سه شنبه , ۲۵ ام مرداد ماه سال ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۱ قبل از ظهر به وقت تهران

چگونه رابطه مان را با مادر شوهر بهتر کنیم ؟!

این پیشنهاد نیست بلکه یک قانون و قاعده است. تنها راه موثر برای حل مشکلات با خانواده همسر و برقراری ارتباط سالم این است که رابطه شما و همسرتان خوب باشد. مادامی که باهم مشکل دارید نمی توانید با خانواده ها پیوند عاطفی برقرار کنید.

https://pandaland.kz/uploads/FILES/73e/73ec06024fa5cbf82e0a24badf0055af.jpg

هرگز نباید شما یا همسرتان در وضعیتی قرار بگیرید که بین همسر و خانواده یکی را انتخاب کنید. اگر همسرتان را در این شرایط قرار بدهید ارتباط خودتان را با شریک زندگی تان غیرممکن می کنید. به جای اینکار سعی کنید دلیل دلبستگی همسرتان به والدین و خواهرو برادرهایش را درک کنید. اگر می توانید؛ از این ارتباط حمایت کنید.

پیوند خونی میان آنها چیزی نیست که به راحتی گسسته شود حتی اگر آنها از نظر شما دوست داشتنی نباشند.

چطور دل مادرشوهرمان را به دست بیاوریم و رابطه با مادرشوهر را تقویت کنیم؟

به همسرتان غز نزنید
هر شب سر گلایه را با همسرتان باز نکنید و از مادرش بد نگویید. به فکر مظلوم نمایی هم نباشید. این کار به محبوبیت شما نزد همسرتان چیزی نمی افزاید، در مواردی هم ممکن است نتیجه معکوس بدهد.

افکار ناکارآمد را دور بریزید
با در نظر گرفتن سه عنصر صمیمیت، دوست داشتن و تعهد، یک رابطه خوب با مادرشوهرتان برنامه ریزی کنید. فکرهای بد، قدرت تشخیص درست را از شما می گیرد و تصمیم گیری برایتان سخت می شود.
رابطه بر پایه احترام

رابطه تان را بر پایه احترام متقابل برنامه ریزی کنید. منتظر نباشید که او نسبت به شما پیش قدم شود. بزرگ تر و کوچک تری اصل مهم و فراموش نشدنی در این رابطه است. کسی به دیگران احترام می گذارد، شخص محترمی هم هست و کسی که در جست و جوی احترام است، باید آغازگر احترام به دیگران باشد.

هدیه بدهید
برای مادرشوهرتان جملات محبت آمیز بنویسید یا در مناسبت های مختلف به او کارت تبریک بدهید. واژه‌های‌تان را خشک و رسمی انتخاب نکنید و کلمات صمیمانه‌تری به کار ببرید. سالی ۲-۳ مرتبه مثل روز مادر و روز تولدش برای مادر همسرتان هدیه تهیه کنید. قرار نیست این هدیه بسیار گران قیمت باشد اما قطعا باید کیفیت خوبی داشته باشد. بسیاری از مادر شوهرها از این کار لذت می‌برند.

اجازه ندهید همسرتان به مادرش بی‌احترامی کند
همسر شما نباید کوچکترین بی‌احترامی به مادرش کند، حتی اگر تصمیم گرفتید با مادر شوهرتان قطع رابطه کنید. از او تقاضا کنید به مادرش سر بزند و رفتارهای یک فرزند صالح را در قبال مادرش انجام دهد. این موضوع علاوه بر اینکه رضایت خداوند را در پی دارد باعث می‌شود فرزندان شما نیز یاد بگیرند که تحت هر شرایطی باید احترام والدین خود را داشته باشند.

این جملات را هرگز به مادرشوهرتان نگویید

به مادر شوهرتان نگویید :من نظر شما را نخواستم
کاتلین می گوید:«وقتی به عروسم گفتم که بین کار و خانواده اش تعادل ایجاد کند، خیلی خشمگین شد.» شاید توصیه های مادرشوهر به شما حس تحکم بدهد، ولی فرض کنید که او نیتش خوب است و از او تشکر کنید و کار خودتان را بکنید. اگر به تحمیل نظراتش ادامه داد، برای مثال اینطور جواب بدهید:«متشکرم. ولی ما تصمیم گرفتیم نظر پزشک اطفال را پیاده کنیم.» اگر این حرف او را ساکت نکرد، از شوهرتان کمک بگیرید و با هم برای مادرشوهرتان توضیح دهید که رفتارهای او هم شما را آزار می دهد و هم به او می فهماند که بعضی موضوعات اصلاً قابل بحث نیستند.

به مادر شوهرتان نگویید :چرا به پسرت یاد ندادی…
بسیاری از خانم ها مادرشوهرهای خود را مسئول عیوب شوهرانشان می دانند. سارا اعتراف می کند:«من یک بار در میان حرف هایم به او گفتم که کاش به شوهرم مهارت های سازمانی یاد داده بود. او ناراحت شد و به دل گرفت.» دکتر بران می گوید:«چه انتظاری دارید؟ می خواهید مادرشوهرتان گارد نگیرد و ناراحت نشود؟» این موضوع او را هم وارد مسائل شما می کند و همه چیز بدتر می شود و شوهرتان دیگر مسئولیت کارهایش را به عهده نمی گیرد. با آنکه همیشه انداختن تقصیر گردن مادرش راحت تر است، ولی این شما و شوهرتان هستید که باید مسائلتان را حل کنید.

هرگز به مادر شوهرتان نگویید :ما خیلی سرمان شلوغ است و وقتی برای دیدن شما نداریم
سارا می گوید:« مادرشوهرم خیلی بیشتر از ما دوست دارد ما را ببیند و وقتی می گوییم تعهدات و مشغله های دیگری داریم واکنش بدی می دهد.» در این مورد هم باید با شوهرتان هماهنگ شوید و دو نفری با مادرشوهرتان حرف بزنید. با مهربانی به او بگویید که چند وقت یکبار می توانید او را ببینید تا او هم توقعاتش را درست کند و غافلگیر یا ناراحت نشود. یک تاکتیک:«ما خیلی دوست داریم بیاییم شما را ببینیم، ولی برای بچه ها بهتر است که گاهی هم با دوستانمان دیدار کنیم و برای خودمان هم وقت بگذاریم.» اگر او شما را با برنامه ای غافلگیر کرد، بگویید:«این تاریخ ما نمی توانیم بیاییم، ولی دفعه بعد که برنامه مان اجازه داد می توانیم بیاییم.»

انتظارات معقول از عروس:

** مادر شوهر را مثل مادر خود بداند.
** بداند که برخلاف بسیاری از باورهای نادرست و ذهنیت‌های غلط، مادرشوهر از شخصیتی والا برخوردار است و وجودش منبع خیر و برکت است. سعی کند نگرش‌های منفی نسبت به مادرشوهر را از ذهن دور کند.
** از هیچ کوششی برای تکریم منزلت مادرشوهر دریغ نکند. احترام به مادر و پدر همسر از اصول مهم زندگی مشترک است.
** هر قدر در برابر مادرِ همسر خود مهربان و صبور باشید، محبت را در دلِ همسر خود بیشتر می‌کنید.

 

منبع : تبیان

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.