سه شنبه , ۷ ام بهمن ماه سال ۱۳۹۹ ساعت ۶:۲۸ بعد از ظهر به وقت تهران

آیت‌ الله مکارم شیرازی: روز یا هفته‌ ای به عنوان روز حوزه در تقویم رسمی کشور نامگذاری شود

آیت‌الله مکارم شیرازی: روز یا هفته‌ای به عنوان روز حوزه در تقویم رسمی کشور نامگذاری شود. خدمات حوزه باید معرفی شود تا منفی‌بافان و ناآگاهان بدانند که حوزه بیکار نبوده و نیست.

https://cdn.isna.ir/d/2018/09/11/3/57743236.jpg

آیت‌الله مکارم شیرازی خواستار نامگذاری روز یا هفته‌ای به عنوان روز حوزه در تقویم رسمی کشور شد و تاکید کرد: خدمات حوزه باید معرفی شود تا منفی بافان، ناآگاهان بدانند حوزه بیکار نبوده و نیست.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر آیت‌الله مکارم شیرازی، این مرجع تقلید در دیدار مسئولان و اعضای ستاد برگزاری بیستمین همایش کتاب سال حوزه، برگزاری کتاب سال حوزه را اقدامی مفید و ارزشمند دانست، و با بیان این که حوزه باید بازدهی داشته باشد و از این حوزه خروجی هایی به نفع اسلام، مسلمین و انقلاب و کشور بیرون بیاید، عنوان کرد: همه از حوزه انتظار دارند و این انتظار بجا است و اگر خروجی نباشد نقیصه خواهد بود.

وی تقدیر از برگزیدگان کتاب سال حوزه را اقدامی ارزشمند دانست و افزود: این مساله سبب می‌شود تا افراد بیشتری به میدان بیایند و آثار فاخر و ارزشمندی تولید شود.

این مرجع تقلید با تاکید بر این که دستاوردهای علمی، پژوهشی و آثار متعدد حوزه باید به بهترین شکل ممکن اطلاع‌رسانی شود، اظهار کرد: اگر دستاوردهای همین جشنواره و همایش کتاب سال حوزه در مدت این سال‌ها اطلاع رسانی شود دیگر عده‌ای حرف‌هایی نمی‌زنند که حوزه چکار کرده است؟

وی با تاکید بر این که دستاوردهای حوزه باید به نحو شایسته اطلاع رسانی شود، اظهار کرد: رسانه ملی باید وقت بیشتری در اختیار حوزه و روحانیت قرار دهد تا حوزه‌ها بتوانند دستاوردهای خود را تبیین کنند؛ همچنین در این راستا باید از ظرفیت دیگر رسانه های گروهی نیز بهره گرفت.

آیت الله مکارم شیرازی خواستار نامگذاری روز یا هفته‌ای به عنوان روز حوزه در تقویم رسمی کشور شد و تاکید کردند: خدمات حوزه باید معرفی شود تا منفی بافان، ناآگاهان بدانند حوزه بیکار نبوده و نیست.

وی در ادامه با اشاره به روند بررسی آثار ارسالی به دبیرخانه جشنواره کتاب سال حوزه، گفت: باید نقاط قوت، ضعف و آسیب‌های آثار ارسالی به صاحبان آنها اطلاع داده شود؛ این مساله سبب تقویت پژوهش در حوزه‎های علمیه می‎شود.

این مرجع تقلید با اشاره به گسترش وسائل ارتباط جمعی و تکنولوژی های جدید، افزود: هرچند این مساله سبب سهولت کار محققان و پژوهشگران شده، اما از طرفی سبب بروز برخی آسیب‌ها شده است، باید در این خصوص دقت شود تا آثار گردآوری و کپی نباشد؛ کپی کاری از آثار دیگران آفتی است که ارزش کار را پایین می آورد.

ایشان رعایت عدالت از سوی داوران همایش کتاب سال حوزه را مورد تاکید قرار داد و عنوان کرد: یکی از نکات دیگری که باید به آن توجه کنید این است که کتبی که به عنوان کتب برگزیده شناخته و معرفی می‌شود باید تماما و به دقت مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد تا خدایی ناکرده مطلب نادرست و انحرافی در آنها وجود نداشته باشد.

آیت‌الله مکارم شیرازی برگزاری این قبیل همایش‌ها و تجلیل از نویسندگان برتر را سبب تقویت نویسندگی و روحیه تحقیق و پژوهش در حوزه‌های علمیه دانست و افزود: نویسندگی باید در حوزه‌های علمیه تقویت شود، همه در شرایط کنونی باید افزون بر تسلط به خطابه و سخنرانی، دست به قلم شوند و از این ظرفیت برای نشر معارف اهل بیت(ع) بهره گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *