یکشنبه , ۶ ام اسفند ماه سال ۱۴۰۲ ساعت ۱:۳۹ قبل از ظهر به وقت تهران

تشخیص پرالتهاب بودن خانواده‌تان با ۶ سوال

غذا نخوردن دور هم، فریاد زدن، گوشه‌گیری و … از رایج‌ترین علایم یک‌ خانواده پرچالش است

 

 

تشخیص پرالتهاب بودن خانواده‌تان با 6 سوال

شرایط زندگی  اکنون با گذشته نزدیک مثل یک سال پیش، تفاوت  بسیاری کرده و کرونا تاثیرزیادی روی روان مردم دنیا گذاشته است. یکی از محتمل‌ترین آسیب‌های روانی شیوع این بیماری، افزایش استرس بین مردم است. طبیعتا این اختلال، خانواده‌های بسیاری را درگیر خواهد کرد و نتیجه نهایی این موضوع، تبدیل شدن خانه ای که از آن انتظار همدلی و آرامش داشتیم به خانه ای پر از ترس و خشم است. علایم یک خانواده پر استرس و توصیه های مشاوران برای بهبود این شرایط را در ادامه می خوانید.

 آیا اعضای خانواده زیاد فریاد می کشند؟
اگر از تاثیر استرس بر خانواده تان مطمئن نیستید، کافی است از گوش هایتان کمک بگیرید. هرقدر ما یا فرزندان مان استرس بیشتری را تجربه کنیم، تمایل بیشتری به بالا بردن صدا و ایجاد بگومگوهای غیرضروری پیدا می کنیم. دکتر «آلتمن» در این باره می گوید اگر فرزندان تان در گفت‌و‌گوها فریاد می کشند، همه تلاش تان را بکنید تا با اطمینان و آرامش بیشتری پاسخ آن ها را بدهید و این آرامش را به آن ها منتقل کنید اما اگر شما هم در مقابل فریاد می کشید، بهتر است گفت‌و‌گو را متوقف کنید. به فرزندان تان بگویید ما هر دو نیاز به آرامش داریم پس باید بنشینیم و نفس عمیق بکشیم. این کار هم برای شما و هم برای آن ها ضروری است.
 آیا همه‌ خانواده  کمتر از حد معمول می خوابید؟
وقتی استرس در خانواده افزایش می یابد، یکی از نخستین مسائلی که تحت تاثیر قرار می گیرد، کیفیت خواب است که اغلب برای اعضای خانواده همراه با بی خوابی است. کمبود خواب باعث می شود شما و فرزندان تان بیشتر و بیشتر عصبی و مضطرب شوید و این دور  باطل همچنان ادامه یابد. دکتر «تینا آلتمن»، متخصص کودکان از کالیفرنیا و سخنگوی آکادمی پزشکی کودکان می گوید اگر احساس می کنید کودکان تان خشن تر از گذشته شده اند، سعی کنید آن ها را نیم ساعت زودتر به رختخواب بفرستید. این کار را درباره خودتان هم انجام دهید تا شاهد یک تغییر واقعی در جو خانواده باشید.
 آیا کمتر از گذشته دور هم غذا می خورید؟
وقتی شما یا همسرتان عصبی هستید و استرس دارید، فرزندان تان ترجیح خواهند داد برای این که با شما صحبت نکنند، کمتر سر میز غذا حاضر شوند. دکتر «ماری الفورد»، روان شناس و عضو انجمن روان شناسی می گوید: «برای این که خانواده را سر میز غذا گرد هم بیاورید، جملات مثبتی درباره خانواده تان روی کاغذ بنویسید و هنگام صرف غذا، آن را بلند بخوانید. این کار کمک می کند بچه ها انتظار صرف غذا را در جوی آرام و مثبت داشته باشند. می توانید این کار را از هریک از بچه ها هم بخواهید و به این شکل، یک سنت جدید و مثبت در خانواده ایجاد کنید.»
آیا همه‌تان گوشه گیر شده اید؟
 برخی بچه ها وقتی استرس زیادی را تحمل می کنند، منزوی می شوند و خودشان را از دیگران دور می کنند. بچه های بزرگ تر ممکن است خود را در اتاق حبس کنند اما واکنش بچه های کوچک تر احتمالا خودداری از بازی با دیگر بچه ها خواهد بود. دکتر «الفورد» توصیه می کند در چنین حالتی با فرزندتان صحبت و او را از این موضوع مطمئن کنید که ارتباط میان شما و او برقرار است و او می تواند درباره هر موضوعی با شما صحبت کند. اگر خودتان استرس دارید و بچه ها متوجه این موضوع شده اند، به آن ها بگویید با کارهایی مانند دوش گرفتن یا تنفس عمیق آرام تر می شوید. این کارها به طور قطع شما را آرام تر خواهد کرد و به فرزندان تان نشان خواهد داد شما می توانید استرس تان را کنترل و مدیریت کنید.
 آیا در محل کار با چالش بیشتری روبه‌رو می‌شوید؟
یک مهلت کاری را از دست داده اید؟ در کنفرانس خوب ظاهر نشده اید؟ استرس، ممکن است عامل اصلی آن باشد زیرا استرس توانایی تمرکز و سازمان دهی را از شما می گیرد، آن هم درست در زمان هایی که نیاز به عملکرد دقیق و حرفه ای دارید. دکتر «الفورد» توصیه می کند در این مواقع، منبع استرس را شناسایی و با همسرتان برای از بین بردن آن هم فکری کنید. به عنوان مثال اگر آماده شدن همزمان شما و بچه ها هنگام صبح باعث می شود، روزتان را با عصبانیت و استرس آغاز کنید، راهکاری برای آن بیابید. به عنوان مثال نیم ساعت زودتر بیدار شوید یا بخشی از کارهای تان را از شب قبل انجام دهید.
 آیا همه افراد خانواده احساس بیماری دارند؟
استرس مزمن، بدن را در هر سن و سالی تحت تاثیر قرار می دهد. وقتی خانواده در شرایط پر استرسی قرار دارد، سیستم ایمنی اعضای خانواده ضعیف می شود و احتمال ابتلا به بیماری ها افزایش می یابد. در این شرایط، بچه های کوچک تر معمولا از دل درد، سردرد یا کابوس های شبانه شکایت می کنند و بزرگ ترها دچار درد گردن، شانه، پشت و گاهی هم بی خوابی می شوند. در چنین شرایطی، علاوه بر افزایش ساعت های خواب، از تمیز نگه داشتن دست ها و تحرک کافی خود و اعضای خانواده تان مطمئن شوید. برای این که ضمن جلوگیری از بیماری ها با عامل استرس زا هم مقابله کنید، دکتر «الفورد» توصیه می کند به فعالیت های لذت بخش مانند بازی های خانوادگی شبانه یا دیدن فیلم بپردازید.
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *