چهارشنبه , ۲۳ ام خرداد ماه سال ۱۴۰۳ ساعت ۷:۲۲ بعد از ظهر به وقت تهران

جوانان عاشق ‌پیشه ۴۵ ساله در قاب تلویزیون!

آرش مجیدی و الیکا عبدالرزاقی در سریال «سرباز»، انتخاب نامناسبی برای زوج «یلدا» و «یحیی» هستند.

پیش‌نویس خودکار

بعضی ستارگان سینما که یک یا دو دهه قبل، در نقش جوانان دم‌بخت و عاشق‌پیشه روی پرده سینما دیده می‌شدند، همچنان به واسطه ستاره بودن، پرفروش بودن یا محبوبیت، نقش جوانان عاشق را ایفا می‌کنند و نقش‌هایی به آن‌ها سپرده می‌شود که با سن و سال واقعی آنان تناسبی ندارد. به تازگی این معضل، از سینما به مدیوم نمایش خانگی و اکنون تلویزیون هم رسیده و شاهد زوج‌هایی هستیم که چهره و سن واقعی‌شان با نقشی که بازی می‌کنند هماهنگی ندارد و باورپذیر نیستند.

 

 

از «دل» تا «سرباز»

تعداد بازیگران بااستعداد و خوب در سینمای ایران، تئاتر یا تلویزیون، آن‌قدر کم نیست که سینماگران یا تهیه‌کنندگان ناچار باشند نقش جوان عاشق قصه‌ها را به بازیگرانی که دهه ۴۰ زندگی خود را سپری می‌کنند بسپارند و راه دیگری نداشته باشند. یکی از تازه‌ترین نمونه‌های این زوج‌ها، مربوط به سریال «دل» و زوج پرماجرای «آرش» و «رستا» است. حامد بهداد در نقش «آرش»، ۴۶ سال سن دارد و ساره بیات در نقش «رستا»، ۴۱ ساله است! مثال دیگر این معضل، زوج «یلدا» و «یحیی» در سریال «سرباز» است که این شب‌ها از شبکه سه در حال پخش است. آرش مجیدی که در حقیقت ۴۵ سال دارد، نقش «یحیی» جوانی را که مشغول تحصیل در رشته پزشکی است و به تازگی با دختری ازدواج کرده، بازی می‌کند و الیکا عبدالرزاقی هم در حالی نقش «یلدا» را بازی می‌کند که ۴۰ سال دارد. در سریال می‌بینیم این زوج به تازگی با یکدیگر ازدواج کرده‌اند و در آستانه سر و سامان دادن به زندگی خود برای تشکیل زندگی مشترک هستند.

پیش‌نویس خودکار

انتخاب‌های تکراری و نامناسب

انتخاب چنین بازیگرانی برای نقش زوج‌های جوان، باعث می‌شود مخاطب این زوج‌ها را نپذیرد و تماشاگر تحت‌تأثیر آن‌ها و قصه قرار نگیرد. این موضوع به ویژه در باره آثاری مانند «دل» و «سرباز» که قرار است فضای عاشقانه و رمانتیکی داشته باشد، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. معمولاً در هر اثر تازه‌ای که در سینما و تلویزیون ساخته می‌شود، تعدادی بازیگر جدید و شناخته‌نشده هم دیده می‌شود و به واسطه این آثار، چهره‌های تازه‌ای به سینما و تلویزیون معرفی می‌شوند یا بسیاری از بازیگران هستند که سابقه بازی در تئاتر و استعداد بازیگری دارند اما از آن‌ها در فیلم و سریال‌ها استفاده نمی‌شود و نقشی به آن‌ها پیشنهاد نمی‌شود.
در حالی که می‌توان از بازیگران جوان‌تر و چهره‌های جدیدتر در فیلم‌ و سریال‌ها استفاده کرد، چه لزومی دارد حتماً سراغ چند بازیگر انگشت‌شماری رفت که در اکثر آثار دیده می‌شوند و از لحاظ سن و سال هم با یک نقش تناسب ندارند؟

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *