یکشنبه , ۳ ام تیر ماه سال ۱۴۰۳ ساعت ۱:۵۹ قبل از ظهر به وقت تهران

تصویب ۷ پیشنهاد سازمان بورس برای جبران خطای دولت در مدیریت بازار سرمایه

رئیس سازمان بورس گفت: همه هفت پیشنهاد سازمان بورس برای حمایت از بازار سرمایه با اصلاحات جزئی به تصویب سران قوا رسید و این مصوبات بعد از تایید رهبری، برای اجرا ابلاغ خواهد شد.

تصویب ۷ پیشنهاد سازمان بورس برای جبران خطای دولت در مدیریت بازار سرمایه

سال گذشته رشد شتابان شاخص کل بورس به گونه ای بود که بسیاری از کارشناسان درباره  شکل گیری حباب و خطر ترکیدن آن و از دست رفتن سرمایه مردم در بورس هشدار دادند اما در عمل دولت نتوانست جلوی شکل گیری حباب و ترکیدن آن را بگیرد.به گزارش  سازمان بورس و اوراق بهادار، محمدعلی دهقان دهنوی از نظر مساعد رؤسای سه قوه در خصوص بسته پیشنهادی سازمان بورس که پیشتر در هیئت دولت مصوب شده بود، خبر داد و گفت: این مصوبات با اصلاحات جزئی به تایید شورای عالی هماهنگی اقتصاد قوا رسید. جزئیات این هفت مصوبه به شرح  جدول است.دهقان دهنوی با ابراز امیدواری از تأثیرات مطلوب اجرای این مصوبات برای سرمایه گذاران در بازار سرمایه خاطر نشان کرد: این مصوبات در صورت تأیید مقام معظم رهبری برای اجرا ابلاغ خواهد شد.وی با اشاره به پیشنهادهای خوب ارائه شده از سوی سران قوای مقننه و قضاییه اظهار کرد: از جمله این موارد پیشنهاد مجلس در خصوص حذف قیمت گذاری دستوری از محصولات شرکت های بورسی بود که مقرر شد تمامی این پیشنهادها در کمیسیون مقدماتی شورای عالی هماهنگی اقتصادی بررسی و سپس در جلسات بعدی سران قوا مطرح شود به این  ترتیب حمایت سران سه قوه به مصوبات این جلسه بسنده نشده و ادامه خواهد داشت. پیش از این سه مصوبه اختصاص یک درصد از منابع صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار، رفع ممنوعیت نهادهای مالی بازار سرمایه برای استفاده از تسهیلات بانکی و اعطای اقامت پنج ساله برای سرمایه گذاران خارجی جهت خرید سهام از سه شنبه هفته گذشته (هفتم اردیبهشت) اجرایی شده بود.

قالیباف: مجلس حامی سهامداران خرد زیان‌دیده از سیاست‌های غلط است
رئیس مجلس با بیان این که مجلس حامی سهامداران خرد زیان‌دیده از سیاست‌های غلط است، تصریح کرد: امیدواریم با اصلاح رویه ها و استمرار نیافتن  سیاست های غیراصولی، اعتماد به این بازار بازگردد. محمد باقر قالیباف در توئیتی نوشت: ‏به منظور جبران مشکلات ناشی از سیاست‌های گذشته در بازار سرمایه، عمده پیشنهادهای سازمان بورس به تایید شورای عالی هماهنگی اقتصادی رسید. مجلس حامی سهامداران خرد زیان‌دیده از سیاست‌های غلط است. امیدواریم با اصلاح رویه ها و استمرار  نیافتن سیاست های غیراصولی، اعتماد به این بازار بازگردد.
واکنش برخی اقتصاددانان به مصوبات بورسی شورای هماهنگی سران قوا
در همین حال برخی اقتصاددانان درخصوص آثار منفی تصمیمات حمایتی سران قوا بر اقتصاد کشور هشدار دادند. علی مروی در توئیتی نوشت: مصوبات امروز شورای اقتصادی سران قوا هر چند با ادعای حمایت از سرمایه های خرد و رونق بازار سرمایه صورت گرفت اما مصداق بارزی از حمایت رانتی است. واقعا دردآور است تصور مردم بی‌گناهی که روحشان از بودجه دولت و بورس و … خبر ندارد اما زندگیشان با این تصمیمات به خاک سیاه نشانده خواهد شد. همچنین مجید شاکری نیز با انتقاد از مصوبات شورای هماهنگی سران قوا در توئیتر نوشت: با تصویب پیشنهادهای سازمان بورس در سران قوا، پیش بینی نامه ۲۵ اقتصاددان درباره تبعات بیمه گری کلان دولت روی بورس برای اقتصاد ایران، به طور دقیق صحیح از آب درآمد.
  واریز ۸۰ درصد از مالیات نقل و انتقال سهام در سال ۱۴۰۰ به صندوق تثبیت بازار سرمایه
  انتشار ۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق بدهی توسط صندوق تثبیت بازار سرمایه با تضمین دولت
  بانک‌ها برای حمایت از بازار سرمایه از شمول ماده ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید خارج خواهند بود.
 شرکت‌هایی که از سهام خود یا شرکت‌های زیر مجموعه حمایت کنند مالیات بر درآمد آن ها در سال جاری امهال و به سال بعد موکول خواهد شد.
  شرکت‌هایی که سود تقسیم نشده سال ۱۴۰۰ آن ها به حساب سرمایه منتقل می‌شود، مشمول مالیات با نرخ صفر خواهند بود.
  اجازه سرمایه گذاری صندوق توسعه ملی در بازارهای پولی و مالی داخلی از جمله بازار سرمایه
  زیان محقق شده خریداران واحدهای صندوق پالایش یکم که تاکنون واحدهای خود را به فروش نرسانده‌اند، از طریق اعطای سهام جبران شود.
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *