جمعه , ۲۶ ام شهریور ماه سال ۱۴۰۰ ساعت ۷:۲۵ قبل از ظهر به وقت تهران

خودکشی سیاسی احمدی‌ نژاد

یکی از خبرگزاری های معتبر فرانسه به بررسی اوضاع ۶ نماینده ای که احتمال رئیس جمهر شدنشان زیاد است، پرداخته است.

http://cdn.iranjib.ir/images/gkgevmrozgkvy66niz3.jpg
خودکشی سیاسی احمدی‌ نژاد

به گزارش نامه نیوز،خبرگزاری فرانسه در گزارشی به بررسی و معرفی شناخته شده ترین نامزدهای ثبت نام کننده در انتخابات ریاست جمهوری ایران پرداخت هاست.

خبرگزاری فرانسه در ابتدای گزارش خود می نویسد: نام نویسی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران که قرار است ۱۹ ماه می آینده (۲۹ اردیبهشت) برگزار شود با ثبت نام بیش از یک هزار و ۶۰۰ نفر شنبه گذشته به پایان رسید.

انتظار می رود از این تعداد ثبت نام کننده تنها ۶ نفر از سوی شورای نگهبان ایران برای شرکت در انتخابات تایید صلاحیت شوند. بیش از ۱۳۰ زن نیز با وجود اینکه هیچ گاه اجازه حضور در این رقابت ها را پیدا نخواهند کرد درانتخابات ثبت نام کردند.

انتخابات های ایران همواره سرشار از شگفتی بوده است، خبرگزاری فرانسه در ادامه این گزارش به بررسی آنچه اصلی ترین گزینه هایی که در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند پرداخت.

رئیس جمهور حسن روحانی

هر رئیس جمهوری در ایران از سال ۱۹۸۰ دو دوره متوالی در قدرت حضور داشته است و روحانی برای کسب همراهی میانه روها و اصلاح طلبان هرکاری کرده است. از جمله باثبات کردن وضعیت اقتصادی و امضای توافق نامه هسته ای تاریخی با قدرت های جهانی که به برداشته شدن بسیاری از تحریم ها منجر شد و وعده تعامل با جامعه بین المللی.

اما بسیاری از ایرانیان بر این باور هستند که وعده های داده شده در نتیجه توافق هسته ای محقق نشده است. این در حالی است که اصولگرایان خواستار تقابل روحانی با با تحریم های جدید دولت دونالد ترامپ در آمریکا شده اند. روحانی عنوان کرده است که در مسائل بسیاری بهبود ایجاد شده است اما زمان بیشتری برای بهبود وضعیت اقتصادی نیاز دارد.

ابراهیم رئیسی و عواقب شکست در انتخابات

ابراهیم رئیسی، قاضی و روحانی ۵۶ ساله تولیت آستان قدس رضوی در مشهد است. رئیسی تجربه کمی در عرصه سیاست دارد اما چندین دهه در قوه قضاییه ایران و سمت های پشت پرده حضور داشته است. سمت هایی چون دادستان کل کشور.

خبرگزاری فرانسه در ادامه با مطرح کردن ادعاها و گمانه زنی هایی درباره علت کاندیداتوری ابراهیم رئیسی در این انتخابات می نویسد: شکست خودرن رئیسی در این انتخابات می تواند به جایگاه وی خدشه وارد کند. اکنون وی خود را نماینده فقرا در دوران رکودی اقتصادی معرفی کرده است.

محمود احمدی نژاد، کاندیداتوری به رغم توصیه رهبر ایران

رئیس جمهور تندرو سابق ایران در سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۳ که با ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری همه را شوکه کرد. این ثبت نام علی رغم توصیه رهبر ایران که به احمدی نژاد گفته بودند حضور وی در انتخابات کشور را دو قطبی خواهد کرد صورت گرفت. اصولگرایان بر این باور هستند که ثبت نام احمدی نژاد در انتخابات خودکشی سیاسی بود. اما تحلیلگران بر این باور هستند که احمدی نژآد ۶۱ ساله به اسانی به دنبال تحت فشار قرار دادن شورای نگهبان قانون اساسی برای تاییدصلاحیت متحدش حمید بقایی در این انتخابات است.

یارانه نقدی احمدی نژاد و رفتارها و مواضعی که مطرح می کند وی را فردی قدرتمند در میان افراد تنگدست در ایران کرده است. مواضع احمدی نژاد در قبال غرب و سوء مدیریت اقتصادی وی ایران را به سمت نابودی برد. بسیاری از ایرانیان به طنز این موضوع را مطرح می کنند که آنها نسخه ایرانی دونالد ترامپ را تجربه کرده اند.

حمید بقایی، نامزد مستقل و سرباز ایران!

بقایی کسی است که پس از توصیه رهبر ایران به احمدی نژاد برای عدم حضور در انتخابات به عنوان نماینده وی در این انتخابات به شمار می رفت.

بقایی ۴۸ ساله معاون امور اجرایی و رئیس بخش گردشگری در دوران دولت های احمدی نژاد بود. وی به دلایلی که هیچ گاه علنی نشد سال ۲۰۱۵به مدت ۷ ماه در زندان انفرادی به سر می برد.بقایی اعلام کرده است که به عنوان یک نامزد مستقل در این انتخابات حضور دارد و خود را سرباز ایران خواند.

محمدباقر قالیباف، انتخاباتی تحت تاثیر املاک نجومی

گمانه زنی های بسیاری مبنی بر اینکه شهردار ۵۵ ساله تهران امسال در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نخواهد کرد وجود داشت اما در نهایت وی روز شنبه برای سومین بار در این انتخابات ثبت نام کرد.

قالیباف به عنوان فرمانده سابق جنگ، فرمانده سابق پلیس یک اصولگرای سرسخت است. وی در انتخابات پیشین در مقابل روحانی قرار گرفت و شکست خورد. بسیاری بر این باور هستند که کمپین انتخاباتی قالیباف تحت تاثیر فساد املاک نجومی در شهرداری تهران ضربه خواهد دید اما وی فرد با تجربه ای است و حامیان قدرتمندی دارد. وی وعده داده است که ۵ میلیون شغل ایجاد کند و درآمد کشور را به ۲ برابر افزایش دهد.

اسحاق جهانگیری، نامزد پوششی و انتظار برای انتخابات ۱۴۰۰

معاون اول و فرد مورد اعتماد حسن روحانی ورود تعجب آمیزی به رقابت های انتخاباتی ایران در ثانیه های آخر داشت. این گمانه زنی مطرح می شود که وی به عنوان نامزد پوششی برای اعتدال گرایان و اصلاح طلبان در صورت رد صلاحیت روحانی از سوی شورای نگهبان در انتخابات ثبت نام کرده است. جهانگیری، اصلاح طلب ۶۰ ساله به دنبال ارتقای رزومه خود تا انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۱ (۱۴۰۰) است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *