دوشنبه , ۱۴ ام آذر ماه سال ۱۴۰۱ ساعت ۹:۰۰ قبل از ظهر به وقت تهران

گذشت از قصاص پس از ۱۷سال/شرط اولیای دم:تمام طایفه قاتل از دماوند کوچ کنند

۹فروردین‌ماه سال۷۸ جوان۲۰ساله‌ای به نام کمال که هدف ضربه چاقو قرار گرفته بود، در یکی از بیمارستان‌های پایتخت جان باخت و از همان‌زمان کارآگاهان تحقیقات خود را برای کشف راز قتل شروع کردند.

بررسی‌ها نشان می‌داد که قربانی در خیابان لاله‌زار، روبه‌روی سینما با شخصی درگیر شده و چاقو خورده بود. یکی از شاهدان به پلیس گفت: روز حادثه وقتی برای جداکردن ۲مرد جوان رفتم کمی دیر شده بود.

جوان مجروح پیش از مرگ به من گفت شخصی که با چاقو او را زده مهدی نام دارد و او را می‌شناسد. با این اطلاعات، کارآگاهان راهی محل زندگی کمال (قربانی) شدند تا ردی از مهدی به‌دست آورند. تحقیقات حاکی از آن بود که کمال مدتی قبل برای کار از شهرستان به تهران آمده بود و در خانه‌ای قدیمی در جنوب پایتخت زندگی می‌کرد. کارآگاهان یک روز پس از جنایت، مهدی را شناسایی و او را به اتهام قتل دستگیر کردند. مرد جوان به جنایت اعتراف کرد و گفت:

یک روز پیش از حادثه یکی از دوستانم به نام مجید که در یکی از اتاق‌های خانه قدیمی زندگی می‌کند و همسایه کمال(مقتول) است، دوستش را به خانه دعوت کرده بود. گویا مادر این پسر به مقابل خانه آنها رفته و با داد و فریاد به دوستم مجید گفته بود که چرا پسرش را به خانه مجردی‌شان راه داده است. کمال که شاهد داد و فریادهای مادرنگران بود به دوستم مجید تذکر داد که چرا این پسر را به خانه دعوت کرده و مادرش را نگران کرده است.

همین موضوع آغاز درگیری کمال و دوستم مجید بود. من هم آنجا بودم و از کمال خواستم تا در این خصوص دخالتی نکند که بین ما کدورت پیش آمد. همان روز با کمال هم درگیر شدم اما خاتمه یافت. روز بعد او مرا مقابل سینما در خیابان لاله زار دید که دوباره با هم درگیرشدیم و من با چاقو به او ضربه زدم اما قصد کشتن او را نداشتم.

    قصاص
متهم پس از مدتی در شعبه۱۶۰۲ دادگاه جنایی (سابق) پایتخت محاکمه شد و با شکایت اولیای دم به قصاص محکوم شد. حکم وی پس از تایید به اجرای احکام دادسرای جنایی تهران فرستاده شد تا مقدمات اجرای آن فراهم شود. چندین بار متهم تا پای چوبه دار رفت اما هربار توانست از اولیای دم مهلت بگیرد.

    شرطی برای بخشش
۱۷سال از وقوع جنایت گذشت و متهم که حالا ۳۹ساله است، برای رضایت دست به‌کار شد. از سویی هیأت صلح و سازش اجرای احکام دادسرای جنایی تهران نیز جلساتی در این خصوص تشکیل دادند تا اینکه تلاش‌ها نتیجه داد و پدر مقتول دیروز قاتل پسرش را بدون اینکه حتی ریالی پول دریافت کند بخشید.

حسن ابراهیم‌پور، پدر ۶۵ساله قربانی دیروز به همشهری گفت: من کشاورز هستم و در روستای اویهنگ سنندج زندگی می‌کنم. درآمد آنچنانی ندارم و با اینکه مرگ پسرم کمر همه ما را شکست اما هرچه با خود فکر می‌کنم می‌بینم لذتی که در بخشش است در انتقام نیست. امروز (۲۱فروردین) سالروز ولادت امام محمدباقر(ع) است و من به دلم افتاد که در آستانه چنین روزی قاتل پسرم که این همه سال در زندان مجازات شده ببخشم چراکه شنیدم توبه کرده و از کرده خود پشیمان است.

حتی دیه هم نمی‌خواهم و به‌خاطر رضای خدا به او زندگی می‌بخشم به شرط آنکه پس از آزادی، درست زندگی کند. از طرفی خانواده من در شهرستان دماوند هستند و شرط گذاشتم تا قاتل پسرم و طایفه‌اش از دماوند بروند که آنها هم قبول کرده‌اند.
به گزارش همشهری، با بخشش این پدر، متهم به قتل از قصاص رهایی یافت و به‌زودی آزاد می‌شود.

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *