دوشنبه , ۱۳ ام آذر ماه سال ۱۴۰۲ ساعت ۶:۳۵ قبل از ظهر به وقت تهران

پایان کار کلینتون‌ ها

این روزها و در فاصله اندک باقیمانده تا برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر در آمریکا، بار دیگر نام هیلاری کلینتون و گاف‌های بزرگ امنیتی او به دستمایه‌ای برای تمسخر دموکرات‌ها توسط ترامپ و کاخ‌سفید تبدیل شده است.

پایان کار کلینتون‌ ها

 

به‌عبارت بهتر، ترامپ پس از پیروزی بر هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۲۰۱۶، این بار نیز قصد دارد از این چهره دموکرات نردبانی برای پیروزی خود در انتخابات پیش رو بسازد. این بدترین معامله‌ای است که سیاستمداران می‌توانند با یکدیگر داشته باشند.
در صورتی که این بار هیلاری کلینتون به برگ برنده جمهوریخواهان و نقطه ضعف دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۲۰۲۰ تبدیل شود، کمتر کسی جو بایدن را مورد سرزنش قرار خواهد داد. در عوض، سال۲۰۲۰ نیز بارشکست دموکرات‌ها بر دوش هیلاری کلینتون و به طور کلی، خانواده کلینتون‌ها سنگینی خواهد کرد. این به معنای پایان رسمی تاریخ مصرف سیاسی بیل و هیلاری کلینتون خواهد بود.
نکته قابل تامل این‌که طی سال‌های اخیر، کمتر رسانه‌ای در ایالات متحده آمریکا از حضور هیلاری کلینتون در قدرت استقبال کرده است. وزیر خارجه سابق آمریکا تاکنون دو بار در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا حضور فعال داشته است؛ او یک‌بار در انتخابات ریاست‌جمهوری سال۲۰۰۸ در دور مقدماتی، با اختلافی اندک مغلوب باراک اوباما شد و از راهیابی به مرحله نهایی رقابت‌های انتخاباتی بازماند. پس از آن نیز هیلاری کلینتون سال۲۰۱۶ توانست با کسب حمایت‌های غیرمتعارف و خارج از قاعده سران حزب دموکرات، بر برنی سندرز غلبه کند و راهی مرحله نهایی رقابت‌های انتخاباتی شود. با این حال، افشای خطاهای امنیتی هیلاری کلینتون (در ماجرای ایمیل‌های شخصی) و ناتوانی وی در مناظره‌های انتخاباتی با ترامپ سبب شد نامزد حزب دموکرات درنهایت مغلوب رقیب خود شود.
با این حال به نظر می‌رسد ترامپ قصد ندارد به‌سادگی از فرصتی به نام گاف‌های امنیتی هیلاری کلینتون بگذرد. کلینتون اکنون به جای نقطه قوت، به پاشنه آشیل دموکرات‌ها تبدیل شده است. چندی پیش، نظرسنجی موسسه افکارسنجی گالوپ در ایالات متحده آمریکا نشان داد میزان محبوبیت هیلاری کلینتون به ۳۶درصد رسیده است. این یعنی حتی برخی طرفداران پر و پا قرص کلینتون نیز دیگر از وی ناامید شده‌اند. در چنین شرایطی وزیر خارجه سابق آمریکا مسیر سختی برای احیای موقعیت سیاسی از دست رفته خود پیش رو خواهد داشت، حتی اگر
جو بایدن و دموکرات‌ها بتوانند کلید کاخ‌سفید را در انتخابات ماه نوامبر به‌دست بیاورند.

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *