دوشنبه , ۳ ام اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۳ ساعت ۱:۱۶ قبل از ظهر به وقت تهران

ترک نوشابه به شیوه رونالدو!

 در نشست خبری پیش از بازی پرتغال و مجارستان در یورو ۲۰۲۰، رفتار کریس‌رونالدو در خصوص دو بطری کوکاکولای روی میزش، خبرساز شد و در شبکه‌های اجتماعی بازتاب زیادی داشت. رونالدو همان اول کار، دو شیشه نوشابه را کنار گذاشت و بعد هم اشاره‌ای به بطری آب روی میز کرد و به همه گفت که آب بنوشید. خبرگزاری دیلی‌میل هم چندی پیش به رژیم غذایی رونالدو اشاره کرده و نوشته بود که رونالدو نوشابه‌های گازدار، خوراکی‌های منجمد، سیب‌زمینی سرخ‌کرده و… را کاملا از رژیم غذایی‌اش حذف کرده ‌است و حتی وقتی پسرش هم سراغ این خوراکی‌ها می‌رود، احساس راحتی نمی‌کند. بر همین اساس هم کنار گذاشتن کوکاکولا توسط او دور از انتظار نبود. اما این رفتار قابل انتظار می‌تواند بهانه خوبی برای توجه به چند نکته باشد.

ترک نوشابه به شیوه رونالدو!

   خوراکی‌های ناسالم را  جلوی چشم نگذارید

درست است که رونالدو نوشابه نمی‌خورد و تصمیم گرفته این نوشیدنی مضر را کنار بگذارد اما او ترجیح می‌دهد حتی این نوشیدنی پرطرفدار را جلوی چشم خود هم نداشته باشد. نمی‌توان به قطع درباره رونالدو اظهارنظر کرد اما شاید یکی از دلایل این رفتار او به خاطر واقعیتی روان‌شناختی باشد. اگر می‌خواهید خوراکی مشخصی را نخورید، راحت‌تر آن است که در قدم اول اصلا آن را تهیه نکنید! تهیه‌ خوراکی و دم دست داشتن، وسوسه‌ خوردن را شدید می کند و احتمال مقاومت را کاهش می‌دهد. پس واقع‌بینانه آن است که از ابتدا آن را تهیه نکنید، چراکه مقاومت در برابر تهیه نکردن، آسان‌تر از مقاومت در برابر مصرف آن بعد از تهیه است.
   چند نکته در مسیر کریس‌شدن
اگر شما هم دوست دارید مانند کریس رونالدو در مسیر تغذیه سالم، ثابت قدم باشید، بهتر است به جز دور کردن خوراکی‌های ناسالم از جلوی چشم، به چند نکته‌ روان‌شناختی دیگر هم توجه داشته باشید.
۱- مدیریت استرس را جدی بگیرید
مطالعات متعدد نشان می‌دهد افرادی که استرس بیشتری در زندگی دارند، بیشتر به  سراغ غذاهای ناسالم می‌روند و احتمال خوردن شیرینی‌جات و غذاهای پرکالری مانند فست‌فودها در این افراد بالاتر است. پس اگر زندگی پرتنشی دارید، موضوع مدیریت استرس را جدی بگیرید.
۲- خوب بخوابید
مطالعات نشان می‌دهد افرادی که خواب کافی ندارند، تا ۵۵ درصد بیش از افرادی که خواب کافی دارند، درگیر اضافه وزن هستند. دلیل این موضوع هم تمایل شدید به خوردن خوراکی‌های ناسالم به ویژه قندی در زمان کم‌خوابی است. پس اگر مشکل خواب دارید، آن را جدی و از متخصص برای بهبود وضعیت کمک بگیرید.
۳- اطلاعات تغذیه‌ای کسب کنید
برخی مطالعات (از جمله مطالعه محققان دانشگاه اورگان آمریکا در سال ۲۰۱۳) نشان می‌دهد که کسب اطلاعات تغذیه‌ای می‌تواند به ما کمک کند تا مدیریت بهتری بر احساس تمایل شدید خود برای خوردن غذاهای ناسالم داشته باشیم. در خصوص عوارض غذاهای ناسالم اطلاعات کسب کنید. وقتی اطلاعات دقیق‌تری در این زمینه داشته باشید، توانمندی شما در خودکنترلی هم می‌تواند افزایش پیدا کند.
امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *