گیاهی ترین SEO Pooyan!
چهارشنبه , ۹ ام مهر ماه سال ۱۳۹۹ ساعت ۸:۴۰ قبل از ظهر به وقت تهران

طلاق پایان عشق خانم پرستار به بیمار؟

زندگی زوج جوان پس از دو سال در یک قدمی‌طلاق قرار گرفت چرا که مرد جوان نمی خواهد همسرش در بیمارستان پرستاری کند.

طلاق پایان عشق خانم پرستار به بیمار؟

سال ۹۵، مهشید بعد از پایان تحصیلات دانشگاهی اش  پرستار بیمارستانی شد و از این که توانسته بود خیلی زود مشغول به کار شود، خوشحال بود.مدتی گذشت و دختر جوان سرگرم کار بود و روز به روز در کارش پیشرفت می کرد تا این که یک روز پسر شیک پوشی که تصادف کرده بود به اورژانس بیمارستان منتقل شد و مهشید برای درمان و انجام کارهای ابتدایی بالای سر پسر جوان که حمید نام دارد، رفت.پسر جوان در زمان عبور از خیابان با یک موتوری تصادف کرده بود و در چند ساعتی که روی تخت بیمارستان بود، مهشید مثل دیگر بیمارها از او مراقبت می کرد تا این که خانواده پسر جوان وارد بیمارستان شدند.
مادر این پسر برای مهشید آشنا بود تا این که زن جوان به سمت مهشید رفت و وقتی با هم صحبت کردند، مشخص شد حمید پسردایی مادر مهشید است.
حمید تحت درمان قرار گرفت و در همان رفت و آمدها نگاه‌های مهشید و حمید به هم گره خورد . دختر جوان عاشق بیمارش شد تا این که حمید در زمان ترخیص از بیمارستان بدون این که کسی متوجه ماجرا شود شماره تلفن اش را به مهشید داد و دوستی آن ها آغاز شد.
مهشید با توجه به این که پسر شیک پوش از بستگانشان است با خیال راحت تری جواب مثبت به حمید داد و تا زمانی که حمید پایش از گچ در بیاید از طریق تلفن با هم در ارتباط بودند و دوستی آن ها هر روز صمیمی‌تر شد تا این که پسر جوان به بیمارستان رفت و گچ پایش را باز کرد.

 

نخستین قرار
مهشید و حمید عصر همان روز قرار یک کافی شاپ با هم گذاشتند و برای نخستین بار همدیگر را ملاقات کردند. در این ملاقات حمید که مدیر یک شرکت خصوصی بود از کار و خانواده‌اش صحبت کرد و در همین قرار ابتدایی پسر جوان به صورت در بسته درباره آینده و ازدواج حرف زد.

 

خواستگاری عاشقانه
دختر و پسر جوان یک سال با هم در ارتباط بودند تا این که حمید به صورت جدی با مهشید صحبت و از او خواستگاری کرد، مهشید شوکه شده بود و از حمید خواست با خانواده اش به خانه شان بیایند و در این باره صحبت کنند که حمید پذیرفت و ماجرای خواستگاری را با خانواده اش مطرح کرد.
خانواده حمید با توجه به شناختی که از مهشید و خانواده اش داشتند، برای مراسم خواستگاری به خانه پرستار جوان رفتند و هر دو خانواده وقتی دیدند دختر و پسر نظرشان درباره این ازدواج مثبت است به این ماجرا نظر مثبت دادند.حمید و مهشید پس از شش ماه با هم ازدواج کردند و این در حالی بود که دختر جوان به کارش در بیمارستان ادامه داد و هیچ مخالفتی از سوی حمید اعلام نشد.

 

مخالفت با کار
مدتی از این ماجرا گذشت تا این که حمید شروع به بهانه گیری کرد و مهشید پی برد که شوهرش به دلیل رفتن او به سرکار بهانه گیری می کند و برای این که مشکلی در زندگی‌شان پیش نیاید با مدیر بیمارستان صحبت کرد و توانست شیفت های شب را از برنامه کاری اش خارج کند.حمید به طور مستقیم مخالفت اش را با سرکار رفتن همسرش بیان نمی‌کرد اما هر چند وقت یک بار شروع به بهانه گیری و غرزدن می کرد تا این که فرزندشان به دنیا آمد.مرد جوان فکر می کرد زنش با تولد فرزندشان دیگر به سرکار نمی رود اما پس از چند ماه مهشید بار دیگر به محل کارش بازگشت وشروع به کار کرد که در این مرحله مخالفت های حمید شدت گرفت و هر روز به خاطر رفتن به سرکار مهشید بهانه گیری و بحث می کرد.این در حالی بود که مهشید از روز نخست در بیمارستان با حمید آشنا شده بود و مرد جوان می دانست همسرش به کارش علاقه دارد و حتی در مراسم خواستگاری هم مخالفت اش را برای کار کردن مهشید اعلام نکرده بود.

 

درخواست طلاق
مهشید در حالی که فرزندش دو ساله شده بود، دیگر نتوانست بهانه گیری و بحث های روزانه اش با همسرش را تحمل کند و برای این که تکلیف اش روشن شود دست پسرش را گرفت و به خانه پدری اش رفت.
خانواده مهشید وقتی متوجه ماجرا شدند، شوکه شدند و باور نمی کردند که در این سال ها حمید با سرکار رفتن دخترشان مشکل داشته و در این مدت به صورت غیرمستقیم اعتراض خودش را نشان داده است و مهشید تا جایی که توانسته با این موضوع کنار آمده است.بزرگان فامیل برای وساطت دست به کار شدند و جلسه ای را با مهشید و حمید گذاشتند و در این جلسه مرد جوان به صورت رسمی اعلام کرد که با کار کردن همسرش در بیمارستان مخالف است و مهشید نیز گفت که از روز اول مرا در لباس پرستاری در بیمارستان دیدی و می دانستی من عاشق کارم هستم و تا قبل از ازدواج درباره مخالفت ات با کار کردن من حرفی نزدی و حالا هم با توجه به پیشرفت و جایگاه کاری ام نمی خواهم بیکار در خانه بنشینم.پا در میانی خانواده ها بی فایده بود و کار به دادگاه کشید و مهشید که از این بهانه گیری ها خسته شده بود به دادگاه خانواده شماره یک تهران رفت و درخواست طلاق داد.در ابتدا زن و مرد جوان به قسمت مشاوره دادگاه معرفی شدند و مهشید گفت: وقتی با حمید آشنا شدم، او می دانست که من پرستار هستم و حتی در مدت یک سال دوستی‌ مان هم حرفی درباره کار نکردن من نزد و حالا بعد از به دنیا آمدن فرزندمان این مخالفت را مطرح کرده است در حالی که من در این مدت برای زندگی و فرزندم، کم نگذاشتم.حمید نیز گفت: من مخالف کار کردن مهشید بودم و فکر می کردم بعد از تولد فرزندمان دیگر به سرکار نرود اما وقتی دیدم فایده‌ای ندارد، اعتراض خودم را مطرح کردم و از حرفی که زدم کوتاه نمی آیم.بنا به این گزارش، زوج جوان بعد از جلسه مشاوره برای صدور حکم نهایی به قاضی دادگاه خانواده معرفی شدند.
تحلیل کارشناس
چالش برخی مردان با شغل همسران
دکتر امان ا…قرایی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه

بررسی ها نشان می دهد شغل زنان به تنهایی عاملی برای افزایش طلاق به شمار نمی رود ولی برخی مردان بعد از ازدواج در مسائل اقتصادی زنان خود دخالت می کنند و فشارهای روانی که به زن تحمیل می شود، وی را مجبور می کند تا طلاق و جدایی را به ادامه زندگی ترجیح دهد. طلاق در قشر متوسط جامعه بیشتر به چشم می خورد و طلاق در اقشار بالا و پایین جامعه کمتر دیده می شود زیرا در اقشار بالا و ثروتمند زنان در رفاه اقتصادی بالایی قرار دارند و چون مرفه هستند طلاق در آن ها کمتر دیده می شود. زنان در قشر پایین جامعه با وجود همه مشکلات مجبور به ادامه زندگی هستند ولی زنان شاغل در قشر متوسط وقتی از سوی همسر خود تحت فشارروانی قرار می گیرند که ترک شغل کنند ترجیح می دهند طلاق بگیرند و زندگی مجردی را انتخاب کنند.مطالعات نشان می دهد برخی مردان خودخواه به دلیل فکر بیماری که دارند مانع از استقلال زنان می شوند و می خواهند شخصیت و استقلال مالی زن را از او بگیرند تا زنان تحت سلطه و اوامر آن ها باشند. این قبیل مردان قصد دارند زنان را به خود وابسته تر کنند تا سلطه گری خود را نشان دهند. از این رو با فشارهای مضاعف و جنگ روانی در خانواده، زن را مجبور به طلاق می کنند در حالی که در زندگی امروزی به خاطر مشکلات اقتصادی با یک حقوق و درآمد برخی خانواده ها اداره نمی شوند و هزینه های شان تامین نخواهد شد. زنان تحصیل کرده و شاغل که در جامعه حضور دارند فرزندان موفق تری تحویل جامعه می‌دهند زیرا آن ها با نوع تربیت شان فرزندانی را پرورش می دهند که میزان درک و فراگیری شان بیشتر است. علاوه بر آن، زنان شاغل از نظر تامین مادی و آینده خانواده و فرزندان امنیت خاطر به نظام خانواده می بخشند. وقتی هم زن و هم مرد در خانواده شاغل باشند و منابع مالی شان را صرف خانواده کنند به طور قطع نظام خانواده از امنیت مالی برخوردار خواهد بود و اگر حادثه ای برای یکی از والدین رخ دهد والد دیگر می تواند بار مالی و هزینه های خانواده را به دوش بگیرد.شغل به زنان شخصیت اجتماعی می بخشد اما متاسفانه به دلیل ضعف فرهنگی برخی مردان این فشار از سوی آن ها به زنان شاغل و کارمند وارد می شود تا این مردان بتوانند قدرت نمایی کنند. زنان شاغل به دلیل دخالت در امور اقتصادی اتفاقا به خوبی می توانند دخل و خرج و هزینه های خانواده را مدیریت کنند و از تجمل گرایی و اسراف بیش از حد در خانواده کاسته می‌شود. این قبیل مردان سلطه جو، خشونت اقتصادی و خشونت روانی توام به همسران خود وارد می کنند در حالی که نمی دانند زنان شاغل نقش بزرگی در اقتصاد خانواده و جامعه دارند و فرزندان موفق تری به جامعه تحویل می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *