دوشنبه , ۲۷ ام اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ ساعت ۸:۲۲ بعد از ظهر به وقت تهران

چرا احساس جاماندن و بدبختی می ‌کنی؟!

بسیاری از افراد برای زندگی خود برنامه‌های خاصی را دنبال می‌کنند. زمان‌هایی است که فرد احساس می‌کند برنامه‌هایش درست پیش نمی‌رود. همین‌طور مواقعی پیش می‌آید که فرد خودش را با دیگران یا هم‌سن و سال‌هایش مقایسه می‌کند؛ احساس جا ماندن دارد و این احساس باعث ایجاد ناآرامی، غم، پرخاش و افسردگی در فرد می‌شود.

چرا احساس جاماندن و بدبختی می‌کنی؟

این افراد به جای آن‌که به امور زندگی خود توجه کنند، مدام درگیر شیوه زندگی دیگران هستند و مجذوب زندگی بقیه می‌شوند و زمان خود را صرف هر کاری جز امور شخصی خودشان می‌کنند. این افراد بسیار مقایسه‌گر هستند و زمان خود را به‌سرعت از بین می‌برند و متوجه نمی‌شوند که
در حال از دست دادن زمان هستند.
باید توجه داشت مقایسه هر فردی لازم است تا با خودش صورت بگیرد و نه با دیگران. اما افراد دچار چند خطا در مقایسه می‌شوند: پله اول خود را با پله‌های بالاتر دیگران مقایسه می‌کنند؛ خودشان را با افرادی مقایسه می‌کنند که هم‌سن یا هم‌جنس آنها نیستند؛ در مقایسه‌ کردن، میزان تلاش خود را مقایسه نمی‌کنند بلکه به مقایسه نتیجه می‌پردازند.
باید توجه داشته باشیم که این نوع مقایسه‌ها باعث می‌شود احساس جا ماندن در فرد تشدید شود و حس ناراحتی باعث می‌شود که فرد دچار توقف در فعالیت شود.
این افراد به جای این‌که از دیدن الگوهای موفق انگیزه بگیرند، بیشتر دچار ناامیدی می‌شوند و مدام به این موضوع فکر می‌کنند که فرد بدبخت و بدشانسی هستند و هرگز به خواسته‌های‌شان نخواهند رسید. یا احساس می‌کنند برای فعالیت و شروع کردن دیر شده است و حتی اگر بخواهند کار یا فعالیتی را شروع کنند، هرگز موفق نخواهند شد.
این افکار باعث ایجاد احساس بدبختی و بی‌انگیزگی در فرد می‌شود و نهایتا دچار افسردگی و فرسودگی روانی شده و بیشتر وقت خود را به خودسرزنشی اختصاص می‌دهد.
برای خروج از این احساس لازم است تا شروع به بازبینی برنامه‌های خود کرده و برنامه‌ای تنظیم کنیم که قابلیت اجرایی داشته باشد. همچنین مهم‌ترین نکته این است که برای خروج از افسردگی و احساس جاماندن لازم است تا کوچک‌ترین داشته‌های خود را فهرست کنیم. زیرا ممکن است دستاوردهای خوبی داشته باشیم، اما کمال‌گرایی‌مان مانع دیدن آنها بشود. همچنین لازم است از درمان‌های شناختی و انگیزشی استفاده شود تا فرد مجددا شروع به فعالیت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *