن تنها چند کالای اساسی
در برخی از ارزان فروشی ها دیده شده چند قلم کالای اساسی را نسبت به دیگر مغازه ها ارزان تر می فروشند و سود کمتری را برای خود در نظر می گیرند تا اعتماد مشتریان را جلب کنند و در کنار آن دیگر اجناس را نه تنها ارزان تر که حتی با سود بیشتر به مشتریان عرضه می کنند و خریدار با خیال این که همه اجناس این گونه فروشگاه ها ارزان تر است، تمامی خریدشان را از همین فروشگاه می کنند که در پایان می بینیم این فروشگاه ها در مجموع کالاها را  نسبت به دیگر خرده فروشی ها گران تر می فروشند.
            پول شویی؟!
جدای از آن چه خواندید، برخی هم ارزان فروشی ها را محلی برای ایجاد پول شویی بر شمرده اند. به طور مثال محسن مفیدی، رئیس اتحادیه خواربار و لبنیات مازندران در آبان سال ۹۷ در این خصوص به ایسنا گفته: «ارزانکده‌ها پول شویی می‌کنند و فعالیت‌شان وجهه قانونی ندارد!» او معتقد است که برخی برای وارد کردن پول های کثیفی که منشأ کسب آن ها می تواند فروش کالای قاچاق یا مواد مخدر باشد به سیستم اقتصادی، دست به ارزان فروشی می زنند.
            ارزان‌فروشی وجاهت قانونی ندارد
رحیم مقیمی‌اصل، رئیس اتحادیه فروشندگان پلاستیک و نایلون چندی پیش در گفت و گویی اعلام کرده بود ارزان‌‌فروشی به همین راحتی ها نیست و قوانینی برای جلوگیری از فروش اجناس زیر نرخ مصوب وجود دارد. او در گفت و گویی در سال ۹۷  با شهروند در این خصوص گفته است: «باید در نظر داشت کسانی که ارزان‌فروشی می‌کنند، چرا ارزان‌فروشی می‌کنند و علت آن را باید جست‌وجو کرد، معمولا کسانی که ارزان‌فروشی می‌کنند یا کارشان ایرادهایی دارد یا دارند تخلف می‌کنند یا درصدد پاس‌کردن چک‌های خود هستند یا ایراد‌های جدی دیگری بر کارشان وارد است وگرنه کدام آدم عاقلی تومان را به ریال می‌فروشد؟» به رئیس اتحادیه خواربار و لبنیات مرکز مازندران هم در گفت و گویی با ایسنا اظهار کرده بود هیچ واحد صنفی حق ندارد در محل کسب خود تابلوی ارزان‌فروشی نصب کند و درواقع اصلا ارزان‌فروشی وجاهت قانونی ندارد.
            ارزان‌فروشی جرم نیست
در قانون اصناف، برای گران فروشی، کم فروشی، احتکار و… تعریف خاصی آمده و ضمانت اجرای آن نیز مشخص است و کسی که مثلا  مرتکب گران فروشی شود متخلف محسوب  می شود. اما در بحث ارزان فروشی کمی قضیه فرق می کند و قانون به صراحت تکلیف را مشخص نکرده است. در همین زمینه علی فاضلی، رئیس سابق اتاق اصناف ایران می گوید: «ارزان‌فروشی در هیچ کجای قانون، جرم تلقی نشده است و کسانی که از سود مقرر خود چشم‌پوشی می‌کنند و اجناس خود را با قیمت مناسب‌تری در اختیار مردم قرار می دهند، باید تشویق شوند.» محمد محمدی، رئیس سابق سازمان تعزیرات تهران هم پیشتر در این باره گفته است: «کسانی که می‌خواهند ارزان‌فروشی کنند، باید مجوز بگیرند تا اتحادیه‌های صنفی دقیقا بررسی کنند علت ارزان‌فروشی آن ها فروش کالاهای خارج از استاندارد یا بدون مجوزهای لازم نباشد.»
البته برخی دولت ها هم هستند که برای رعایت قواعد رقابت، ارزان فروشی به قیمت پایین تر از قیمت تمام شده را جرم می دانند، چون به جز بحث انحصارگرایی بازار، ارزان فروشی باعث کاهش بالفعل یا بالقوه فروش توسط سایر فروشندگان وانحصارگری و کاهش سود، کاهش تولید، کاهش سهم بازار، کاهش بهره وری، کاهش بازگشت سرمایه، کاهش اشتغال، کاهش دستمزدها و کاهش سرمایه گذاری توسط بقیه تولیدکنندگان یا توزیع کنندگان یا فروشندگان می شود.
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *