پنجشنبه , ۱ ام مهر ماه سال ۱۴۰۰ ساعت ۰:۰۴ قبل از ظهر به وقت تهران

ماجرای دختری که فیلم کتک خوردنش در اینستاگرام منتشر شد! +عکس

روزنامه خراسان: فیلمی به تازگی در فضای مجازی از کتک زدن و شکنجه یک دختر جوان توسط دو نفر منتشر شده است. ماجرا از این قرار بوده که فحش دادن این دختر در لایو اینستاگرام به یکی از این پسر‌ها و دختر مورد علاقه آن پسر، سبب شده پسر مذکور برای انتقام‌جویی، دختر را با نقشه قبلی و با کمک رفیقش که با این دختر طرح دوستی ریخته، از تهران به سیرجان بکشاند و او را مورد ضرب‌و‌شتم شدید قرار دهد. این حادثه در خانه باغی در این شهر رخ داده است.

دادستان: با عاملان این حادثه قاطعانه برخورد می‌شود

در همین حال دادستان عمومی و انقلاب شهرستان سیرجان از دستگیری دو نفر از عوامل آزار و اذیت یک دختر جوان در سیرجان که فیلم آن در فضای مجازی منتشر شده است، خبر داد.

شکنجه واقعی فرجام دوستی مجازی +عکس

“محسن نیکورز” گفت: با دستور رئیس کل دادگستری استان کرمان پرونده آزار و اذیت دختر جوان در سیرجان به صورت ویژه و خارج از نوبت رسیدگی می‌شود و دستگاه قضایی با عاملان این حادثه قاطعانه برخورد می‌کند.

وی با اشاره به این که اکنون متهم اصلی (ضارب) با صدور قرار بازداشت از سوی معاون دادستان (قاضی ویژه رسیدگی به جرایم سایبری) روانه زندان شده، اظهار کرد: در این زمینه شخصی هم که اقدام به فیلم برداری کرده بود شناسایی و به همراه ضارب اصلی دستگیر شده است.
نیکورز افزود: در پی رصد فضای مجازی توسط کارگروه رصد امور فضای سایبری در دادسرای سیرجان، در تاریخ ۱۳۹۷.۱۰.۱۴ کلیپی مشاهده شد که در آن پسری به حبس دختری در یک خانه باغ و ضرب و جرح و آزار و اذیت وی اقدام کرده و کلیپ ضبط شده را در استوری اینستاگرام خودش به اشتراک گذاشته است. وی تصریح کرد: بلافاصله با رئیس پلیس آگاهی شهرستان هماهنگی لازم انجام و متهم در مخفیگاهش شناسایی و ادله دیجیتال وی نیز توقیف شد.

شکنجه واقعی فرجام دوستی مجازی +عکس

به گزارش خراسان، پس از سه ساعت از انتشار این فیلم، ماموران پلیس آگاهی این دو پسر جوان و عاملان انتشار این فیلم حاشیه ساز در فضای مجازی را دستگیر کردند.

در همین حال سرهنگ ایران نژاد فرمانده انتظامی سیرجان گفت::این دو نفر، فحاشی این دختر به آن‌ها در فضای مجازی را علت این عمل مذبوحانه خود اعلام کردند.

بحث کاربران درباره فیلترینگ و سهم قربانی در بروز این ماجرا
در همین حال انتشار این فیلم در فضای مجازی و بین کاربران مختلف هم واکنش‌های گسترده‌ای را در پی داشت. کاربری با اشاره به عاقبت دوستی‌های این گونه نوشت: عاقبت عشق‌های مجازی؛ دختره به پسره تو مجازی فحش داده، پسره از تهران دختره رو کشونده سیرجان، بعد بُرده تو بیابون شکنجش داده…

کاربر دیگری از زاویه ضرورت فیلتر اینستاگرام به این موضوع پرداخته و نوشته: «.. یافتن بی‌دردسر فیلم‌های پورن، تغییر گسترده سبک زندگی و امروز هم فیلم ضرب و شتم یک دختر در سیرجان، همه این‌ها نشان می‌دهد که وضعیت جرایم اینستاگرامی به شکل اسفباری در حال رشد است و وزیر جوان هم ..».

اما کاربری در مخالفت بااین نظر در پستی در توئیتر نوشته: «هر روز صد‌ها عکس، مطلب و ویدئوی جالب و شادی‌آفرین در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود، امروز یک ویدئوی خشن از سیرجان منتشر شد. حالا توئیت می‌کنند: نتیجه فضای مجازی! نتیجه فضای مجازی دستگیری فوری افراد متخلف بود. سیرجان بهانه فیلترینگ نمی‌شود.»

بخشی از کاربران نیز به نقش قربانی در فراهم کردن زمینه این جرم پرداختند و کاربری نوشت: «همه دارن اون پسر بیشعورِحیوان صفت رو تقبیح می‌کنن. ولی یکی نیست که علاوه بر اون پسر پست فطرت، خانواده دختر رو تقبیح کنه، این چه سبک زندگیه که دختر ۱۸-۱۷ ساله می‌تونه خیلی راحت با اختیار خودش از تهران بره سیرجان و این بلا سرش بیاد؟»، اما کاربری در مخالفت با این نظر نوشته: «تاسف آور‌ترین قسمت کلیپ ضرب و شتم دختر در سیرجان رو در کامنت‌ها و تحلیل‌ها دیدم. مگه دختره صاحب نداشته تنها رفته؟ چقد سخته که تحمل بار و تقصیر آسیب و نا امنی فقط رو دوش خود قربانی باشه.»

در این میان یک اتفاق عجیب قابل تامل و بررسی به لحاظ جامعه شناختی این است که پس از انتشار این فیلم به سرعت فالوئر‌های صفحه این پسر سیرجانی افزایش یافت و حتی صفحاتی به اسم وی ایجاد و سعی در جذب فالوئر کردند. کاربری نوشت: «.. کل ماجرای سیرجان به کنار، هجوم مردم همیشه در صحنه برای دنبال کردن صفحه اینستاگرام ضارب را کجای دل مان بگذاریم؟ افزایش فالوئر از حدود هفت هزار نفر تا قبل از ۱۲ ظهر به حدود ۱۷ هزار دنبال‌کننده تا ساعت ۱۶! واقعا شما ۱۰هزار نفر دنبال چه می‌گردید؟ صفحه ضارب که باز است نیازی به دنبال کردن ندارد. جهان سوم جایی است که یک دختر رو آزار و اذیت کنی و آخرش فالوئرات چند برابر می‌شه»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *