کد خبر: 303630تاریخ انتشار : ۹:۱۷:۴۶ - شنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۸

پسر جوان که به جرم قتل یک مغازه دار به قصاص محکوم شده بود با رضایت خانواده مقتول از مجازات مرگ نجات یافت.

www.dustaan.com نجات از چوبه دار به حرمت ماه محرم

رسیدگی به این پرونده از سه سال قبل شروع شد. فرید که مغازه دار بود به در خانه مسعود رفت تا طلبش را وصول کند او مدعی بود مادر مسعود اجناسی از مغازه آنها خریده و پولش را نداده است و باید هرچه زودتر بدهی خود را تسویه کنند. اما مسعود زیربار نرفت و همین موضوع عامل درگیری بین دو پسر جوان شد و در این میان فرید با ضربه‌های چاقوی مسعود به قتل رسید.
همزمان با دستگیری مسعود وی به قتل اعتراف کرد و در شعبه یکم دادگاه کیفری استان البرز به ریاست قاضی هدایت رنجبر و با حضور دو مستشار تحت محاکمه قرار گرفت.
بدین ترتیب مسعود با درخواست اولیای دم مبنی بر قصاص متهم و با حکم قضات دادگاه به قصاص محکوم شد و مدتی بعد نیز این حکم در دیوان عالی کشور تأیید شد و وی در یک قدمی چوبه دار قرار گرفت.
پس از آنکه پرونده به شعبه ششم اجرای احکام استان البرز به ریاست قاضی محمد عنبری فرستاده شد مسئولان واحد صلح و سازش دادگستری با کمک چند نفر از نیکوکاران استان تلاش خود را برای جلب رضایت خانواده مقتول آغاز کرده و سرانجام پدر و مادر فرید با توجه به ایام سوگواری سالار شهیدان و به حرمت ماه محرم حاضر به گذشت شده و مسعود را بخشیدند. قاضی عنبری در این باره به خبرنگار «ایران» گفت: بی‌تردید لذتی که در عفو هست در انتقام نیست. در بسیاری از مراسم اجرای حکم شاهد هستیم که خانواده قاتل قبل از اجرای حکم احساس می‌کنند اگر متهم را قصاص کنند آرامش می‌گیرند و داغ فرزندشان التیام می‌یابد اما برعکس این ماجرا اتفاق افتاده و وقتی متهم را اعدام کردند دچار ناراحتی و عذاب وجدان می‌شوند که چرا جان یک انسان را گرفته‌اند. وی در ادامه با اشاره به اینکه وقوع حوادثی از این دست نشان دهنده خشونت‌گرایی در جامعه و خانواده‌هاست، گفت: در مناطقی که فرهنگ خشونت رواج بیشتری دارد و افراد به شکل مستمر در معرض خشونت‌های کلامی و رفتاری قرار دارند چنین جنایت‌هایی رخ می‌دهد. مشکلات جوانان نظیر سرخوردگی و ناامیدی نسبت به آینده، کار، ازدواج و محدودیت‌ها و محرومیت‌ها می‌توانند در افزایش این معضلات نقش مهمی ایفا کنند، بنابراین در وهله اول این مشکلات ریشه در خانواده و سپس در رواج مصادیق خشونت در سطح اجتماع دارد.
وی درخصوص افزایش وقوع چنین حوادثی در آینده هشدار داد و گفت: تدابیر آموزش و پرورش، ایجاد شادی و نشاط اجتماعی، کاهش خشونت و پرخاشگری در سطح اجتماع، تقویت نقش تربیت خانوادگی، حرکت به سمت اعتقادات، باورهای مذهبی و حفظ حرمت‌ها و ارزش‌ها می‌تواند این مسائل را کاهش دهد.‌‌

۰/۵ ( ۰ نظر )
پربیننده ترین مطالب روز

به اشتراگ بگذارید!
گوگل پلاس

برچسب ها

انتشار یافته : ۰
 

شما می توانید دیدگاه خود را در خصوص پست بالا برای نمایش در سایت در کادر زیر وارد کنید.

 

نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد، تایید نخواهند شد.