سه شنبه , 9 ام آذر ماه سال 1400 ساعت 4:01 بعد از ظهر به وقت تهران

قیمت خانه در منطقه ۵ تهران ۲ برابر شد!

گزارش دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی درباره تحولات بازار مسکن شهر تهران در شهریور ماه امسال نشان می‌دهد که تعداد معاملات واحد‌های مسکونی آپارتمانی شهر تهران در شهریور ماه ۱۰ هزار و ۵۳۷ واحد بود که نسبت به مردادماه سال جاری (با انجام ۱۳ هزار و ۱۲۰ فقره معامله)، ۱۹.۷ درصد و نسبت به شهریورماه سال گذشته (با امضای ۱۵ هزار و ۷۵۱ فقره معامله) ۳۳.۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

http://static1.baeghtesad.com/thumbnail/cGKDWZ0y5a0Y/WGagCvUcBtofU_ezquEZEMun7KQOs-2nZKLbrhB0H3sfDCk7_umw--hohzpJVIMnZ07QapxrAEi7eqi5B8AXsEIKVQR2Smsqa1JfuNyarR140j-Spk5ptg,,/%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87+5+%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86.jpg

همچنین این گزارش می‌افزاید: از میان مناطق ۲۲ گانه تهران منطقه ۵ با هزار و ۴۷۵ فقره معامله معادل ۱۶.۵ درصد بیشترین تعداد معاملات و منطقه ۱۹ با ۴۸ فقره معامله معادل ۰.۵ درصد معاملات مسکن شهر تهران کمترین تعداد معاملات واحد‌های مسکونی را به خود اختصاص داده است.

همچنین براساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع واحد مسکونی در ماه گذشته (شهریور ۹۷) ۸ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان بود که نسبت به مردادماه امسال (با دارا بودن میانگین قیمتی ۷ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان در هر متر مربع) ۹.۳ درصد و نسبت به شهریور سال گذشته (با دارا بودن میانگین قیمتی متری ۴ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان) ۷۳.۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

گران‌ترین منطقه تهران منطقه یک با میانگین هر متر واحد مسکونی ۱۷ میلیون و ۷۷۰ هزار تومان و ارزان‌ترین منطقه در پایتخت، منطقه ۱۸ با متوسط هر متر واحد مسکونی سه میلیون و ۴۷۰ هزار تومان اعلام شده است.

بیشترین رشد قیمت متوسط هر متر واحد مسکونی در شهریور ماه امسال نسبت به شهریور ۹۶ به منطقه ۵ پایتخت به میزان ۹۳.۵ درصد بوده که به این معناست که متوسط قیمت مسکن در این منطقه نسبت به سال گذشته تقریبا رشد دو برابری داشته است.

این گزارش می‌افزاید: توزیع قیمتی واحد‌های مسکونی معامله شده در ماه گذشته براساس سن بنا، نشان می‌دهد که واحد‌های با سن کمتر از ۵ سال بیشترین قیمت را به خود اختصاص دادند که متوسط قیمت این واحد‌ها ۹ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان در هر مترمربع است.

همچنین آپارتمان‌های با عمر بین ۱۶ تا ۲۰ سال ساخت و با متوسط قیمت ۷ میلیون و ۲۹۰ هزار تومان در هر متر، کمترین قیمت واحد مسکونی از نظر سن بنا در ماه گذشته به حساب می‌آید. ضمن اینکه واحد‌های زیر ۵ سال بیشترین سهم خرید و فروش و معادل ۳۹ درصد معاملات مسکن شهریور را به خود اختصاص دادند، ولی واحد‌های بالای ۲۰ سال ساخت با اختصاص ۱۲.۶ درصد معاملات به خود، کمترین سهم از خرید و فروش مسکن در ششمین ماه سال جاری به حساب می‌آید.

بررسی توزیع فراوانی تعداد معاملات مسکن بر حسب قیمت هر متر مربع در این ماه نشان می‌دهد بیشترین سهم معاملات در شهریور ماه به واحد‌های مسکونی بالای ۱۲ میلیون تومان در هر متر و با کسب ۱۸.۵ درصد معاملات اختصاص دارد. کمترین آن نیز به واحد‌های زیر دو میلیون تومان در هر متر و با کسب ۰.۶ درصد معاملات تعلق داشته است./مهر

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *