شنبه , ۵ ام اسفند ماه سال ۱۴۰۲ ساعت ۴:۴۲ بعد از ظهر به وقت تهران

طرز تهیه حلیم خانگی ، خوشمزه سفره افطار

برای تهیه حلیم در خانه کار چندان دشواری پیش رو نخواهید داشت، کافیس مواد مورد نیاز را از لیست زیر تهیه کرده و مابق دستور عمل کنید.

طرز تهیه حلیم خانگی، خوشمزه سفره افطار

مواد مورد نیاز حلیم خانگی

گوشت(ترجیحا بوقلمون) – ۲۵۰ گرم
پیاز- یک عدد متوسط
آب –  به مقدار لازم
نمک –  به مقدار لازم
روغن حیوانی یا کره آب شده –  به مقدار لازم
شکر و دارچین –   به مقدار لازم
کنجد – مقداری برای تزیین

 

 

طرز تهیه حلیم خانگی

۱- ابتدا گندم را حدود ۱۲ ساعت خیس و بعد آب آن را خالی  کنید و به همراه ۱۸ لیوان آب داخل قابلمه بزرگی  بریزید تا به جوش بیاید .در حین جوشیدن کف روی آن را با قاشق بگیرید تا باعث سیاه شدن حلیم نشود. بعد از جوش آمدن آب ، حرارت را کم کنید و در قابلمه را ببندید و بگذارید خوب بپزد.۲- گوشت را با یک عدد پیاز که به دو تا سه قسمت تقسیم شده به همراه دو لیوان آب در
قابلمه ای دیگر  بریزید و روی حرارت قرار دهید   و بعد از جوشیدن  روی حرارت ملایم  بگذارید که کاملا بپزد. برای پخته شدن گوشت حداقل ۳ ساعت زمان لازم است. ۳- البته وقتی گوشت نیم پز شد می‌توانید مقداری نمک به آن اضافه کنید تا مزه دار شود.۴- گندم را در حین پخت هر از گاهی هم بزنید تا ته نگیرد و بعد از ۴ ساعت آن را از روی حرارت بردارید و وقتی کمی  از حرارت افتاد با گوشت کوب برقی یا داخل مخلوط کن له کنید تا به شکل پوره شود در غیر این صورت  آن را آن‌قدر هم بزنید تا یکدست شود.۵- گوشت پخته شده را هم ریش  ریش کنید. آب آن را از صافی رد کنید و به همراه گوشت، داخل گندم له شده بریزید . ۶-  مواد را به مدت ۱۵ دقیقه با گوشت کوب بکوبید، ( به هیچ وجه برای له کردن گوشت در گندم از روش چرخ کردن یا میکس کردن در غذا ساز استفاده نکنید.) مقداری نمک داخل آن بریزید و اجازه دهید حلیم نیم ساعت دیگر هم روی حرارت ملایم بپزد.۷- وقتی خوب قوام آمد و به اصطلاح کش دار شد آن را از روی حرارت بردارید و در ظرف مدنظرتان بکشید و در زمان کشیدن روی آن روغن حیوانی یا کره آب شده بریزید و با دارچین ، شکر و کنجد تزیین کنید.
نکات:۱- برای کاهش زمان پخت حلیم خانگی
می توانید از بلغور گندم استفاده کنید.۲- استفاده از شکر کاملا اختیاری  است و افراد بسته به ذائقه خود می توانند از شکر یا نمک برای سرو حلیم استفاده کنند.۳- اضافه کردن شیر به حلیم یک فوت آشپزی در دستور پخت آن است. بعد از پختن و جا افتادن مخلوط گندم و گوشت و در حالی که هنوز قابلمه روی حرارت ملایم است می توانید به آن مقداری شیر اضافه کنید و به هم زدن ادامه بدهید.

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *