کد خبر: 6941تاریخ انتشار : ۶:۴۳:۳۰ - پنج شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۲

مجله انلاین دوستان : بازار مسکن هر چند سالیان سال است عده ی زیادی از نسل جوان و غیر جوان را در حسرت خانه دار شدن باقی گذارده و در واقع مشکل مسکن مشکل همه دولت ها تا به امروز بوده است اما وضعیت قیمت ها در دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد بود که بحرانی شد.

در واقع با نوسان هر رزه نرخ ارز که قیمت دلار را از 900 تومان به مرز 4000 تومان نزدیک کرد چنان تاثیری در بازار مسکن داشت که کسی در خواب نمی دید و در عرض چند ماه همه چیز را دگرگون کرد و بی خانه ها را از خانه دار شدن به طور کلی نا امید کرد.
حالا نیز زمزمه های اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها از آغاز سال جدید به گوش می رسد.زمزمه هایی که در روزهای رکود و ثبات بازار مسکن می تواند به معنای گرانی های جدید باشد.
بر اساس آمار،  قدرت خرید هر ایرانی در قیاس با سال 88 به کمتر از یک سوم کاهش یافته است. در همین دوره زمانی میزان پس اندازه های خانوارهای ایرانی هم منفی شده است. گزارش مرکز آمار تایید می کند طی سال های گذشته همه خانوارهای شهرنشین 600 هزار تومان کسری بودجه داشته اند.
گزارش های بانک مرکزی هم تایید می کند که قدرت خرید وام بانک مسکن در بهترین حالت تنها به 9 متر خانه در تهران می رسد و البته آن هم  برای خرید خانه در محله ای که شاید چندان باب میل نباشد.
به این ترتیب و بر اساس آمار،   در صورتی که قیمت حامل های انرژی در فرودین سال آینده افزایش پیدا کند به میزان 188 درصد به هزینه های صنعت سیمان، 55 درصد به هزینه های حمل و نقل و 34 درصد به هزینه های صنعت و معدن افزوده می شود.
آماری که حکایت از گرانی بی قید و شرط مسکن بعد از هدفمند شدن یارانه ها دارد و امیدها برای داشتن سقفی دایمی روی سر را کاهش می دهد.
رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز  با بیان اینکه اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها بر اکثر بخش های اقتصادی اثرگذار خواهد بود، گفته: هدفمند شدن یارانه ها به خصوص در حوزه حمل و نقل و حاملهای انرژی موضوعی است که بر اکثر بخش های اقتصادی اثر گذار است و هزینه ها را به نوعی افزایش خواهد داد.

به این ترتیب به نظر می رسد باز هم بازار مسکن سودای گرانی در سر دارد هر چند که قبل از موج جدید گرانی ها و در شرایط فعلی نیز بسیاری از خانوارهای ایرانی قادر به خرید مسکن نیستند.

 


پربیننده ترین مطالب روزبه اشتراگ بگذارید!
گوگل پلاس

برچسب ها

انتشار یافته : 0

نظر خود را درباره پست بالا در کادر زیر وارد کنید.

نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد، تایید نخواهند شد.