جمعه , ۱۷ ام اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ ساعت ۸:۰۰ قبل از ظهر به وقت تهران

بیوگرافی و عکس های پگاه آهنگرانی بازیگر سینما

پگاه آهنگرانی متولد ۲ ام مرداد ماه سال ۱۳۶۳ در شهر اراک می باشد، وی به جز بازیگری، مستندساز نیز است.

بیوگرافی و عکس های پگاه آهنگرانی بازیگر سینما

مادرش منیژه حکمت و پدرش جمشید آهنگرانی از کارگردانان شناخته شده سینما می باشند.

پگاه آهنگرانی نخستین بار در سن ۶ سالگی در فیلم گربهٔ آوازخوان به کارگردانی کامبوزیا پرتوی در اواخر سال ۱۳۶۹ بازیگری را تجریه کرد.

بعد ها در سن ۱۵ سالگی با حضور موفق در فیلم دختری با کفش های کتانی به کارگردانی رسول صدرعاملی به یک چهره شناخته شده تبدیل شد.

وی در نخستین تجربه کارگردانی مادرش منیژه حکمت در فیلم زندان زنان در سه نقش بسیار متفاوت حضور داشت .

زندان زنان جایزهٔ بهترین فیلم و فیلم‌نامه را در دورهٔ ششم جشن خانهٔ سینما به‌دست‌آورد و در سال ۱۳۸۰ به همراه باران کوثری در مستند روزگار ما که دربارهٔ انتخابات ریاست‌جمهوری است ایفای نقش می‌کند.

پگاه آهنگرانی در سال ۱۳۸۶ در فیلم آتش سبز بدون حضور بازیگر بدل در حین فیلمبرداری به‌علت سقوط، دچار سانحه و شکستگی مهره‌های کمر شد و تا مدت‌ها به‌علت این حادثه بستری بود.

از دیگر فیلم های وی می توان به : راه آبی ابریشم، مکس، مربای شیرین، سه زن، زادبوم، صداها، دربند، ورود آقایان ممنوع، طبقه سوم، خانه دختر، مادر قلب اتمی، قاتل اهلی، لابی، سارا و آیدا و این اواخر زنبور کاگر اشاره کرد.

https://static1.afkarnews.com/servev2/grTkLsCYzCqt/ZpB3KkdzT4k,/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D8%B3%D8%AA%D8%A7.jpg

پگاه آهنگرانی در سال ۱۳۸۷ در بیست‌وهفتمین دورهٔ جشنواره بین‌المللی فیلم فجر نامزد نقش دوم زن برای فیلم زادبوم به کارگردانی ابوالحسن داوودی شد.

بیوگرافی و عکس های پگاه آهنگرانی بازیگر سینما

وی در تلویزیون هیچ فعالیتی تاکنون نداشته است، پگاه آهنگرانی در این خصوص می گوید : «من در تلویزیون هیچ وقت کار نکرده ام و کار هم نخواهم کرد چون به شدت کارهایی که در آن ارایه می شود ضعیف است. حتی اگر در تلویزیون ایران نه، و در تلویزیون جهان هم باشد.»

بیوگرافی و عکس های پگاه آهنگرانی بازیگر سینما

 

روز ششم آبان ۱۳۹۲ خبر رسید که پگاه آهنگرانی به «۱۸ ماه حبس تعزیری» محکوم شده‌است. منیژه حکمت مادر پگاه آهنگرانی، در گفتگویی با ایسنا، دربارهٔ مطالب منتشر شده پیرامون صدور حکم محکومیت پگاه آهنگرانی اظهار کرد: وی در دادگاه بدوی به ریاست قاضی «مقیسه» به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده‌است. گفته می‌شود اتهامات پگاه آهنگرانی به شرکت در اعتراضات سال ۱۳۸۸ مربوط بوده‌است. وی توضیح داد: پگاه آهنگرانی قریب به سه سال است که از طرف دادسرای امنیت تهران ممنوع‌الخروج است و به‌رغم دعوت از سوی جشنواره‌های مختلف، موفق به حضور در آن‌ها نشده‌است. به‌عنوان مثال، فیلم دربند که این بازیگر برای بازی در آن موفق به دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر شد، بدون وی در جشنواره شیکاگو، ایلینوی حضور یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *