امروز جمعه ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ ساعت 2:35 ب.ظ

۴ سرنوشت عبرت آموز از دزدان پایتخت

کد خبر: 311418

دزدان پایتخت هرکدام سرنوشت های متفاوتی دارند و داستان هایشان شنیدنی و عبرت آموز است.

پیش‌نویس خودکار

بیشتر دزدان اعتیاد را عامل کج راهه رفتنشان می‌دانند و انگیزه شان از سرقت ها را تهیه پول برای هزینه مواد افیونی دانسته اند.
شامگاه دوشنبه ۳۰ دی امسال، ماموران کلانتری تهرانسر از درگیری یک جوان با چند مرد مطلع شدند و خیلی زود تیمی از ماموران گشت کلانتری برای بررسی موضوع به محل اعزام شد.
ماموران با حضور در محل اطلاع پیدا کردند چند مرد که از دوستان و همکاران پسر جوانی به نام فرهاد بودند، با پرداخت پول منتظر صفر شدن جریمه های خودروهایشان بودند اما با گذشت مدتی، این اقدام صورت نگرفته است و به همین دلیل با هم درگیر شده‌اند.تیم پلیسی در ادامه تحقیقات پی بردند این جوان ابتدا برای جلب اعتماد طعمه هایش با پرداخت چند قبض جریمه خودرو، اعتماد آن ها را جلب کرده است و طعمه ها با این تصور که وی توانسته با دریافت پول کمتری جریمه خودروها را صفر کند، برای وی مشتری پیدا کرده اند.
دیگر سوژه ها که با پرداخت نصف پول جریمه هایشان به پسر جوان، در انتظار صفر شدن جریمه هایشان بودند با گذشت حدود یک سال وقتی این اقدام صورت نمی گیرد، با وی قرار ملاقاتی برای حل این مشکل می‌گذارند که بین آن ها درگیری رخ می دهد.
قمپزدر کردن
فرهاد ۳۰ ساله که یک جوان تحصیل کرده است، ادعا می کند قصد کلاهبرداری نداشته و تنها به خاطر قمپز در کردن، کارش به این جا کشیده است.
سابقه داری؟
نه.
شغل؟
در یک شرکت خصوصی کار می کردم.
به چه جرمی دستگیر شدی؟
باور کنید من قصد کلاهبرداری یا خلافکاری نداشتم. الان به جرم کلاهبرداری به بهانه صفر کردن جریمه خودروها دستگیر شدم البته خودم با پلیس تماس گرفتم.
اصل ماجرا چیست؟
یک روز با همکاران در محل کار نشسته بودیم و صحبت می کردیم که یک دفعه برای خودنمایی، من از خودم قمپز در کردم و گفتم برای پرداخت جریمه آشنا دارم و می توانم خلافی شان را صفر کنم، بعد از یک هفته از شانس بد من، موتور سرپرست شرکت را پلیس توقیف کرد و مدارکش را تحویل من داد تا کار صفر کردن خلافی را انجام دهم. چون حرف زده بودم و نمی‌خواستم شرمنده باشم و قمپز در کردنم لو برود از جیب خودم جریمه را پرداخت کردم و گفتم که خلافی تان صفر شده است که این ماجرا در شرکت پخش شد و از فردا پولی بود که به حسابم می ریختند و می خواستند جریمه هایشان را صفر کنم.
برای سرپرست شرکت چقدر خرج کردی؟
۵۰۰ هزار تومان جریمه داشت که همه را از جیب خودم پرداخت کردم.
چقدر پول به حسابت واریز شد؟
متفاوت بود، از ۵۰۰ هزار تومان تا شش میلیون تومان پول به حسابم واریز شده بود.
شش میلیون تومان؟!
بله، ۱۳ میلیون جریمه داشت که شش میلیون به حسابم ریخت تا جریمه هایش را صفر کنم.
با پول ها چه کردی؟
باور کنید با پول هایی که به حسابم واریز شده بود چند جریمه را صفر کردم، حتی جریمه ۱۳ میلیونی را با پول هایی که به دست آوردم پرداخت کردم و این روند باعث اعتماد بیشتر آن ها شده بود که در مجموع ۱۶ میلیون تومان به حسابم آمد و برای این که پول ها را برگردانم حتی خودروی خودم را هم فروختم.
پس چرا دستگیر شدی؟
چون نمی خواستم ماجرای قمپز در کردنم لو برود، ادعا کردم دوستم که جریمه ها را صفر می کرد، دستگیر شده است و مدتی آن ها را منتظر گذاشتم تا این که با آن ها قرار گذاشتم تا پول هایشان را بازگردانم که آن ها گفتند چرا جریمه دیگران را صفر کردی، برای ما هم باید انجام بدهی و سر این موضوع با هم بحث کردیم که خودم با پلیس تماس گرفتم.
حرف آخر؟
من کلاهبرداری و جعل نکردم و به خاطر یک قمپز در کردن پایم به این جا کشیده شد و در حال بازگرداندن پول های شاکیان پرونده ام بودم که دستگیر شدم.

دزد دریچه های فاضلاب
چندی قبل با توجه به انتشار فیلم صحنه سرقت دریچه های فاضلاب در تهران و مشکلاتی که برای مردم در شهر پیش آمده بود، تیمی از ماموران کلانتری برای دستگیری عامل این سرقت ها وارد عمل شدند.
ماموران در ابتدا با توجه به فیلم صحنه سرقت، اطلاع یافتند مرد جوانی با خودروی پراید هاچ‌بک سفید رنگ دست به سرقت دریچه های فاضلاب خیابان های خلوت می زند که در همین راستا شماره پلاک خودروی سارق جوان در اختیار ماموران قرار گرفت.
تجسس های پلیسی ادامه داشت تا این که ماموران پراید سفید رنگی با همان شماره پلاک ثبت شده در دوربین مداربسته را مشاهده و اقدام به توقیف خودرو کردند.راننده پراید که مرد جوانی بود، وقتی در برابر ماموران قرار گرفت، گفت: باور کنید من با خودرویم خلاف نکردم و نمی دانم این مشکل چرا برای من پیش آمده و از سوی چند کلانتری دیگر خودرویم توقیف شده و حتی جریمه های زیادی برای خودرویم ثبت شده و این در حالی است که من هیچ کار خلافی نکرده ام.ماموران در ادامه با تحقیقات فنی و پلیسی اطلاع یافتند سارق اصلی با تغییر در شماره پلاک خودرویش، مسیر تحقیقات پلیس را به سمت مرد بی‌گناهی که صاحب این پراید است، تغییر داده است.
تیم پلیسی در ادامه تجسس ها متوجه شدند سارق با چسباندن یک کاغذ سفید رنگ روی شماره پلاک خودرویش، عدد ۲ را به عدد یک تبدیل کرده و همین باعث شده مسیر تحقیقات به سمت مرد بی گناه کشیده شود.همین سرنخ کافی بود تا ماموران با در اختیار داشتن شماره پلاک خودروی سارق جوان، تحقیقات را آغاز کنند تا این که در شامگاه دوشنبه ۳۰ دی ماه، دزد جوان سوار بر خودرویش شناسایی و در یک عملیات غافل گیرانه دستگیر شد.
متهم پس از دستگیری با توجه به مدارک پلیسی به سرقت هایش اعتراف کرد و مالخر این دریچه های آب و فاضلاب را نیز لو داد. در یک عملیات پلیسی، خریدار اموال سرقتی نیز دستگیر شد.

گفت وگو با مرد شیشه ای
میثم ۳۶ ساله که اعتیاد به مواد مخدر شیشه دارد، می گوید اعتیادش باعث شده تا دست به سرقت بزند و قصد دارد پس از آزادی کار شرافتمندانه ای انجام دهد.
سابقه داری؟
نه.
اعتیاد داری؟
بله، از یک سال و نیم قبل به مواد مخدر شیشه اعتیاد پیدا کردم.
الان به چه جرمی دستگیر شدی؟
سرقت دریچه های آب و فاضلاب.
چطور به فکر دزدی افتادی؟
من ضایعات می فروختم که پیشنهاد دادند دریچه های چدنی آب و فاضلاب را برایشان بیاورم، من هم تصمیم به این کار گرفتم.
هر دریچه را به چه قیمتی می فروختی؟
۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان.
چند سرقت انجام دادی؟
۵۰ سرقت که همه پول هایش را هزینه اعتیادم کردم.
چطور معتاد شدی؟
از طریق دوستانم .
یعنی خودت نمی خواستی؟
آدم تا خودش نخواهد کاری نمی کند و دوست تنها یک واسطه است.
چطور به فکر تغییر پلاک افتادی؟
به ذهنم رسید.
فکر نمی کردی دستگیر شوی؟
می دانستم دستگیر می شوم ولی به خاطر اعتیادم انجام دادم.

دزد شب روی بیمارستان ها
چندی قبل ماموران کلانتری ۱۴۸ انقلاب از ماجرای سرقت از بیماران چند بیمارستان باخبر و تیمی از ماموران تجسس کلانتری برای دستگیری عامل این دزدی ها وارد عمل شدند.ماموران در گام نخست به سراغ دوربین های مداربسته رفتند و خیلی زود تصویر این سارق جوان که در گذشته نیز به همین شیوه دست به دزدی زده بود، به دست آمد.همین کافی بود تا ماموران با اقدامات فنی و پلیسی، مخفیگاه این سارق را شناسایی کنند. در آخرین روز دی ماه، در یک عملیات غافل گیرانه سارق سابقه دار که سعید نام دارد، دستگیر شد.
گفت وگو با سارق سابقه دار
سعید ۳۰ ساله که چهار ماه قبل از زندان آزاد شده، از همان روزهای نخست، بار دیگر سرقت هایش را آغاز کرده و در این مدت ۳۰سرقت انجام داده است.
سابقه داری؟
بله، یک بار به خاطر سرقت از بیمارستان دستگیر و چهار ماه قبل نیز آزاد شدم.
چرا دوباره شروع به دزدی کردی؟
به دلیل بیکاری و اعتیاد به مواد مخدر.
چه مدت است مواد مصرف می کنی؟
هشت سال.
شیوه و شگرد؟
شب ها به بهانه دیدن بیمار وارد بیمارستان می‌شدم و وقتی بیماران در خواب بودند یا حواسشان به وسایلشان نبود، دست به سرقت گوشی موبایل و کیف پول هایشان می زدم.
هر گوشی را به چه قیمت می فروختی؟
۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان.
آزاد شوی چه کار می کنی؟
به شهر خودمان می روم و کار می کنم.
چه تضمینی است که دوباره دزدی نکنی؟
دیگر دزدی نمی کنم.
چرا باید سرتان به سنگ بخورد تا دیگر خلاف نکنید؟
خب دیدن دیگران فایده ندارد و حتما باید خودمان تجربه کنیم.
چرا سرکار نمی رفتی؟
کار نبود.
زندان برای شما درس عبرت نمی شود که دوباره دزدی می کنید؟
زندان هم سخت است اما اعتیاد باعث می شود دوباره به سمت خلاف بروم.

سارق شیشه ای
چندی قبل ماموران کلانتری ۱۲۴ قلهک از سرقت لوازم داخل خودرو پژو ۲۰۶ مطلع و تیمی از ماموران برای دستگیری متهم وارد عمل شدند.
ماموران در گام نخست تحقیقات پی بردند سارق که صاحب یک خودروی پژو ۲۰۶ سفید رنگ است، ابتدا برای اجرای نقشه اش پلاک یک خودروی مشابه خودروی خود را سرقت می کند و با نصب آن دست به سرقت لوازم داخل خودرو می زند.
تیم پلیسی با توجه به اطلاعات به دست آمده مشخصات خودروی پژو ۲۰۶ سفید رنگ را در اختیار تیم های گشت کلانتری قرار دادند تا این که در نخستین روز اسفند امسال ماموران در حین گشت زنی به خودروی پژو ۲۰۶ سفید رنگ مشکوک شدند و او را تحت نظر قرار دادند.ردیابی های پلیسی ادامه داشت تا این که سارق جوان پس از توقف خودرویش به سراغ خودروی پژو ۲۰۶ دیگری رفت و قصد سرقت لوازم داخل خودرو را داشت که ماموران وارد عمل شدند و این دزد جوان را در حین سرقت دستگیر کردند.
گفت وگو با دزد تازه کار
حمید ۴۲ ساله که یکی از دزدان تازه کار است، باعث همه این مشکلات و بدبختی های زندگی اش را اعتیاد به مواد مخدر می داند.
به چه جرمی دستگیر شدی؟
سرقت لوازم داخل خودرو.
شیوه و شگرد؟
ابتدا پلاک یک خودروی مشابه خودروی خودم را سرقت می کردم و با نصب آن روی خودرویم، دست به سرقت لوازم داخل آن می زدم.
در خودروها را چطور باز می کردی؟
فقط پژو ۲۰۶ هدف سرقت هایم بود که با شکستن شیشه خودرو، دست به دزدی می زدم.
دزدگیر داشت هم سرقت می کردی؟
بله، تا صدای دزدگیر در می آمد من سرقتم را انجام می‌دادم و به سرعت پا به فرار می گذاشتم.
چند فقره سرقت انجام دادی؟
سه تا.
چرا دزدی؟
اعتیاد به مواد مخدر شیشه دارم و نیاز به پول داشتم.
چه مدت است شیشه ای شدی؟
ابتدا حشیش مصرف می کردم اما حدود یک سال است که شیشه ای شدم.
ازدواج کردی؟
زمانی که ازدواج کردم معتاد نبودم اما در شرف جدایی هستم.
ارزشش را داشت که دزدی کنی؟
اگر می دانستم ارزشش را ندارد، این کار را نمی کردم.
تصمیم به ترک اعتیاد نداری؟
تصمیم گرفتم دیگر مواد مصرف نکنم تا زندگی سالمی داشته باشم.
حرف آخر؟
پشیمانم و امیدوارم آن هایی که هنوز دستگیر نشده اند هم از کارشان پشیمان شوند چون هیچ چیزی ارزش زندان و دستگیر شدن را ندارد.
بنا بر این گزارش، متهمان برای تحقیقات بیشتر در اختیار ماموران پلیس تهران قرار گرفتند.
کاردرمانی چاره پیشگیری از اعتیاد و سرقت
دکتر رضا احمدی روان شناس و استاد دانشگاه

اعتیاد و افرادی که معتاد هستند، آسیب های بی شماری را به خانواده و جامعه خود وارد می کنند. فرد معتاد گناهکار و مجرم به شمار نمی رود بلکه باید به عنوان یک بیمار در اجتماع به وی نگاه کرد اما چرخه اعتیاد به گونه ای است که حوادث تلخ بی شماری را رقم می زند.
افراد معتاد آسیب هایی مثل قتل، خشونت، فساد، سرقت و… را در جامعه رواج می دهند. افراد معتاد به دلیل بیکاری و نداشتن درآمد کافی مرتکب سرقت های خرد و کلان می شوند و برای تامین هزینه های زندگی و خرج مواد خود به سرقت رو می آورند.
نبود سرگرمی، دوستان ناباب و زندگی در محله های جرم خیز، از عواملی است که فرد را ابتدا به سمت اعتیاد می کشاند سپس این افراد به سرقت و دزدی گرایش پیدا می کنند. وقتی یک فرد به پدیده اعتیاد آلوده می شود، چاره ای جز سرقت برای تامین مایحتاج زندگی و مواد مخدر خود ندارد.
البته باید گفت برخی معتادان پس از ترک اعتیاد و بازگشت به زندگی همچنان دست به سرقت می زنند و علت سرقت را اعتیاد بیان می کنند در حالی که این یک بهانه برای این افراد محسوب می شود و راحت ترین کار را برای خود انتخاب می کنند .
یکی از نکات مهم در پیشگیری از گسترش اعتیاد و سرقت های خرد و کلان در جامعه، ایجاد شغل و تعریف کار برای این افراد است که پس از ترک اعتیاد و بازگشت به جامعه باید سرگرمی به عنوان کار برای شان تعریف شود تا علاوه بر کسب درآمد صحیح، بتوانند سالم زندگی کنند.
بنابراین کاردرمانی قدم اول برای کاهش اعتیاد و پیشگیری از سرقت و آسیب های خطرناک دیگر در جامعه است.  به طور قطع تعریف کار برای این افراد چاره اصلی حل مشکلات است تا آن ها هم بهانه ای برای گرایش دوباره به مصرف مواد مخدر و سرقت نداشته باشند.  برخی معتادان که خود را در آخر خط می بینند و هیچ مسئله ای برای شان مهم نیست، مرتکب هر کار غیراخلاقی می شوند. برخی افراد که از شهرهای کوچک به کلان شهرها مهاجرت می کنند و درگیر اعتیاد می شوند باید به شهرهای محل زندگی سابق خود بازگردند و بعد از ترک اعتیاد، در شهر خودشان کاردرمانی برای آن ها تعریف شود. از این رو برای کاهش چرخه سرقت و اعتیاد و روند رو به افزایش اتفاقات هولناک تر، نیاز است کاردرمانی مورد توجه مسئولان مربوط قرار گیرد.

دیگران چه می خوانند؟
پربیننده ترین مطالب

برچسب ها
نظر دهید!
کل نظرات : ۰
در صف بررسی : 0
انتشار یافته : ۰