دوشنبه , ۱۳ ام آذر ماه سال ۱۴۰۲ ساعت ۸:۱۵ بعد از ظهر به وقت تهران

کاسبی ۱۰ هزار میلیاردی دولت از مالیات معاملات بورسی در ۶ ماه نخست امسال

بازار سرمایه در حالی وارد آخرین هفته آبان ماه می شود که هفته قبل را هم نزولی پشت سر گذاشت اما روند معاملات در دو روز انتهایی هفته، امیدهایی را برانگیخته است تا روند فروش حقیقی ها و حقوقی ها در روزهای مثبت پایان یابد و بورس از روند نزولی رهایی یابد. در همین حال قاضی زاده هاشمی نماینده مجلس در توییتی از بررسی عملکرد حقوقی های متخلف با عنوان سنگین اخلال در نظام اقتصادی خبر داد.

کاسبی 10 هزار میلیاردی دولت از مالیات معاملات بورسی در 6 ماه نخست امسال

به گزارش خراسان، قاضی زاده که از سوی خانه ملت پیگیر امور بورس است نوشت: در راستای پیگیری‌هایی که از دستگاه قضایی داشتم، مقرر شد از هفته آینده عملکرد مدیران شرکت‌های حقوقی بازار سرمایه که در موضوع بازارگردانی تعهدات خود را انجام نمی‌دهند با عنوان «اخلال در نظام اقتصادی کشور» بررسی شود.
علاوه بر این، موضوع مالیات ۱۰ هزار میلیاردی دولت از معاملات بورس هم موردتوجه سهامداران در فضای مجازی بود.
طبق اعلام سازمان امور مالیاتی در نیمه نخست امسال حدود ۱۲ هزارو ۹۴۰ میلیارد تومان مالیات بر ثروت دریافت شده است که ۹۹۰۰ میلیارد تومان آن مالیات نقل و انتقال سهام بوده است.
اگرچه بسیاری این درآمد را کاسبی دولت از رونق بورس قلمداد و از آن انتقاد کردند ، البته درآمد دولت از محل فروش سهام شرکت ها و واگذاری صندوق ها در بورس بیشتر از رقم مالیات نیم درصدی بر معاملات بورس بازان بوده و دولت از فروش دارا یکم و پالایشی یکم حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان به جیب زده است.
آغاز بازارگردانی در نمادهای مختلف، تاکید مقامات بورسی بر لزوم نقدشوندگی سهام ( و نه لزوم رشد سهام) از دیگر اخباری است که در فضای بازار سرمایه به چشم می خورد. وضعیت بورس های جهانی نیز در روزهای انتهایی هفته قبل در پی هراس از محدودیت های جدید کرونایی در سراسر جهان، عمدتا منفی بود. موضوعی که بعد از انتشار اخبار امیدوارکننده در خصوص واکسن کرونا، دوباره عامل فشار بر بورس های جهانی شد.

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *