جمعه , ۱۷ ام اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۳ بعد از ظهر به وقت تهران

سریعترین راه رفع غبغب

غبغب یا همان چربی زیر گردن و چانه عارضه متداولی است که فرد از داشتن آن خوشحال نیست و معمولا این ناحیه را با یقه، روسری وشال‌گردن پنهان می‌کند.

سریعترین راه رفع غبغب

اگرچه غبغب معمولاً نتیجه اضافه وزن، عوامل ارثی و شُل‌شدگی پوست با افزایش سن است اما انجام حرکات ورزشی مداوم برای تقویت عضله و تغذیه سالم برای کم‌کردن چربی این ناحیه، بی‌تاثیر نیست. البته ناگفته نماند که اگر غبغب نتیجه اضافه وزن باشد، بهترین راه برای محوکردن آن،  ورزش و رژیم غذایی مناسب است. در این مطلب به چند راه ساده خانگی برای رفع آن اشاره می‌کنیم:

چند حرکت ورزشی تقویت ماهیچه ها  و پوست زیرچانه برای کمک به رفع غبغب

 روش اول
سر خود را به عقب خم کنید و به سقف خیره شوید. فک پایین خود را به جلو فشار دهید تا جایی‌که کششی در زیر گلو احساس کنید. این حالت را تا ۱۰ شماره نگه‌دارید، سپس فک و سر خود را به حالت عادی برگردانید.
روش دوم
توپ نرم و کوچکی را زیر چانه‌تان قرار دهید و تا جایی‌که دردی احساس نکنید چانه را روی توپ فشار دهید. سپس توپ را از زیر چانه بردارید و سر را به حالت استراحت برگردانید. این حرکت را روزانه ۲۵ بار تکرار کنید.
روش سوم
سر و گردن را کاملا صاف نگه‌دارید و مستقیم روبه روی خود را نگاه کنید. تاجایی‌که می‌توانید زبان‌تان را از دهان خارج کنید. زبان را به سمت بالا و به طرف بینی خم کنید. بعد از ۱۰ ثانیه زبان را به حالت اولیه برگردانید.
روش چهارم
سرتان را خیلی آهسته به عقب برگردانید و به سقف نگاه کنید. سپس سر را به راست بچرخانید. چانه خود را به سمت جلو متمایل کنید. این حالت را برای ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید و بعد رها کنید. این حرکت را  برای سمت چپ نیز تکرار کنید.
روش پنجم
سر را به عقب برگردانید و به سقف نگاه کنید. لب‌های خود را جمع کنید تا بخش زیر چانه کشیده شود. لب‌ها و سپس سر را به حالت اول برگردانید.
روش ششم
سر را به عقب برگردانید و به سقف نگاه کنید. زبان‌تان را به سقف دهان بچسبانید. این حالت را ۵ تا ۱۰ ثانیه نگه دارید و رها کنید.
  چند توصیه غذایی برای کمک به رفع غبغب
* روزانه مواد غذایی حاوی ویتامین E  که حالت کش سانی و انعطاف‌پذیری پوست را حفظ می‌کند، مصرف کنید مثل برنج قهوه‌ای، محصولات لبنی، چاودار، جو، ذرت شیرین، لوبیا، سیب، آجیل‌ها، جگر، سویا و… .
*روزانه سه وعده سبزیجات و میوه‌جات مصرف و غلات تصفیه شده را جایگزین غلات کامل کنید.
*از مصرف مواد غذایی فراوری‌ و سرخ‌شده خودداری کنید. از روغن‌های سالم مثل روغن زیتون استفاده کنید.
*به اندازه کافی آب بنوشید، آب نه تنها به کیفیت پوست کمک می‌کند بلکه سرعت سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد.
* از پروتئین‌های کم‌چرب مثل مرغ و ماهی استفاده کنید.
*لبنیات کم‌چرب و مواد قندی کمتر مصرف کنید.
منبع: healthline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *