پنجشنبه , ۱۴ ام اسفند ماه سال ۱۳۹۹ ساعت ۴:۳۲ بعد از ظهر به وقت تهران

وزیر بهداشت: دانشجویان پزشکی خارج از کشور اجازه ادامه تحصیل در ایران را ندارد

حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت عصر امروز در حاشیه مراسم امضای تفاهم‌نامه بین وزارت بهداشت و امور خارجه که در ساختمان مرکزی برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این تفاهم نامه وزارت بهداشت و امور خارجه را متعهد می‌کند تا نهایت تلاش خود را برای معرفی حوزه پزشکی و سلامت ایران در سطح منطقه و بین‌الملل به کار گیرند تا فرصت‌های مختلف در انجام مأموریت‌های حوزه سلامت فراهم شود.

http://www.entekhab.ir/files/fa/news/1397/6/10/479778_839.jpg

هاشمی تأکید کرد: تحریم مسئله جدیدی نیست، ملت و دانشمندان و بخش خصوصی به آن عادت کردند و نباید طوری برخورد کرد تا مردم دچار اضطراب شوند.

وی با اشاره به اینکه همه دنیا در آمریکا خلاصه نشده است و در قرن بیست و یکم تحریم قطعی وجود ندارد، افزود: دوستان زیادی در منطقه به ما کمک می‌کنند و به نظرم خداوند متعال بزرگترین حامی ما است و بالاتر از حضرت حق تعالی وجود ندارد.
تمهیدات لازم برای دوران تحریم پیش بینی شده است

وزیر بهداشت اضافه کرد: مردم ایران در همه مراحل از امتحان خود سربلند بیرون آمده‌اند و وزارت بهداشت در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، تمهیدات لازم را برای دوران تحریم پیش‌بینی کرده‌ است.

هاشمی اظهار کرد: آمریکا مدعی است که حوزه دارو و تجهیزات پزشکی تحریم نمی شود اما در حقیقت و عمل اینطور نبوده است و برای شرکت‌های دارویی که با ما همکاری دارند مشکلات و محدودیت هایی ایجاد می‌کنند زیرا هدف آنها آسیب رساندن به مردم، کودکان و حتی گروه‌های حساس مانند سالمندان و بیماران است.

وی تأکید کرد: همه دنیا و به خصوص ملت ایران به روش‌های غیر انسانی آشنایی دیرینه دارند ولی باید بگویم که وعده خدا محقق شده و حق و حقانیت باقی می‌ماند و باطل از بین می‌رود.

وزیر بهداشت افزود: ما در حوزه علوم پزشکی دانشمندان زیادی داریم اما متأسفانه برخی مؤسسات دانشجویانی که در دانشگاه‌های غیر مجاز مشغول تحصیل بوده‌اند، پس از مدت کوتاهی به دانشگاه‌های کشورمان منتقل می‌کنند و به نوعی کنکور را دور می‌زنند.

هاشمی اضافه کرد: از ابتدای سال ۲۰۱۹ دانشجویان ایرانی که در خارج از کشور مشغول تحصیل بودند تا پایان دوره‌ اجازه انتقال به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را ندارند، البته برای افرادی که در دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت در حال تحصیل هستند به دلیل نوسات ارزی تسهیلاتی فراهم شده است در بر مبنای آن پس از گذراندن ۳۶ واحد اجازه انتقالی به یکی از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور داده می‌شود و این قانون تنها برای دو سال اعتبار دارد.
به یک سوم متقاضیان رشته پزشکی می‌توان پاسخ مثبت داد

وی اضافه کرد: از میان ۳۰ هزار متقاضی صندلی‌ رشته‌های پزشکی به کمتر از یک سوم می‌توان پاسخ مثبت داد و معدل همه افرادی که در داخل متقاضی ورود به دانشگاه‌های پزشکی هستند، بین ۱۹ تا ۲۰ است که اگر ما صندلی‌ها را به دانشجویان خارج از کشور بدهیم این افراد از تحصیل محروم می‌شوند و آموزش دچار مشکلاتی می‌شود و خروجی آموزش عالی در حوزه سلامت گرفتاری‌هایی را ایجاد می‌کند.

وزیر بهداشت در خصوص دارو و شیر خشک گفت: دارو و شیر خشک نایاب نشده است، نباید کاری کنیم که استرس در بین مردم ایجاد شود.
توزیع شیر خشک سهمیه‌ای از طریق پایگاه‌های بهداشتی

هاشمی تأکید کرد: در حال حاضر قیمت شیر خشک مانند قبل و حداکثر تا ۹ درصد افزایش داشته است، در این زمان کنترل قاچاق کاری سخت است و شاید شیر خشک سهمیه‌ای در آینده از طریق پایگاه‌های بهداشتی توزیع شود.

وی گفت: برخی از شیرخشک‌های خاص با قیمت ارز آزاد به وسیله بخش خصوصی وارد کشور می‌شود اما به طور کلی شیر خشک دچار کمبود نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *