سه شنبه , ۳۰ ام شهریور ماه سال ۱۴۰۰ ساعت ۵:۳۷ قبل از ظهر به وقت تهران

لحن نامزدها صریح تر شد

رئیسی شمشیر را برای رانت‌خواران از رو بست، مهرعلیزاده وارد تقابل تند توئیتری شد، زاکانی برنامه های خود را برتر از دیگر نامزدها دانست و…

لحن نامزدها صریح تر شد

شمارش معکوس ۲۰ روزه برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم آغاز شده است و نامزدها و همراهان آن‌ها از هر فرصتی برای اعلام و ارائه برنامه‌های خود استفاده می‌کنند. به سیاق ادوار گذشته و به منظور بهره‌گیری همه نامزدها از حضور در رسانه ملی برنامه‌های مناظرات هم تهیه و اعلام شده است. البته شرایط کرونایی زمینه‌ساز کوچ تبلیغات انتخاباتی نامزدها به فضای رسانه به ویژه  فضای مجازی و صدا و سیما شده است. طبق جدول قرعه‌کشی شده برنامه‌های نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، هر کاندیدا از روز دوشنبه می‌تواند دو مستند از خود با مدت زمان ۳۰ دقیقه برای پخش آماده کند. همچنین پس از کش‌وقوس‌ها در انتخاب مجری مناظرات سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، بالاخره سیداحسان قاضی‌زاده هاشمی عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات از انتخاب مرتضی حیدری به عنوان مجری مناظره‌های انتخاباتی خبر داد. اما همزمان با این که خبر نامه رئیس جمهور، به شورای نگهبان در روز چهارشنبه درباره چگونگی اعمال نظر و بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری منتشر شد، تیغ انتقادات وکنایه های نامزدها  درباره موضوعات مختلف و همچنین دیگر رقبای خود تندتر و صریح تر شده است:

زاکانی : برنامه های خود را برتر می دانم
علیرضا زاکانی روز گذشته در نشست خبری گفت: دولت من، دولت ژنرال های خسته یا غلامان حلقه به گوش نیست و دولت جوانان فرهیخته است. او در بخش دیگری از صحبت‌هایش تأکید کرد که هرکسی شعار بدهد دولت هیچ‌کاره است ، نشانه بی‌کفایتی اوست. زاکانی همچنین گفت: دوران بخور در رو هم برای رانت‌خواران را خاتمه می‌دهیم. دو روز قبل گفتم که دو آپارتمان ۹۵ متری دارم و همسرم هم یک آپارتمان ۷۵ متری در پردیسان دارد که بعدا دختر و دامادم آن جا ساکن خواهند شد. بعد حاشیه درست کردند که دو همسر یکی در تهران و یکی در قم دارم؟ شرم نمی کنند؟ من چه خاری در گلوی آن ها هستم؟ وقتی روی کار بیایم، آن ها را راحت نمی گذارم هر چه خوردند و بردند از گلویشان بیرون می کشم. وی همچنین درباره تحصیل دختر خود در خارج از کشور گفت که او بورسیه بوده و ریالی از بیت المال خرج نکرده است. زاکانی در توئیتی نیز نوشت: برای چهار نامزد دیگر جریان انقلاب، طلب موفقیت می کنم ولی برنامه های خود را برتر و تحول‌گراتر می دانم.
تقابل تند توئیتری مهرعلیزاده
در این بین و درحالی که جریان راست اصلاح طلبی تمایل خود را به همتی نشان می دهد، محسن مهر علیزاده دیگر چهره تایید صلاحیت شده این دور انتخابات، با توئیت های اخیر خود در تلاش است که بتواند حمایت اصلاح طلبان را به دست بیاورد. اودر تازه ترین توئیت جنجالی خود در واکنش به بازدید سید ابراهیم رئیسی از بیمارستان میلاد و گفت وگوی این نامزد با کادر درمان این بیمارستان نوشته است: «عیادت بیمار، تجمع در فضای بسته، نمایش چهره بیمار و مراجعه بی‌مورد به بیمارستان‌ها ممنوع است! با این نمایش‌ها ‎کادر درمان را فرسوده نکنید، اصلاح تعرفه و هزینه درمان پیشکش!» مهرعلیزاده در بخش دیگری از صحبت‌هایش تأکید کرد: کلید رفع مشکلات اقتصادی کشور مسئله توجه جدی به تولید است. ما باید تمام توجه‌مان را روی مسئله تولید و رفع موانع آن بگذاریم. آن چه تولید را قفل کرده، موانع بوروکراتیک است.
رئیسی: می‌دانم ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب چه کسانی رفت
سید ابراهیم رئیسی در اولین برنامه تبلیغاتی خود در رادیو اقتصاد گفت:‌ آقایان برای ارز ۴۲۰۰ تومانی توجیهاتی دارند اما باید دید چه‌اندازه از آن به سفره مردم رفته است؟ این ارز به جیب افراد خاصی رفته که به تعداد انگشت های یک دست یا دو دست و سه دست هستند. البته تعداد آن ها برای من مشخص است. مثلا کسانی که واردکننده نهاده دامی اند، مشخص هستند. در این باره باید اقدام متفاوتی صورت گیرد. او تأکید کرد: به عقیده من دولت دارد پر هزینه اداره می‌شود که باید از هزینه هایش کاسته شود و به عبارت دیگر نرخ تورم باید کاهش یابد. این که باید تورم یک رقمی شود بله، خیلی بایدهای دیگر وجود دارد اما برنامه هایی داریم که این ها امکان پذیر خواهد بود.
جلیلی: مسکن چه ربطی به تحریم دارد؟!
سعید جلیلی نیز در گفت‌وگویی تصویری با عنوان «روایت مسکن» گفت: مهم ترین حقوق شهروندی و وظایف قانونی دولت، تامین مسکن مورد نیاز مردم است. با ساخت مسکن نه تنها نیاز مردم برطرف می‌شود بلکه این صنعت به علت در ارتباط بودن با بیش از ۱۰۰ صنعت دیگر، رابطه مستقیم با بحث اشتغال دارد. او در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد ، وقتی گفته می‌شد که چرا وضعیت بازار مسکن این گونه است، می‌گفتند اثر تحریم است؛ زمین، مصالح تولید داخل و نیروی انسانی دخیل در صنعت مسکن چه ربطی به تحریم دارد؟! هر یک واحد مسکنی که متناسب با نیاز جامعه ساخته نمی‌شود، یعنی یک خانواده امید صاحبخانه شدنش کمتر می‌شود. جلیلی همچنین در رشته توئیتی از طرح «سبد غذایی» دولت خود رونمایی کرد.
رضایی: به بانوان خانه‌دار، حقوق می‌دهم
محسن رضایی هم تأکید کرده که دولت من «دولت اقدام و تحول» است و خانه داری را شغل می‌دانیم و به بانوان خانه‌دار، حقوق خواهیم داد. او تصریح کرده که در دولت ما هیچ تصمیمی بدون پژوهش و مطالعه انجام نخواهد شد و این گونه نیست که مردم را به بورس بیاوریم و بورس راه بیفتد و از جیب مردم مشکلات خود را برطرف و مردم را به حال خود رها کنیم. رضایی معتقد است که یکی از مشکلات اساسی ما در توسعه روابط اقتصادی این است که بسیاری از سفارتخانه‌های ما فاقد رایزن اقتصادی هستند. او قول اصلاح این مسئله را هم داده است.
همتی: سالی ۵ درصد رشد اقتصادی ایجاد می‌کنم
همتی دیگر نامزد ریاست جمهوری نیز گفت: راه ایجاد ثبات در اقتصاد، همان تولید است و برنامه داریم که با رونق تولید حداقل در چهار سال آینده، سالی ۵ درصد رشد اقتصادی را محقق کنیم. او همچنین در برنامه «گفت وگو با دوربین» افزود: جایگاه اقتصادی ایران متناسب با جایگاه ملت ایران نیست؛ اختیاری فراتر از بانک مرکزی نیاز دارم. در چهار سال می‌شود بسیاری از مشکلات اقتصادی را حل کرد مگر این که درگیر بحث سیاسی شویم. همین بحث‌های سیاسی به صورت جدی باعث شده نتوانیم در پیشبرد اقتصادی و افزایش رفاه مردم موفق باشیم. مردم دیگر خسته شده اند، من صدای خاموش مردمی هستم که رای نمی‌دهند اگر مردم به صحنه بیایند مطمئن باشند تحول مهمی در انتخابات رخ خواهد داد.
 قاضی زاده: وقت جراحی‌های بزرگ رسید!
سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نیز در گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم اظهار کرد: تومورهای بزرگ کشور با مُسکّن حل نمی‌شود و امروز وقت جراحی‌های بزرگ رسیده است. ارز ۴۲۰۰ تومانی یک نمونه از غارت اموال مردم است، برخی توانستند خود را به این شاه لوله برسانند و از این رانت استفاده کنند. او در گفت‌وگویی دیگر تصریح کرد که این دولت نسبت به ضربه خوردن مردم بی‌رگ بود و آن ها را بدون حفاظت رها کرد. وی همچنین گفت: به وقتش درباره منابع وام ۵۰۰ میلیون تومانی ازدواج خواهم گفت؛ آن هایی که عجول هستند، قضاوت های خود را انجام دهند فقط امیدوارم بعد از آن شرمنده نشوند.
از گوشه و کنار انتخابات
*  دبیر ستاد انتخابات صداوسیما درباره زمان پخش مناظره‌ها و رقابت‌های فوتبال مقدماتی جام جهانی بیان کرد که تلاش می‌شود ساعت پخش این دو با هم تلاقی نداشته باشد.
*  محمود زمانی قمی عضو ارشد بنیاد باران و استاندار استان مرکزی در دولت حسن روحانی نیز به عنوان رئیس ستاد محسن مهرعلیزاده منصوب شد. همچنین مهرعلیزاده در حکمی حسین معینی را به عنوان مشاور عالی و معاون ستاد مرکزی خود منصوب کرد.
*  فعالان مجازی نزدیک به سعید محمد با انتشار توئیت‌هایی خبر از اتفاقی دادند که جزئیاتی درباره آن ذکر نشده اما باعث جنب و جوش در بدنه حامیان وی شده است. با این که هنوز زمان و جزئیات اتفاق مذکور روشن نشده اما تعدادی از این افراد، تصویر مشترک سعید محمد را در کنار آیت‌ا… رئیسی منتشر کرده و خبر از فصل جدید فعالیت‌های انتخاباتی داده‌اند.
*  نتایج یک افکارسنجی آنلاین در ایرنا نشان می‌دهد:  ۶۴.۲ درصد پاسخ‌گویان، تاثیر مناظره‌های انتخاباتی را در پیروزی داوطلبان «زیاد» می‌دانند. همچنین  ۴۸.۵ درصد اعلام کردند «شبکه‌های اجتماعی» موثرترین راه برای انجام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *