جمعه , ۱۱ ام اسفند ماه سال ۱۴۰۲ ساعت ۹:۰۶ بعد از ظهر به وقت تهران

گزارشی از بازار مرغ و روغن در ماه مبارک رمضان

صف های طولانی مرغ و کمبود روغن مایع جزو موضوعاتی است که از چند ماه قبل رسانه ای شده بود و استان خراسان رضوی نیز از این موضوع مستثنا نبود. قبل از ماه مبارک رمضان مسئولان استان خبر از تامین اقلام مورد نیاز استان دادند و اعلام کردند مشکلات موجود در این حوزه به زودی برطرف می شود.

گزارشی از بازار مرغ و روغن در ماه مبارک رمضان

پس از این مصاحبه مسئولان استانی  در تحقیقات میدانی خبرنگار ما از تعدادی از فروشگاه های سطح شهر مشخص شد که روغن و مرغ هنوز با قیمتی بالاتر از قیمت مصوب در حال عرضه است و انتقادهایی نیز از نبود کارآمدی بازرسی ها و تنظیم بازار در سطح شهر از سوی شهروندان مطرح می شد.یکی از شهروندان که خود را حسینی معرفی می کند، می گوید : «تا یک ماه قبل از ماه رمضان صف های طولانی مرغ و روغن در شهر به چشم می خورد ،چرا این حجم از اقلام دقیقا مصادف با ماه رمضان به استان داده می شود،به فرض این که  در ماه رمضان این مشکل حل شد بعد از ماه رمضان باز باید  در صف بایستیم؟» یکی دیگر  از شهروندان نیز با انتقاد شدید از حضور کم رنگ بازرسان صنعت ، معدن و تجارت و اتاق اصناف در شهر می گوید: « این بازرسان برای چه حقوق می گیرند؟این حجم از آشفتگی بازار نتیجه حضور کم رنگ بازرسان و روسای بالادستی آن هاست وگرنه چرا باید مردم به این وضع دچار شوند و برای خرید یک مرغ و یک عدد روغن در شهر سرگردان باشند .من همین روز گذشته و چند روز بعد از مصاحبه مسئولان که  گفتند مشکل مرغ حل شد مرغ را کیلویی ۳۱  هزار و ۵۰۰تومان خریدم وقتی اعتراض کردم فروشنده گفت« ما مرغ را گران می خریم و گران هم می فروشیم.» این شهروند می افزاید :روغن ۱.۵ لیتری را که روی آن قیمت حدود ۱۶ هزار تومان درج شده بود ۳۶ هزار تومان خریدم ،دیگر قیمت روی کالا هیچ معنی ندارد. پس کجاست این مرغ و روغن و برنج و شکر با قیمت مصوب ؟ تا کی باید در صف مرغ و روغن بایستیم؟  در ادامه تهیه این گزارش با یکی از فروشندگان مواد غذایی در بولوار شهید رستمی هم کلام می شویم این فروشنده نیز ضمن اعتراض از نوع توزیع اقلام با قیمت مصوب می گوید:« من تمام شرایط دریافت اقلام با قیمت مصوب را برای فروش در فروشگاهم دارم ،اتاق اصناف سامانه ای را طراحی کرده تا در آن ثبت نام کنیم و پس از ثبت درخواست، روغن ، شکر، قند و تعدادی از اقلام دیگر  را با قیمت مصوب تحویل بگیریم ، اما هر بار درخواست می دهیم بعد از مدتی درخواست ما رد می شود،وقتی هم به اتحادیه مراجعه می کنیم جواب درستی نمی دهند ، نمی دانم چطور است که در خواست فروشگاه های زنجیره ای تایید می شود اما در خواست ما تایید نمی شود.همین مسائل باعث می شود که این اقلام  به درستی توزیع نشود.

آثار توزیع اقلام در هفته جاری مشخص می شود
معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی در توضیح چگونگی توزیع اقلام به مناسبت ماه مبارک رمضان به خراسان رضوی می گوید: به نسبت ماه های گذشته روند افزایشی خوبی را در زمینه تخصیص سهمیه اقلام اساسی به  استان شاهدیم و توزیع این اقلام از چند روز قبل شروع شده  است. تا وقتی که این اقلام به دست مردم برسد ممکن است زمان ببرد ولی ما پیش بینی می کنیم اثر این افزایش سهمیه در هفته جاری در بازار مشاهده شود . وی ادامه می دهد:تا پایان ماه مبارک رمضان  ۱۱۷۰۰ تن روغن،۵۳۰۰ تن برنج با دو نوع قیمت ۱۸۵۰۰ و  ۱۲۵۰۰تومان ، ۲۸۰۰ تن شکر به قیمت سال قبل با قیمت بسته بندی کیلویی ۸۷۰۰ تومان و قند بسته بندی ۹۵۰۰ تومان توزیع می شود. علی غفوری مقدم همچنین در پاسخ به این سوال که طبق شنیده ها سهمیه گوشت قرمز استان به نسبت دیگر اقلام بسیار کم بوده و احتمال کمبود گوشت قرمز در هفته های آینده و در طول ماه مبارک رمضان وجود دارد، گفت: ۲۱۰ تن گوشت قرمز منجمد در نظر گرفته شده که این مقدار قابل توجه نیست و از محل سهمیه سال قبل در اسفند و فروردین درمجموع ۳۲۰ تن باقی مانده که در حال پیگیری برای دریافت این مقدار هستیم که اگر این سهمیه ها به استان برسد میزان  گوشت قرمز هم افزایش می یابد.
وضعیت مرغ گرم رو به تعادل 
معاون بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی می افزاید:در طول هفته گذشته روند توزیع مرغ گرم در بازار افزایش داشته و هم اکنون در استان میزان گوشت استحصالی مرغ به بالای ۵۰۰ تن در روز رسیده است که بیش از ۳۰۰ تن از این میزان در مشهد توزیع می شود.در روزهای گذشته تعداد واحدهای صنفی که توزیع مرغ را انجام می دهند به حدود  ۶۰۰ واحد رسیده است .هم اکنون شاهد کم شدن صف ها  هستیم .همچنین پیش بینی هایی شده است تا  در صورت نیاز از استان گلستان مرغ تامین و توزیع شود. در ادامه گلایه برخی از شهروندان مبنی بر  ارائه  مرغ و گوشت با قیمت هایی بالاتر از قیمت مصوب توسط برخی از فروشگاه ها و همچنین کمبود ادامه دار گوشت مرغ و همچنین روغن را با علی غفوری مقدم در میان می گذاریم .وی در پاسخ می گوید: فروش گوشت مرغ و هر گونه کالایی  به قیمت بالاتر از قیمت مصوب تخلف است و مردم در صورت مشاهده هر گونه تخلف با ۱۲۴ تماس بگیرند.
زد و بند با فروشگاه های زنجیره ای؟!
غفوری مقدم همچنین در پاسخ به گلایه برخی از کسبه و طرح ادعای زد و بند در تحویل اقلام دارای قیمت مصوب به فروشگاه های زنجیره ای می گوید: سامانه ای که  از سوی اتاق اصناف راه اندازی شد با هدف توزیع مناسب اقلام اساسی  توسط شبکه صنفی و فروشگاه های سطح شهر طراحی شده  است و در ادامه فروشگاه های بزرگ به این سامانه پیوستند.هم اکنون  ۴۵۹۲ فروشگاه و ۲۶ فروشگاه زنجیره ای و ۸۶ واحد تعاونی  ثبت نام شده اند.شاید به صورت موردی گلایه هایی در نوع عملکردها وجود داشته باشد و این ادعاها قابل بررسی است و ما به این موضوع رسیدگی می کنیم. چنان چه در این زمینه اعتراضی وجود دارد همکاران ما در اتاق اصناف و صنعت ،معدن و تجارت به موضوع ورود و رسیدگی می کنند.
ماجرای مرغ و روغن با کارت ملی 
وی درخصوص گلایه های  برخی از شهروندان که فقط دو عدد مرغ در هفته به هر کارت ملی تعلق می گیرد، گفت: دریافت کد ملی برای جلوگیری از انحراف توزیع کالا در شبکه است و این به این معنا نیست که اگر فردی با کارت ملی مرغ یا روغن گرفته روزهای بعد نتواند  این کالاها  را دریافت کند.غفوری مقدم  در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به تامین این حجم از مرغ ، روغن و دیگر اقلام اساسی تا هفته آینده  در شهر مشهد و استان دیگر شاهد ایجاد صف مرغ و روغن نخواهیم بود، گفت: ما نمی توانیم بگوییم که به هیچ عنوان صف مرغ وجود نخواهد داشت اما تمام تلاشمان را برای بالا بردن میزان عرضه خواهیم کرد و پیش بینی ما این است که شرایط نسبت به هفته های گذشته بهتر شود.
قطعه بندی های گران! 

گزارشی از بازار مرغ و روغن در ماه مبارک رمضان

بعد از نوسانات قیمت مرغ در زمستان سال گذشته که مرغداران از قیمت مصوب ۱۴ هزار تومانی دولت رضایت نداشتند، شاهد کاهش عرضه مرغ در بازار بودیم. در مقابل مرغ قطعه‌بندی شده به‌وفور در بازار یافت می‌شد. دلیلش هم این بود که دولت نظارت جدی بر قیمت مصوب مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومانی اعمال کرده بود در نتیجه کشتار کن‌ها و فروشندگان برای تأمین سود خود اقدام به توزیع مرغ قطعه‌بندی شده به‌جای مرغ کامل کردند،  به همین دلیل در اسفند سال گذشته ستاد تنظیم بازار برای مقابله با این مسئله قطعه‌بندی مرغ را غیرقانونی اعلام کرد. هرچند مشکل بازار مرغ حل نشد و بعد از تعدیل قیمت مرغ و افزایش آن به حدود ۲۵ هزار تومان در فروردین شاهد آرامش نسبی در عرضه مرغ در بازار هستیم اما  در هفته اخیر ستاد تنظیم بازار مجدد قطعه‌بندی مرغ را مجاز اعلام و روز گذشته سازمان حمایت، قیمت های مرغ های بسته بندی شده را اعلام کرد. با توجه به بالا بودن قیمت های اعلامی بیم آن می‌رود که دلالان و واسطه‌ها مجدد این آرامش را بر هم بزنند و شاهد کاهش عرضه مرغ در بازار باشیم و در مقابل مرغ‌های تولیدی استان به‌صورت قطعه‌بندی و قیمت‌های نجومی سر از بازار دربیاورند.

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *