چهارشنبه , ۱۵ ام تیر ماه سال ۱۴۰۱ ساعت ۱:۴۸ قبل از ظهر به وقت تهران

واکسن روسی کرونا ۹۲ درصد کارایی دارد

بی بی سی عصر دیروز در گزارشی درباره واکسن روسی کرونا با نام اسپوتنیک، نوشت: نتایج مرحله آخر آزمایش انسانی واکسن اسپوتنیک روسیه نشان می‌دهد که این واکسن بی‌خطر است و اثربخشی آن۶/۹۱درصد است.

واکسن روسی کرونا ۹۲ درصد کارایی دارد

این نتایج که در نشریه لنست منتشر شده ، از آزمایش واکسن روی ۲۰هزار نفر به دست آمده است. بر اساس این نتایج واکسن اسپوتنیک در پیشگیری از بستری‌شدن در بیمارستان و مرگ بر اثر کرونا هم کاملا موثر بوده و هیچ عارضه جانبی جدی هم نداشته است. به این ترتیب از نظر اثربخشی این واکسن در رده واکسن‌های تاییدشده فایزر/بیوان‌تک (آمریکا و آلمان)، مدرنا/موسسه ملی سلامت آمریکا و استرازنکا/دانشگاه آکسفورد قرار می‌گیرد.

چون واکسیناسیون گسترده با این واکسن پیش از انتشار نتایج مرحله آخر کارآزمایی بالینی شروع شده بود، در مورد آن شبهه‌هایی به وجود آمد اما اکنون دانشمندان می‌گویند این واکسن بی‌خطر بودن و کارایی خود را نشان داده است. حتی پیش از انتشار این نتایج هم شرکت داروسازی بریتانیایی-سوئدی استرازنکا که واکسن دانشگاه آکسفورد را تولید انبوه می‌کند، با روسیه قرارداد بسته بود تا آزمایش بالینی ترکیب دو واکسن را شروع کنند و ببینند آیا این امر باعث بالارفتن کارایی می‌شود یا نه. علاوه بر ایران این واکسن در آرژانتین، ونزوئلا، مجارستان و امارات نیز استفاده شده است.

این واکسن را موسسه پژوهشی گمالیا ساخته و در ساخت آن از فناوری ویروس حامل و دستکاری ژنتیکی دو نوع آدنوویروس استفاده شده است که از نظر فناوری به واکسن‌های استرازنکا/دانشگاه آکسفورد و واکسن یانسن ساخت بلژیک شبیه است. این واکسن در دو نوبت تزریق می‌شود به فاصله ۲۱ روز و بر خلاف دیگر واکسن‌های دونوبتی کرونا، نوبت اول و دوم با هم فرق دارند، با این ایده که تفاوت دو نوبت هم اثربخشی آن را زیاد می‌کند هم دوام تاثیر آن را.

طبق گزارش بی‌بی‌سی، واکسن اسپوتنیک برخلاف واکسن‌های فایزر و مدرنا که از فناوری جدیدتر ام‌آران‌ای استفاده کرده‌اند، نیاز به نگهداری در سرمای زیاد ندارد و در یخچال معمولی می‌توان آن را نگهداری کرد. قیمت این واکسن برای هر نوبت حدود ۱۰ دلار است، در قیاس با هر دوز ۳۳ دلار برای واکسن مدرنا، بیست دلار برای واکسن فایزر، چهار دلار برای واکسن استرازنکا/دانشگاه آکسفورد و ۳۰ دلار برای واکسن سینواک چین.به گزارش خراسان ، پیش از این مسئولان کشورمان اعلام کرده بودند اولین مرحله واکسیناسیون با واکسن روسی تا آخر بهمن در کشور آغاز می‌شود.

 

واکسن روسی کرونا پنج‌شنبه با پرواز ایرانی وارد کشور می‌شود

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، از واردات واکسن روسی کرونا در روز پنج‌شنبه با پرواز ماهان خبر داد. به گزارش مهر، تورج دهقانی‌زنگنه افزود: قرار است روز پنج‌شنبه بخش اول واکسن‌ها با هواپیمایی ماهان وارد کشور شود، بخش بعدی را هم ایران‌ایر از کشورهای اروپایی وارد می‌کند. در این روز هواپیمایی ماهان از کشور روسیه بخش اول را وارد خواهد کرد. وی گفت: واکسن اروپایی از شرکت کواکس خریداری می‌شود که مربوط به چین، هند و کشورهای دیگر است.

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.