سه شنبه , ۱۵ ام آذر ماه سال ۱۴۰۱ ساعت ۸:۱۰ قبل از ظهر به وقت تهران

نیوجرسی مفصلی بتنی

بلوک نیوجرسی، مانع جرسی، دیوار جرسی یا برآمدگی جرسی عبارت است از مانع بتنی یا پلاستیکی مدولار که برای جداسازی خطوط ترافیکی و یا ایجاد موانع موقتی و یا دائمی استفاده می‌شود. در این مقاله از عمود گستر در مورد این سازه مهم صحبت خواهیم کرد پس تا انتها همراه ما باشید.

نیوجرسی بتنی و نیوجرسی مفصلی یکی از محصولات شرکت رایان پی بتن بوده و به عنوان جداکننده خطوط ترافیکی استفاده می‌شود. نحوه طراحی آن‌ها موجب به حداقل رسیدن آسیب به وسایل نقلیه در هنگام تصادفات شده است. همچنین استحکام و مقاومت آن‌ها موجب عدم ورود وسائل نقلیه به سایر خطوط و بروز تصادفات احتمالی می‌شود.

نیوجرسی مفصلی بتنی
امروزه ایمنی حمل و ‌نقل در جاده‌ها و معابر یکی از مهم‌ترین مباحث می‌باشد و در فاز بهره‌برداری از راه‌ها و جاده‌ها به این موضوع توجه ویژه‌ای می‌شود. به سبب توانایی بالای نیوجرسی بتنی یا همان حفاظ مفصلی در کنترل خودروهای منحرف شده از مسیر، استفاده از این قطعات پیش ساخته با ابعاد و مشخصات مناسب در جداسازی معابر و جاده‌ها رواج بسیاری یافته است و بخش قابل توجهی از خسارات جانی و مالی تصادفات را کاهش داده است.
در ابتدا این موانع برای به حداقل رساندن آسیب تصادفات خودرو و یا عبور خودروهای متقاطع که منجر به برخورد احتمالی از رو به رو می شود طراحی شد. موانع جرسی همچنین برای تغییر مسیر ترافیک و محافظت از عابران پیاده به طور وسیع کاربرد دارد. نام بلوک های نیوجرسی از ایالت نیوجرسی ایالات متحده گرفته شده است که این ایالت برای اولین بار در دهه ۱۹۵۰ به عنوان جداکننده بین خطوط یک بزرگراه استفاده کرد. با گذشت زمان، انواع مختلفی از بلوک نیجرسی ساخته شداز جمله مدل پلاستیکی نیوجرسی که با آب پر می‌کنند تا بتوان به عنوان موانع موقت استفاده نمود

 

تاریخچه نیوجرسی بتنی

نیوجرسی بتنی در دهه‌ی ۱۹۵۰ میلادی در بزرگراه‌های ایالت نیوجرسی طراحی و استفاده شدند و بر همین اساس نام‌گذاری شدند. طراحی آن‌ها به گونه‌ای است که هنگام برخورد خودروها کم‌ترین آسیب به آن‌ها وارد می‌شود. آن‌ها همچنین مانع عبور ماشین‌ها و ورود به مسیر مخالف می‌شود.

در سال‌های اخیر به دلیل مشکلات گاردریل‌ها در جاده‌ها از قبیل جمع‌شدگی و عدم مقاومت بالا، استفاده از حفاظ مفصلی بتنی رواج یافته و سهم عمده ای در کاهش تصادفات مرگبار داشته است.
نیوجرسی بتنی یکی از محصولات شرکت رایان بتن می‌باشد و این شرکت توانایی تولید انواع نیوجرسی‌های یک طرفه و دو طرفه (کامل) را دارد. استفاده از بتن با مقاومت و دوام بالا یکی از ویژگی‌های قطعات تولید شده این شرکت می‌باشد. استفاده از دانه بندی مناسب در طرح مخلوط این قطعات با نسبت آب به سیمان پایین به همراه استفاده از فوق روان کننده‌های نسل جدید، باعث شده تا بتن این قطعات با مقاومت و دوام بالا در برابر شرایط محیطی و تغییرات آب و هوایی ساخته شود. در ایران این قطعات بتنی با عنوان بلوک سیمانی هم نامیده می‌شوند.
استفاده در جداسازی لاین‌ها و خطوط ترافیکی به عنوان جداکننده برای کاهش تصادفات و خطرات احتمالی در جاده‌های مواصلاتی استفاده می‌شوند. همچنین نیوجرسی در شب مانع مناسبی برای نور آزاردهنده‌ی خودروهای مقابل می‌باشد.
تفکیک پارکینگ و محوطه‌های صنعتی در پارکینگ‌ها و محوطه‌ها از جمله محوطه‌های صنعتی برای تفکیک بخش‌های مختلف حفاظ مفصلی مانع مناسبی است. همچنین این قطعات قابلیت جابه‌جایی دارند.
نیوجرسی مفصلی بتنی به عنوان تفکیک ایستگاه تاکسی و اتوبوس در ایستگاه‌های تاکسی و اتوبوس برای جداسازی خطوط تاکسی و اتوبوس استفاده از حفاظ مفصلی بسیار مناسب و مرسوم می‌باشد.
تفکیک باغ‌ها و محدوده ویلایی توسط نیوجرسی بتنی برای مشخص کردن مرز مابین باغ‌ها و زمین‌ها و همچنین مشخص کردن محدوده‌های ویلایی می‌توان از نیوجرسی مفصلی استفاده کرد.
پمپ‌های بنزین، پایانه‌ها و ایستگاه‌های کنار جاده نیوجرسی مفصلی در پمپ بنزین‌ها و پایانه‌ها به عنوان جدا‌کننده برای ایجاد نظم و تفکیک بخش‌های مختلف قابل استفاده است.

نیوجرسی مفصلی بتنی به عنوان سیل‌بند و هدایت آب رودخانه‌ها در شرایط بحرانی وقوع سیل یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای کنترل و هدایت سیلاب‌ها استفاده از نیوجرسی بتنی می‌باشد. در مسیر رودخانه‌ها در محدوده‌هایی که دیواره تخریب‌شده یا کوتاه است برای هدایت آب به مسیر مناسب می‌توان از این قطعات استفاده کرد.
نیوجرسی مفصلی بتنی

مصالح نیوجرسی مفصلی

در ساخت نیوجرسی بتنی از مصالح با کیفیت و استاندارد استفاده می‌شود تا محصولات تولید شده دارای مقاومت بالایی باشند.
سیمان، سنگدانه، آب و میلگرد از مصالح اصلی تشکیل دهنده این قطعات می‌باشند. نوع و شرایط سیمان و سنگدانه استفاده شده باید طبق استاندارد باشد و میلگردها از مقاومت کششی بالایی برخوردار باشند. همچنین از مواد افزودنی با کیفیت بالا برای دستیابی به سطح صاف و صیقلی استفاده می‌شود. همچنین مواد افزودنی باعث سهولت در پر کردن قالب‌ها و در نهایت افزایش مقاومت قطعات می‌شود.
مفصل‌ها نیز یکی از موارد تعیین‌کننده در استحکام و مقاومت می‌باشند و باید از مقاومت کششی بالایی برخوردار بوده و قدرت تحمل ضربه را داشته باشند.
بتن مورد نیاز برای تولید این قطعات در خط تولید استاندارد بتن آماده شرکت تهیه شده و به محل تولید نیوجرسی‌های بتنی متنقل می‌شود. ریخته‌گری در قالب‌هایی که از قبل آماده شده‌اند انجام شده و بعد از گذشت زمان لازم، فرآیند عمل‌آوری با استفاده از بخار شروع می‌شود. در پایان قطعات تولید شده به انبارها و محل دپوی نیوجرسی بتنی منتقل می‌شوند.

 

 

توسعه بلوک‌ها

بلوک نیو جرسی که دیوار نیوجرسی نیز نامیده می شود، در دهه ۱۹۵۰ در موسسه فناوری استیونز، نیوجرسی، ایالات متحده، زیر نظر اداره بزرگراه ایالت نیوجرسی توسعه یافت تا به این وسیله خطوط متعدد در یک بزرگراه را تقسیم کنند. یک مانع معمولی جرسی ۳۲ اینچ (۸۱ سانتی متر) ارتفاع دارد و از بتن ریخته شده در قالب همراه ب فولاد یا پلاستیک ساخته می‌شود. بسیاری از موانع اصلی ساخته شده در نیوجرسی در دهه ۱۹۵۰ و اوایل دهه ۱۹۶۰ “مدولار” نبودند یا بسیاری از آن‌ها بسیار کوتاهتر از ارتفاعات امروزی ساخته می‌شدند « حدود دو فوت (۶۱ سانتی متر)» اما با گذشت زمان این بلوک‌ها به صورت مدولار و بلندتر ساخته شدند تا از این طریق کاراریی این بلوک‌ها افزایش یابد.
استفاده نظامی یعضی از این بلوک‌ها طرح هایی با دو بریدگی مستطیل شکل در پایین دارند که امکان بلند کردن توسط لودرها را فراهم می کند این طراحی سبب می‌شود تا موانعی به طور کوتاه‌مدت به‌خصوص در مصارف موانع نظامی و امنیتی ایجاد کند. استفاده از این نوع بتن نیوجرسی پس از حملات بمب‌گذاری‌شده با کامیون در بیروت در سال ۱۹۸۳ منجر به استفاده گسترده‌ در تأسیسات نظامی شد، ارتش ایالات متحده این نوع بتن را «بلوک قذافی» نامید. البته گاهی اوقات از این نوع بتن نیوجرسی برای کنترل ترافیک وسایل نقلیه که به تأسیسات نظامی یا سایر مناطق امن می رسند، مستقر می شوند

نیوجرسی مفصلی بتنی

نیوجرسی مدرن

خرید نیوجرسی که امروزه تولید می‌شود، یک مانع بتنی قابل حمل است که خطوط ترافیک را از هم جدا می‌کند. این موانع طراحی شده به طور خاص کمک می کند تا در مواردی که خودروها با هم برخورد می کنند، آسیب خودرو به حداقل برسد برای مثال بلوک‌های نیوجرسی، وسایل نقلیه را هنگام برخورد به این بلوک‌ها به سمت  رو به رو هدایت می کند تا از اسیب بیشتر به خودرو جلوگیری کند. اما مزیت اصلی این بتن‌های مدرن نیوجرسی نسبت به انواع مشابه بتنی، مدولار بودن و جابجایی آسانتر آن‌ها است.

امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *